Hlavní obsah

Potraviny pro zdravou slinivku: Co škodí a co prospívá?

Foto: Lyubov Levitskaya, Shutterstock.com

Foto: Lyubov Levitskaya, Shutterstock.com

O slinivce se nemluví tak často jako o jiných orgánech a je to velká škoda. V organismu totiž plní mnoho důležitých funkcí, a když se porouchá, je to zlé. Které potraviny pečují o dobrou kondici slinivky břišní a co jí naopak nejvíc škodí?

Článek

Slinivka břišní neboli pankreas je protáhlá žláza, která leží za žaludkem a je součástí trávicí soustavy. Produkuje enzymy, které ve dvanáctníku štěpí sacharidy, tuky a bílkoviny, aby živiny mohly být vstřebány a zužitkovány. Kromě toho uvolňuje hormony inzulin a glukagon, které regulují hladinu krevního cukru, a porucha slinivky proto může vést k rozvoji cukrovky. Víte, jak se liší cukrovka 1. a 2. typu?

Co ohrožuje slinivku

Zdravá slinivka pomáhá trávit potravu, zprostředkovává cestu glukózy do buněk a udržuje trávicí systém v chodu. Jaké nemoci pankreatu hrozí? Zánět slinivky (= pankreatitida) poškozuje schopnost zpracovávat přijaté jídlo. Akutní zánět se projevuje opakovaným zvracením a velmi silnou bolestí břicha, která nemocného dožene k lékaři. Je to velice vážný stav a může skončit smrtí.

Chronický zánět se projevuje nenápadně – nejprve bolestí břicha, později poruchami trávení a metabolismu tuků či cukrů, po čase může dojít k rozvoji cukrovky 2. typu. Chronický zánět výrazně zvyšuje pravděpodobnost propuknutí rakoviny slinivky.

Které rizikové faktory mohou vést k rozvoji zánětu a lze je ovlivnit? Alkohol, kouření, onemocnění žlučníku, strava plná tuků a stres. A podobné je to u diabetu 2. typu: tam nemoc přivolává obezita, vysoký tlak a cholesterol i nedostatek pohybu.

Potraviny pro zdravou slinivku

Abyste slinivku co nejvíce šetřili, je nutné maximálně omezit nebezpečný životní styl. A nejpozději je to nutné ve chvíli, když se potíže objeví – v takové situaci je kromě léčby důležitá i dieta. „Při opakovaných problémech s pankreatitidou je dobré upravit systém stravování. Nejíst například tři velká jídla denně, ale spíše šest sedm menších tak, aby nebyl trávicí systém najednou zatížen velkým množství živin ke zpracování,“ radí Michaela Bebová, biochemička zabývající se výživou.

Chcete svému pankreatu prospět co nejvíc? Zaměřte se na potraviny podporující celkové zdraví – takové totiž prospívají i slinivce. Které to jsou?

Foto: goffkein.pro, Shutterstock.com

Při potížích je zásadní vyřadit alkohol a kouření. Obojí je uznáváno jako faktor ohrožující přímo slinivkuFoto: goffkein.pro, Shutterstock.com

1. Česnek

Jako jedno z nejsilnějších rostlinných antibiotik chrání česnek před rizikem zánětu. Kromě toho rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh. Díky tomu slinivku stimuluje k produkci hormonů podílejících se na správném metabolismu sacharidů.

2. Batáty

Batáty neboli sladké brambory jsou cenným zdrojem vlákniny a komplexních sacharidů, které slinivce pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi. Chutnají příjemně sladce a pankreatu lahodí také vysokým obsahem silného antioxidantu betakarotenu, který chrání před působením volných radikálů a rozvojem rakoviny.

3. Borůvky

Borůvky pomáhají v prevenci cukrovky. Antokyany (modrý pigment v borůvkách) zlepšují metabolismus glukózy. „Vyšší citlivost buněk na inzulin pomáhá snižovat riziko vzniku cukrovky 2. typu, která v současnosti patří mezi nejzávažnější onemocnění,“ vysvětluje Jiřina Mačková, výživová poradkyně z Kralup nad Vltavou.

Foto: puhhha, Shutterstock.com

Modré pigmenty v borůvkách zlepšují metabolismus glukózy a chrání před cukrovkou, což slinivce usnadňuje práciFoto: puhhha, Shutterstock.com

4. Červené hroznové víno

Červené hrozny jsou vynikajícím zdrojem antioxidantu resveratrolu, který pomáhá předcházet poškození krevních cév a navíc snižuje záněty. Obojí všestranně prospívá činnosti slinivky, která je tak zásobena krví a chráněna před infekcemi.

5. Bílý jogurt

Bílý jogurt je dobrým zdrojem probiotik. To jsou přátelské bakterie podporující trávení i imunitu, a tedy i slinivku. Pomáhají organismu vytěžit z přijímané stravy maximum živin.

Chronický zánět vyvolává rakovinu i alzheimera. Tohle je jídelníček, který vás ho zbaví!

Reklama