Hlavní obsah

Příběh malé Alexandry: Ve 4 letech nemluví ani nechodí

Foto: Archiv rodiny

Třeba se jednou stane zázrak a Lexinka vám poděkuje sama! To jsou slova paní Kateřiny, maminky téměř čtyřleté Alexandry. Holčička se od narození potýká s mnoha zdravotními komplikacemi a vyžaduje nepřetržitou 24hodinovou péči. Naštěstí v tom není sama. Pomáhají jí Dobří andělé.

Článek

Lexinka z Prostějova se narodila s vzácnou genetickou vadou a dětskou mozkovou obrnou. Potýká se proto s opožděním, které se projevuje na mentální i tělesné úrovni. „Genetická vada způsobuje navíc i další komplikace – centrální zrakovou vadu a epilepsii,“ upřesňuje paní Kateřina.

Ve čtyřech letech nemluví ani nechodí

V praxi to znamená, že je Lexinčin vývoj velmi opožděn. Ve dvou letech nelezla, nedovedla správně sedět, nechodila ani se neudržela vestoje. Co se mentálního stavu týče, byla na úrovni sedmiměsíčního miminka a doposud vůbec nemluví. A to není všechno.

„Dcerku občas trápí epileptické záchvaty, ale zatím nevím, co je spouští. Limituje ji i zraková vada – sice vidí, jenže mozek nedokáže obraz dále zpracovat a pochopit. Nedávno ale dosáhla pokroku a naučila se lézt po čtyřech. V její motorice však pořád převládají velké nedostatky a špatné návyky. Stále má špatný sed, sama nestojí ani nechodí a neumí se s námi dorozumět,“ dodává paní Kateřina.

Foto: Archiv rodiny

Maminka Kateřina je na dceru sama, ale bojují spolu o každý další pokrok, jak jen to jde

Náročná odborná péče

Holčička s maminkou chodí pravidelně na neurologii, kde její stav hlídají odborníci. Potřebuje i mnoho dalších terapií. „Na ortopedii pracujeme s nožičkama, o zbytek těla se stará fyzioterapeut. Zrakové postižení pravidelně konzultujeme se zrakovou terapeutkou a oční lékařkou. Velmi důležitý je i Lexinčin psychický vývoj, svěřily jsme se proto do péče klinické psycholožky a logopedky. Nevzdávám se a stále doufám, že Lexinka jednou promluví. Proto chodíme na logopedii, kde se zatím učí znakovat,“ upřesňuje maminka.

Vzdát se? Nikdy! 

Dojíždění na všechny zmíněné terapie je nákladné. Když se k tomu připočtou občasné rehabilitace na koních nebo lázně, které dcerce velmi pomáhají, je to pro mladou maminku samoživitelku velmi těžké.

Díky pomoci dobrých lidí, kteří je finančně podporují prostřednictvím nadace Dobrý anděl, si paní Kateřina může například dovolit absolvovat s dcerou intenzivní rehabilitace v neurorehabilitačním centru v Ostravě. Ty Lexince nesmírně pomáhají – po posledním čtrnáctidenním pobytu začala lézt po čtyřech. Dříve ji ruce a nohy neunesly.

Foto: Archiv rodiny

Díky nadaci si může Alexandra dovolit tolik potřebné rehabilitace

Chcete pomáhat i vy?

„Jménem Lexinky i svým moc děkuji všem Dobrým andělům! Že se dcera snaží lézt po čtyřech, je pro nás úžasný pokrok. I když v nemocnici slyším jen špatné zprávy, nepřestávám věřit, že Lexinka udělá pokroky a jednou snad bude mít alespoň trochu důstojný život. Jsem na celou situaci sama, ale Dobří andělé mi dávají naději, že to zvládnu. Dcera je úžasné sluníčko a velmi houževnatá holčička. Třeba se stane zázrak a jednou vám poděkuje i sama,“ říká srdečně paní Kateřina.

Chcete i vy pomáhat rodinám s podobně těžkým osudem? Je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na webu nadace a začít přispívat libovolnou částkou. Nadace Dobrý anděl odevzdá potřebným veškeré vaše příspěvky do posledního haléře.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek