Hlavní obsah

Před 10 lety zemřel Vladimír Dlouhý. Připomeňte si jeho dílo

Foto: Profimedia.cz

Dnes je to přesně deset let, co do hereckého nebe odešel jeden z velkých talentů. Vladimír Dlouhý zemřel předčasně v 52 letech po dlouhém boji s rakovinou. Jeho role jsou však nezapomenutelné a dodnes se k nim člověk rád vrací.

Článek

Byla neděle podvečer, kdy představitel sympatického Petra z Arabely (1980) a mlynáře Máchala z pohádky S čerty nejsou žerty (1984) prohrál boj s rakovinou. Nejprve se léčil s rakovinou žaludku, posléze se přidala i rakovina slinivky břišní. Ve vzpomínkách jeho kolegů hrál Dlouhý takřka do posledního dechu. Poslední film, který natočil, byl Kajínek. Jeho tvůrci vzpomínali, že na natáčení jezdil z chemoterapií a mnohokrát bylo vidět, že je mu zle. Nikdy však na sobě nenechal nic znát, nestěžoval si. Takový byl prý vždy. Dnes od jeho úmrtí uplynulo přesně deset let.

Dětská filmová hvězda

Foto: Profimedia.cz

Kariéru filmového herce odstartoval jako žák šesté třídy. Tehdy ho přímo ve škole objevila pomocná režisérka Milada Mikešová (94), která hledala dětské představitele. A režisér Karel Kachyňa (†79) ho obsadil do titulní role ve filmu Už zase skáču přes kaluže (1970). Za ztvárnění Adámka, který se potýká s dětskou obrnou, získal svou první filmovou cenu, Zlatého dudka

Konzervatoř a divadelní prkna

Foto: Profimedia.cz

Nadšení pro herectví se u Vladimíra prolínalo se zájmem o lední hokej i stavební práce. Původně chtěl být po vzoru otce stavbařem, nakonec však vystudoval Pražskou konzervatoř. Absolvoval roku 1980 a začal působit v Divadle Na zábradlí. Za svůj život působil v mnoha dalších divadlech, v posledních letech zakotvil v Divadle na Vinohradech. Na divadelních prknech se setkal i se svým bratrem, rovněž hercem Michalem Dlouhým (51)

Pohádkové role

Foto: Profimedia.cz

„Spadlo ti to Máchale, asi vítr ne?“ Zatímco v seriálu Arabela (1980) se Vladimír Dlouhý vepsal do paměti diváků jako sympaťák Petr Majer, do kterého se zamiluje princezna při návštěvě světa lidí, v pohádce S čerty nejsou žerty (1984) ztvárnil mlynáře Petra Máchala, který se spřáhl s čertem. Dnes již legendární roli nebral ani tehdy na lehkou váhu a pečlivě se na ni připravoval. Například na šermířský souboj trénoval se skupinou historického šermu Regius, aby jeho výstup působil přesvědčivě

Mladá rodina

Foto: Profimedia.cz

S herečkou Petrou Jungmanovou (48) se herec seznámil v roce 2001 při natáčení detektivky Den, kdy nevyšlo slunce. Přeskočila jiskra a o pět let později se jim narodila dvojčata Jan a Jiří. V roce 2008 se vzali. Z prvního manželství má herec ještě dceru Danielu

Český lev in memoriam

Foto: Profimedia.cz

Herec je držitelem dvou Českých lvů za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli. Prvního získal za roli kostelníka Bártíka v dramatu Hlídač č. 47 (2008). Druhého obdržel in memorian za roli bývalého policisty ve filmu Kajínek (2010), který byl natočen na motivy příběhu nejznámějšího českého vězně Jiřího Kajínka (59)

Charismatický hlas

Oblíbený herec mnohdy propůjčil svůj hlas slavným filmovým postavám. Daboval hollywoodské hvězdy jako Mela Gibsona (64), Kevina Costnera (65) či Toma Cruise (57). Nejčastěji však jeho hlasem promlouval Tom Hanks (63), například ve filmu Trosečník (2000), Apollo 13 (1995) nebo v jednom z nejvýznamnějších snímků své doby, komediálním dramatu Forrest Gump (1994)

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek