Hlavní obsah

Připravte okna, balkony a terasy na jarní a letní sezonu

Foto: Thinkstock

Balkony a terasy se na sezonu promění v pokoje navíc

Teplé počasí přineslo jaro o něco dřív. Už jste připravili okna a balkony pro jarní květiny a pobyt venku? Máte nejvyšší čas.

Článek

Abyste na první jarní den (z astronomického hlediska připadá již na tento čtvrtek) balkony a terasy zkrášlili, nejprve je vyčistěte. Po zimním období bez sněhu a deště jsou zaprášené. Jestli na rámech oken a dveří zapracoval zub času, dopřejte jim nový nátěr.

Teprve na čistých oknech vyniknou bylinky a květiny, které sem hodláte vysadit.

Nejprve uklízejte, potom zdobte

Plochy, které chcete natírat, důkladně očistěte od prachu a jiných nečistot. Než začnete aplikovat barvu nebo lazuru, musí být povrch pevný, bez prachu, suchý, hladký, čistý a zbavený mastnoty.

Pak použijte některou z vodou ředitelných akrylátových barev, s nimiž práci zvládne i laik. „Hodí se pro základní nátěry všech druhů dřeva v exteriéru i v interiéru. Jsou určeny k novým i renovačním nátěrům především okenních rámů, dveří, dřevěného nábytku, obložení a dalších truhlářských výrobků,“ upřesňuje Silvia Dyrcová ze společnosti Balakryl.

Foto: Balakryl

Natřená okna vypadají skvěle. Barva Okna a dveře 0100 – bílá stojí 253 Kč za balení 0,7 kg, základ na dřevo 0,7 kg koupíte za 175 Kč

Na řadě je podlaha

Máte fleky na podlaze? Na velké terase můžete použít vysokotlaký čistič s nástavcem pro čištění dlažby. Na balkonech volte vhodný prostředek podle typu použitého materiálu. Na kámen a beton se hodí například Betoncleaner (od 95 Kč/kg), čistič přírodního kamene Grimex (332 Kč za 1l) nebo odstraňovač skvrn z betonové dlažby B-Clean (500 ml asi 145 Kč). Na dřevěné podlahy a PVC použijte prostředky, které používáte na podlahy doma.

Foto: Hornbach

Na vyčištění dlaždic použijte některý ze speciálních čističů. Kusy se zašpiněním, které nejde odstranit, vyměňte a položte je do míst, kde nebudou vidět

Foto: Bosch

Pravidelné čištění dlážděných ploch proveďte buď tlakovou vodou, nebo použijte chemický čistič. Vysokotlaký čistič Bosch pořídíte za 3999 Kč

Můžete zabydlovat

Na čisté a opravené terasy již můžete vynést vhodný nábytek. Až se ustálí počasí, přijde řada i na slunečníky a markýzy. Zatím se poohlédněte po vhodné zástěně, která vám na balkoně zajistí potřebné soukromí. Může být v podobě různých stínících plachet nebo si vyberte umělý živý plot.

Foto: Ikea

Až vysvitne sluníčko, balkon zabydlete. Hodit se bude i moskytiéra. Solig o průměru 150 cm stojí 399 Kč

Foto: Plast Plot

Umělý živý plot, cena od 630 Kč za rozměr 1 x 3 m, cena dílce 0,5 x 0,5 m je 135 Kč

Foto: Ikea

Skládací nábytek ze série Mälarö je svým rozměrem ideální na balkony a lodžie. Skládací židle je za 799 Kč, stůl za 1490 Kč

Květináče a truhlíky

Když na balkony, lodžie a terasy rozmístíte vše, co tu potřebujete mít k relaxaci, zjistěte, kolik místa vám zbývá pro zeleň. Ujasněte si, jaké rostliny zde chcete pěstovat, a podle toho zvolte květináče, vertikální zahrady nebo závěsné či podlahové truhlíky. Mohou být ze dřeva, z plastu, betonu, z pálené hlíny nebo také z nerezu v lesklé nebo kartáčované podobě.

Foto: Lechuza

Balconera Cottage komplet je samozavlažovací truhlík, vhodný na balkon, do oken i na terasy. Cena 740 Kč

Foto: Flowerservice

Truhlík Corsica Flower Bridge je elegantně řešená plastová pěstební nádoba, určená k umístění na zábradlí balkonů nebo plotů. Cena 346 Kč

Foto: Lechuza

Samozavlažovací květináče Cubuci. Rozměr 30 x 30 cm, výška 56 cm, cena okolo 1290 Kč

Foto: Kasper Design

Obaly na květináče z kartáčované oceli. Rostliny lze osadit ve vlastním obalu nebo rovnou do zeminy. V nabídce je sedm rozměrových a tvarových variant. Cena dle velikosti od 2900 Kč

„Materiál z kartáčované nerezavějící oceli umožňuje využití květináčů v interiéru i v exteriéru. Jednoduchý tvar a kvalitní zpracování nabízejí prvek, který se hodí do každého prostoru,“ říká Radka Kasperová ze společnosti Kasper Design. O zavlažování se postará dvojité dno a systém textilních pásků.

Foto: Ikea

Sestavu závěsných květináčů Socker koupíte za 649 Kč

Foto: ikea

Na okno můžete postavit skleník Socker. Stojí 299 Kč

Nářadí a doplňky

Ke květináčům a truhlíkům si pořiďte vhodné zahradnické nářadí a nezapomeňte také na ochranné rukavice. Chcete se do práce pustit o víkendu? Přečtěte si také články Proměňte svůj balkon v mini zahrádku nebo se se super vychytávkami připravte na bydlení venku.

Foto: Fiskars

Ruční nářadí Inspiration, lopatka, cena 94 Kč. Ruční vidle cena 95 Kč

Foto: Anglická sezóna

Stylové pracovní rukavice Weeding Glove. Cena od 150 Kč

Jak jste si balkon nebo terasu zařídili vy? Využíváte je jen pro věšení prádla, nebo tu relaxujete?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama