Hlavní obsah

Potíte se hodně během noci? 7 důvodů, které za tím můžou být

Foto: Stock-Asso, Shutterstock.com

Foto: Stock-Asso, Shutterstock.com

Pokud máte silnou peřinu, pyžamo nebo zapomínáte před spaním v ložnici větrat, je normální, že se v noci zpotíte. Náhlé návaly horka vyvolávající nadměrnou produkci potu ale s přehřátým prostředím většinou nesouvisí. Jejich příčiny mohou odkazovat na zdravotní problémy.

Článek

Návaly horka. Teplo, zarudnutí obličeje nebo jiné části těla. Může být těžké odlišit je od běžného nočního pocení. Nemusí se jednat „jen“ o menopauzu a nemusí vám být jen kolem padesáti let. Existuje mnoho možných důvodů, při nichž věk nehraje roli. S jejich identifikací pomůže lékař. Máte-li tedy podezření, že se až moc často (pravidelně více než dvakrát týdně) probouzíte extrémně nasáklí potem, navštivte ho. Je třeba zjistit podrobnou anamnézu a provést testy. Mezi výsledky takových vyšetření se jako příčina často objevuje jeden z těchto sedmi stavů.

1. Menopauza

Návaly horka doprovázející menopauzu, přicházející obvykle kolem padesátky, se mohou objevit i v noci a způsobit pocení. Jedná se o jednu z nejčastějších příčin ženského nočního pocení. „Obvykle stačí zvolnit životní tempo a neřešit zbytečné starosti. Návaly horka i noční pocení vymizí do několika týdnů,“ radí Šárka Eggerová, specialistka holistické medicíny z Brna. Ačkoli je to nepříjemné, jedná se o normální projev menopauzy.

Když vyloučí lékař jiné příčiny vašeho pocení, můžete pro jeho zmírnění vyzkoušet i některé bylinky. Od návalů horka pomáhá červený jetel, šalvěj lékařská nebo ploštičník hroznatý. Seženete je ve specializovaných prodejnách zdravé a alternativní výživy, kde vám i poradí, jak z nich připravit výluh tak, aby splnil žádaný účinek. Ten se většinou dostavuje po dvou týdnech pravidelného popíjení.

2. Infekce

„Nočním pocením mohou být doprovázeny běžné infekční choroby, jako je chřipka, angina či výsev oparu,“ říká přednostka kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství v Brně prof. MUDr. Hana Matějovská Kubešová, CSc. Ty pravděpodobně nebudou trvat déle než dva týdny. Pokud potíže s pocením přetrvávají, mohou být viníky vážnější problémy. „Stejně tak může noční pocení signalizovat i závažnější infekční choroby, jako je třeba mononukleóza a tuberkulóza.“ Může se ale jednat i o infekce bakteriální, jako je třeba zánět srdečních chlopní, zánět v kostech, absces nebo HIV.

Foto: SG SHOT, Shutterstock.com

Nachlazení, chřipka nebo bronchitida či tuberkulóza. To vše může stát za zvýšeným nočním pocenímFoto: SG SHOT, Shutterstock.com

3. Hypoglykémie

U jedinců užívajících inzulin nebo léky na cukrovku ve formě tablet se jejich vlivem může objevit hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi) doprovázená zvýšenou produkcí potu. „K tomuto rozkolísaní ale obvykle dochází při závažném porušení režimu – nejčastěji jde o vynechání porce stravy nebo významné zvýšení tělesné zátěže,“ informuje Hana Matějovská Kubešová. Vynecháním porce stravy je míněno, že si zapomenete dát svačinu nebo večeři.

4. Léky

K nočnímu pocení může vést i užívání některých léků. Známým spouštěčem jsou třeba antidepresiva a další psychiatrická medikace. Viníky bývají i léky užívané ke snížení horečky nebo proti křečím, jako je Paralen, Aspirin, Algifen nebo i Ibuprofen. U těch se jedná o poměrně přirozený vedlejší účinek – když srážíte horečku, pocení se nevyhnete. O změně medikace tedy přemýšlejte spíše u léků psaných na předpis. „Současně s medikací je dobré především v dopoledních hodinách zvýšit pitný režim. Noční pocení se tím zmírní,“ doporučuje Šárka Eggerová.

Foto: MIA Studio, Shutterstock.com

Za nadměrné noční pocení může nést zodpovědnost i medikace. Pozor na léky proti bolesti i horečceFoto: MIA Studio, Shutterstock.com

5. Hormonální poruchy

Noční pocení může být pozorováno u některých typů hormonálních poruch, z nichž nejčastější je zvýšená činnost štítné žlázy (hypertyreóza, tyreotoxikóza). Z méně častých příčin to může být feochromocytom (nádor v dřeni nadledvin) nebo syndrom karcinoidu (pomalu rostoucí nádor pocházející z podobné tkáně jako orgány produkující hormony). Poraďte se s lékařem o možném řešení problému, který může částečně zmírnit třeba i změna léčiv.

6. Rakovina

Některé typy rakoviny, nejčastěji lymfom (nádorové onemocnění jednoho typu bílých krvinek), se často ohlašují nočním pocením. Obvykle se přidružuje i nevysvětlitelná ztráta hmotnosti a horečky.

Foto: Lopolo, Shutterstock.com

Už vás nebaví probouzet se v noci zbrocení potem? Poraďte se s lékařem. Viníkem může být i rakovina Foto: Lopolo, Shutterstock.com

7. Neurologické stavy

Méně častým spouštěčem nočního pocení mohou být různé neurologické problémy, jako je třeba stav po prodělané mrtvici nebo autonomní neuropatie. To je postižení části nervové soustavy řídící tělesné pochody a orgány neovladatelné vůlí. Vzniká také jako důsledek škodlivého působení dlouhodobě zvýšené hladiny cukru v krvi u nemocných s cukrovkou. Projevuje se křečemi a bolestmi dolních končetin, méně často i potížemi s trávicím a močovým ústrojím.

Trápí noční pocení i vás?

Reklama