Hlavní obsah

Speciál o pěstování růží: Teď už vše zvládnete na jedničku!

Foto: Profimedia

Pěstování růží vám bude spolehlivě přinášet radost. Stačí jen dodržet určitá pravidla

Ať si kdo chce, co chce říká, růže patřily a patří mezi stálice našich zahrad. Jak jim dopřát co nejlepší pěstební podmínky i správnou péči? Stačí se vyhnout nejčastějším chybám.

Článek

Šlápnout vedle, jak se obrazně řečeno říká, můžete hned při výsadbě růží, ale někdy také třeba i přílišnou, či naopak nedostatečnou péčí. Na co si dát pozor?

Kam s nimi

Růžím vadí místo, kde je převážnou část dne stín a těžká jílovitá půda. Tyhle květiny patří na slunce, zvládají ale i polostín. Nejlépe se jim tedy daří na jižní, jihovýchodní či jihozápadní straně zahrady. Myslete i na deklarovanou šířku rostliny, z níž se vychází při výsadbě. „Například mnohokvěté a velkokvěté růže potřebují prostor 0,4 až 0,5 metru, ale třeba vzrůstnější keřové nebo pnoucí růže až 1 metr,“ uvádí Vladimíra Prouzová, zástupce značky Kordes. Příliš hustá výsadba na místech, kde málo proudí vzduch, může podporovat šíření chorob.

Foto: Nejkrásnější růže

Každá sazenice růží má být opatřená etiketou, na níž se mimo jiné uvádí, jaká je deklarovaná šířka rostliny. Například mnohokvětá Bengali potřebuje kolem sebe 50 cm

Foto: Fiskars

Dostatek slunce a hlinitopísčitá až hlinitá půda představují dobré podmínky pro pěstování růží. Až budou mít květy, jistě si jich několik rádi ustřihnete i do vázy

Na co pozor při výsadbě

Obecně platí: záhonové růže je třeba sázet tak, aby místo štěpu (očkování) bylo asi 5 centimetrů pod zemí, jen u stromkových růží respektujte hloubku, ve které byla rostlina vysazená v kontejneru. Proč? Když místo štěpu schováte pod zem, přirozeně ho chráníte před mechanickým poškozením a povětrnostními vlivy (vysušení či zmrznutí).

Foto: Kordes

Jaro přeje výsadbám, včetně růží. Dbejte hlavně na to, aby místo štěpu bylo dostatečně hluboko v zemi

Foto: hornbach

V létě je růžím hej, ale co v zimě? Tehdy jim nejvíce vadí spojení ostrého slunce, mrazu a mrazivého větru. Proto se v místech s horšími klimatickými podmínkami na zimu zakrývají, třeba vyzrálým kompostem nebo chvojím

Po výsadbě je nenechte žíznit

Když vysadíte novou růži, prvních pár týdnů ji opravdu důkladně zalévejte. „Hlídání vláhy je důležité jak při výsadbě prostokořenných sazenic, tak kontejnerových růží. Jde o to, že substrát, ve kterém je růže zasazená, docela rychle vysychá. Než tedy rostlina prokoření do okolního terénu, potřebuje dostatečnou zálivku,“ připomíná Vladimíra Prouzová.

Foto: Gardena

Kdybyste výsadbu růží nechali až na podzim, nebo vysazovali brzy z jara, nahrňte k ní kopeček zeminy (prevence proti mrazíkům). Pokud budete vysazovat nyní, utvořte kolem růže spíše mělký „lavorek“. A dbejte na zálivku

Foto: hornbach

Růže se běžně sází do smíšených záhonů. Ve společnosti dalších rostlin nejlépe vynikne jejich krása. Ale pokud byste rádi jen záhon plný růží, nic vám v tom nebrání (na foto růže Baronesse)

Jak je průběžně zalévat

A co běžná zálivka? „Často zalévat růži lehkou sprškou, a navíc přes list je chyba. Růže koření hluboko, i víc než 50 centimetrů pod zemí, proto malá množství každodenní zálivky nemají smysl. Navíc permanentním vlhčením listů podporujete houbové choroby. Růže stačí zalévat jednou týdně, jen v horkém létě dvakrát týdně, a to plnou konví rovnou ke kořenům rostliny,“ upřesňuje Hana Veselá ze společnosti Obchod s růžemi.

Foto: profimedia

Dejte si pozor na zálivku. Kropení v parném létě v ostrém slunci způsobuje popálení listů – představte si, že kapka vody na listu je jako malinká lupa. Než ji slunce vysuší, dokáže list popálit

Na choroby a škůdce je nejlepší prevence

Nejzdravější růže se obejdou bez jakékoli chemické ochrany před houbovými chorobami. Odolnost mají prostě v genech. Méně odolné odrůdy ošetřujte postřikem (fungicidy). Zatímco mšice vás můžou připravit o květy, choroby zase o pěkné listy. Například černá skvrnitost způsobuje nevzhledné černé „stopy" na listech, jejich postupné žloutnutí a opadávání. Při fatálním napadení houbovými chorobami růže navíc oslabuje a nasazení květů může být menší.

Foto: Nejkrásnější růže

Nejlepší ochranou před chorobami je výběr odolné odrůdy, jako je například velkokvětá Cherry Lady

Foto: profimedia

Při menším útoku mšic je stačí ručně posbírat a zlikvidovat, ale když je jich mnoho, volte chemický, nebo biologický preparát

Kdy je prořezávat

„Zásadní řez růží, a to u všech odrůd, se děje na jaře. Nemusíte hlídat datum v kalendáři, nejlepší je to v době, kdy kvete zlatice. Pak už do růží příliš nezasahujte, vysilovaly by se. Všechny skupiny kromě pnoucích lze zkrátit až o dvě třetiny. Pnoucí růže upravte tak, aby finální délka vyhovovala výšce opory, případně přestárlé pnoucí růže můžete zmladit vystřiháním nejstarších výhonů u paty keře,“ uvádí Vladimíra Prouzová.

A proč nestříhat růže na podzim? Až na jaře mnohem lépe posoudíte stav rostliny, odstraníte zmrzlé a poškozené výhony a necháte růst jen ty nejlepší.

Foto: Kordes

Řez růží provádějte šikmo, a to jen několik milimetrů nad očkem nebo nad rozvětvením

Foto: Hornbach

Všechny růže jsou krásné, ať už zdobí záhony nebo se pnou k výšinám

Foto: Archiv firem

Růže nemusí kvést jen na vaší zahrádce. Stačí, když ji pustíte do bytu v podobě kosmetiky nebo vůně

Jak sami vidíte, správná výsadba a péče není až tak složitá. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru té nejkrásnější růže na vaši zahrádku!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek