Hlavní obsah

Sušička prádla a 6 nejčastějších chyb! Neděláte je taky?

Foto: Gorenje
29. 10. 2018

Stává se s podzimem a zimou sušička prádla vaší velkou kamarádkou? Pak jí rozhodně dopřejte nejen dostatečnou údržbu, ale naučte se i prádlo v ní sušit správně. Většina z vás totiž dělá zásadní chyby!

Článek

Co na tom může být. Prostě vyperete a necháte vyždímat prádlo a hodíte ho do sušičky, která se postará o zbytek. Co když ale sušička najednou suší hůř a déle a prádlo je z ní zmačkané nebo úplně nevoní? Možná to je vaše vina, protože děláte následující chyby.

1. Přeplňujete ji

V první řadě byste měli vědět, na kolik kilogramů prádla vaše sušička je, a respektovat to. „Pokud je přeplněná, pak se vzduch nedostává mezi prádlo a to zůstane zmačkané. Pamatujte na to, že maximální kapacita sušičky je určená pro bavlnu, ostatní druhy tkanin je potřeba sušit podle objemů uvedených v návodu. Například ve velké sušičce určené pro 9 kg prádla je vhodné sušit pouze 4 kg prádla ze syntetických vláken, 2 kg jemného prádla a 1 kg vlněných textilií,“ vysvětluje Darina Papáčová, produktová specialistka značky Whirlpool.

2. Pletete programy

Vytáhli jste ze sušičky sražené oblečení, vytahanou krajku nebo neforemnou blůzu? Z valné většiny za to může špatná volba programu. Jestliže víte, že se prádlo dá vyprat jen na 40, rozhodně nemůžete sušit na bavlnu, tedy na tu nejvyšší teplotu. A musíte se smířit i s tím, že existují materiály, které do sušičky dávat nemůžete, například plavky, krajky, spodní prádlo. Nevhodné je i prádlo s gumovými částmi, ale třeba i jakýkoli druh hořlavin – a to například i ručník znečištěný lakem na vlasy!

3. Netřídíte prádlo

Ideální je roztřídit prádlo podle typu a tloušťky látek, protože například společné sušení bavlny a syntetických umělých vláken může cyklu sušení zbytečně prodloužit. „Umělá vlákna se totiž usuší dříve než přírodní. A také míchejte větší kousky s menšími. Při sušení větších kusů, jako je ložní prádlo, ručníky, ubrusy, používejte k tomu určený program – ložní prádlo, program pro péřové materiály a podobně. Rovněž je důležité před vložením do bubnu sušičky prádlo natřepat. To platí zejména při sušení větrovek, péřového oblečení nebo přikrývek, ty i poskládejte a přidejte i kuličky na sušení pro nadýchané peří bez hrudek,“ radí Mgr. Jana Neuszerová, product and marketing assistant Gorenje.

Foto: Elnur, Shutterstock.com

Dobře usušené prádlo ze sušičky už většinou ani nemusíte žehlit. Jestli ho z ní vyndáte zmačkané, pak jste ji zřejmě až příliš naplnili

4. Nečistíte filtry

Velmi důležitou součástí sušičky je prachový filtr. Měli byste ho čistit po každém sušení. „Na konci každého programu vlhkou rukou setřete zbytek vláken a prach z předního filtru v otvoru dveří. Prohlédněte filtr a zjistěte, zda není zalepený zbytky pracích přípravků a aviváže. Pokud ano, odstraňte je kartáčkem a vlažnou vodou se saponátem. Tohle mokré čištění bohužel většina uživatelů zanedbává a právě to bývá nejčastější příčinou zanesení srážníku,“ upozorňuje Nikol Segeťová z firmy Chladservis VaRa, spol. s r.o.

Jednou za měsíc či dva byste měli vyčistit i filtr ve spodní části sušičky. „Pokud se spodní filtr pravidelně nečistí, zanáší se, snižuje se účinnost sušení a narůstá spotřeba. Takže jestli se o něj starat nechcete, kupte si sušičku, která má zabudovaný samočisticí kondenzátor, který se během každého procesu sušení automaticky několikrát propláchne a garantuje, že sušička má po celou dobu životnosti nízkou spotřebu energie a vysoký výkon,“ říká Pavel Šidlichovský z firmy BSH domácí spotřebiče s.r.o.

Nebojte se ani demontovat gumové těsnění dveří, filtru a dvířek filtru, vyčistěte je mokrou cestou a po vysušení opět vraťte do příslušných drážek. Sušičku byste měli pravidelně otírat vlhkým hadříkem od prachu – tedy uvnitř bubnu, na dvířkách i zvenčí.

Foto: mady70, Shutterstock.com

Zásadní pro to, aby sušička fungovala správně, je čistý prachový filtr

5. Nenecháte sušičku dýchat

Pokud nemá sušička dostatek čerstvého vzduchu, sníží se účinnost sušení. „Právě z toho důvodu je třeba dobře zvážit její umístění. Pamatujte na to hlavně v případě, že máte odvětrávací sušičku, která potřebuje odtah vlhkého vzduchu mimo místnost. Bez toho se vlhkost sráží na stěnách a ty mohou plesnivět. Ale kondenzační sušička potřebuje výměnu vzduchu, takže nechávejte dveře do koupelny otevřené. Nejmenší nároky na přívod vzduchu má kondenzační sušička s tepelným čerpadlem, která odpadního tepla vypouští sice minimum, ale i tak se může v malých a chladnějších místnostech objevit vlhkost,“ říká Nikol Segeťová.

6. Nevyléváte zásobník na vodu

Jestliže nemáte sušičku napojenou přímo do odpadu, zůstává po sušení kondenzát v nádobce, kterou je zapotřebí také vždy vylévat. Pokud to neuděláte, vydává po několika dnech nepříjemný zatuchlý zápach, který pak může mít i prádlo.

Tak co, kterou chybu děláte vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek