Článek
Postup
01.
Celá vejce vyšlehejte s cukrem v jemnou pěnu. Přidejte skořici, asi čtvrt lžičky nastrouhaného muškátového oříšku a kondenzované i normální mléko.
02.
Toastový chléb nakrájejte na kostky, dejte do misky a smíchejte s rozinkami. Celou směs zalijte mléčnou směsí a počkejte, dokud se pečivo krásně nenasákne.
03.
Během toho, co směs bobtná, oloupejte jablka a nakrájejte je na kostičky.
04.
Zapékací mísu o velikosti 20 x 30 cm vymažte máslem, vložte do ní namočený chléb, umačkejte a zasypte jablky. Dejte péct do předehřáté trouby na 175 °C na 35 minut.

Foto: Jakub Jurdič
05.
Zatímco se žemlovka peče, připravte si omáčku. 2/3 vody vlijte do hrnce, přisypte cukr, vložte máslo a přiveďte k varu. Zbytek vody smíchejte s moukou a skořicí a vytvořte jemnou kašičku, kterou vlijte do vroucí vody. Promíchejte a minutu nechte provařit.
06.
Hotovou žemlovku nechte chvíli vychladnout, nakrájejte na kostky a jednotlivé porce polijte teplou omáčkou.