Hlavní obsah

Originál vs. kopie: Známé herečky v rolích slavných žen historie. Která je k nerozeznání?

Foto: Profimedia.cz

Byly, či stále jsou to chytré, schopné a výjimečné dámy. Ženy, které se zapsaly do historie, a jejich osudy se dostaly na filmová plátna. Které herečky měly tu čest ztvárnit významné osobnosti? Do jaké míry jim byly podobné?

Článek

Nějakým způsobem se proslavily a inspirovaly filmové tvůrce, aby podle nich natočili film. Jsou mezi nimi zpěvačky, herečky, političky, malířky i módní návrhářky. Pojďte se podívat na deset úžasných žen a herečky, které si je zahrály.

Vrabčák s božským hlasem

Foto: Profimedia.cz

Francouzská šansoniérka Édith Piaf sice zemřela už v roce 1963, ale její život byl natolik zajímavý, dramatický, plný úspěchů i krutých pádů, že se dostal až na filmová plátna. Zpěvačku s přezdívkou Vrabčák ztvárnila Marion Cotillard (42), která za snímek Édith Piaf získala mnoho ocenění

Smutná první dáma

Foto: Profimedia.cz

Ani Jacqueline Kennedy, 35. první dáma USA, již nežije. Zemřela v roce 1994, ale její příběh, obzvláště pak okamžik, kdy byl zastřelen její muž, prezident J. F. Kennedy, a ona seděla v autě vedle něj, byl natolik silný, že se dočkal filmového zpracování. Film Jackie byl natočen loni a hlavní role se ujala Natalie Portman (36)

Nejmilovanější princezna

Foto: Profimedia.cz

Není myslitelné, aby nebyl natočen film inspirovaný životem princezny Diany, která zemřela při tragické autonehodě v roce 1997. Princeznu lidských duší, jak se Lady Di přezdívalo, si ve filmu Diana z roku 2013 zahrála Naomi Watts (49)

Žena, co nás zbavila korzetů

Foto: Profimedia.cz

Lze říct, že je vynálezkyní dámského ležérního až sportovního stylu oblečení. Francouzská návrhářka Coco Chanel, která zemřela v roce 1971, dala světu například košilové šaty, ukázala, že úplet lze použít i na něco jiného než na spodní prádlo a že dobře upravený pánský oblek může slušet i ženám. Ve filmu Coco Chanel z roku 2009 ji dokonale ztvárnila Audrey Tautou (41)

Divoká malířka

Foto: Profimedia.cz

Mexická umělkyně Frida Kahlo malovala převážně autoportréty a měla hodně divoký život (zemřela v roce 1954). Překonala dětskou obrnu i vážnou havárii autobusu, byla manželkou bujarého malíře Diega Rivery a také milenkou komunistického revolucionáře Lva Trockého. Herečka Salma Hayek (51) ji ve filmu Frida z roku 2002 zahrála dokonale

Tvrdá a neústupná lady

Foto: Profimedia.cz

Film Železná lady z roku 2011 nemůže být samozřejmě o nikom jiném než o Margaret Thatcher (zemřela v roce 2013). Skvělé, ale také tvrdé a neústupné političce, která se jako první žena stala premiérkou Velké Británie. Na filmovém plátně ji hrála Meryl Streep (68), která za tuto roli dostala cenu Zlatý globus

Legenda jménem Marilyn

Foto: Profimedia.cz

Herečku, zpěvačku a sexsymbol Marilyn Monroe (zemřela v roce 1962) není asi potřeba představovat. Otázkou je spíš to, která ze současných hereček měla tolik odvahy, že se odvážila „střihnout“ si roli téhle nádherné ženy. Ve filmu Můj týden s Marilyn z roku 2011 to zkusila Michelle Williams (37)

Česká kráska

Foto: Profimedia.cz

A pozor, slavné ženy s pohnutými osudy máme i u nás. Režisér Filip Renč (52) natočil film o prvorepublikové herečce Lídě Baarové (zemřela v roce 2000). Velkofilm sice nezískal moc dobré recenze, ale to nic nemění na tom, že slovenská herečka Táňa Pauhofová (34) se s krásou Lídy Baarové jistě může měřit (na snímku s německým hercem Karlem Markovicsem, který ztvárnil Josepha Goebbelse)

Herečka a kněžna v jednom

Foto: Profimedia.cz

Grace Kelly (zemřela v roce 1982) byla slavná americká herečka, držitelka Oscara, ale také žena, co se vzdala rozjeté kariéry, protože se zamilovala a provdala za monackého knížete Rainiera III. Od té doby se jí říkalo kněžna Grace. Ve filmu Grace, kněžna monacká z roku 2014 ji hrála Nicole Kidman (50)

Dáma s královským žezlem

Foto: Profimedia.cz

Je trochu paradoxní, že o britské královně Alžbětě II. (91) by nejspíš žádný film natočen nebyl, kdyby nebylo tragické nehody princezny Diany. V roce 2006 vznikl film Královna, který je sice o Alžbětě, ale popisuje zákulisí královské rodiny v době, kdy Lady Di zemřela. Alžbětu, která snímek odmítla zhlédnout s tím, že se nebude dívat na film o nejhorším týdnu ve svém životě, ztělesnila herečka Helen Mirren (72)

Tak co myslíte, byly herečky vybrány dobře?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek