Hlavní obsah

Světový den alzheimera. Tyhle celebrity nemoc postihla

Foto: Foto Blesk - Pavel Machan / CNC , Profimedia.cz

Dnes je mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Nemoci, při které odumírají mozkové buňky a která končívá těžkou demencí. Jelikož lék na ni zatím neexistuje, bývá utrpením pro nemocného i jeho blízké. Tihle slavní si peklem jménem alzheimer prošli.

Článek

Začíná to pozvolným zapomínáním, zmateností, špatnou orientací v čase i prostoru. Pacienti s Alzheimerovou nemocí nepoznávají své nejbližší, nepamatují si, zda jedli či ne, neví, kde bydlí a jak se dostat domů. Postupně se zcela ztrácí v realitě a nakonec se neobejdou bez cizí pomoci.

Ne všichni mají stejný průběh, stejně tak každého ovlivní nemoc jinak. Z milých a veselých lidí dělá alzheimer protivné a zlé mrzouty, stejně  to ale funguje i naopak. Nemoc je nevyléčitelná, důležité je ale diagnostikovat ji co nejdříve, pak se i zvyšuje doba dožití. A prevence? Pravidelná mentální i fyzická aktivita. Ačkoli ani to vám úspěch nezaručí. Konec konců nevyhnula se ani těmto slavným.

Sean Connery (†90)

Alzheimerem trpěl v posledních letech svého života i jeden z nejcharismatičtějších hollywoodských herců, snad nejvíc sexy představitel agenta 007, Sean Connery. Poprvé se o tom začalo šuškat v roce 2013, tedy v době, kdy mu bylo 83 let. Čas od času si někdo všiml jeho roztržitosti či zapomnětlivosti. Později se smutná zpráva potvrdila a herec své poslední roky dožil opravdu s demencí. Útěchou budiž fakt, že byl až do konce obklopen svou rodinou. Zemřel loni 31. října v poklidu, ve spánku.

Foto: Profimedia.cz

Sean Connery si jako agent 007 užíval života, hercův konec ale veselý nebyl

Květa Fialová (†88)

Nezapomenutelná byla ve filmu Limonádový Joe (1962) jako šantánová zpěvačka Tornádo Lou. Byť vždy říkala, že stáří je krásné a ona ho miluje, poslední roky si tato legendární česká herečka moc neužívala. I ona trpěla Alzheimerovou chorobou, poslední roky dožila v centru pro pacienty trpící touto nemocí. Na sklonku života jí dělalo problémy poznat své blízké a ztracena byla i v čase. Snad je jen dobře, že měla stále pocit, že pracuje, natáčí a hraje v divadle. Zemřela na selhání srdce v září 2017.

Foto: Foto Blesk - Pavel Machan / CNC , Profimedia.cz

Květa Fialová trávila poslední roky života v centru pro pacienty s alzheimerem a byla přesvědčená, že pořád točí a hraje

Peter Falk (†93)

Jeho nejslavnější rolí byl poručík Colombo ve stejnojmenném detektivním seriálu. Za ztvárnění svérázného detektiva v baloňáku koneckonců získal Zlatý glóbus a čtyři ceny Emmy. Smutné je ovšem to, že na sklonku života už ani nevěděl, že ho hrál. S nemocí žil několik let a podle rodiny i lékařů si už dva roky před smrtí nepamatoval svůj život, nepoznával členy své rodiny, místa, prostě nic. Zemřel v červnu 2011.

Foto: Profimedia.cz

Nemocný Peter Falk často zmateně bloudil ulicemi v Beverly Hills

Nina Divíšková (†84)

Před kamerou se tahle oblíbená herečka naposledy objevila v roce 2016 ve filmu Manžel na hodinu. Pak už ji alzheimer o možnost hrát připravil. Nemoc jindy milou a upravenou herečku změnila k nepoznání. Chřadla, propukala v záchvaty vzteku, dokázala být zlá a nepříjemná i na ty, které milovala. Nejvíc trpěl nejspíš její manžel herec Jan Kačer (84), který i přes veškeré těžkosti o svou lásku pečoval až do její smrti letos v červnu.

Foto: DAN MATERNA / MAFRA , Profimedia.cz

Povahu Niny Divíškové nemoc zcela změnila

Petr Hapka (†70)

Skvělý skladatel, autor takových hitů jako Levandulová, Štěstí je krásná věc nebo Dívám se dívám také trpěl Alzheimerovou chorobou. První příznaky se začaly objevovat někdy v roce 2012, když si třeba nemohl vzpomenout na cestu domů. V roce 2013 se jeho stav rapidně zhoršil poté, co musel podstoupit operaci umělé kyčle a byl v narkóze. Měl tehdy prý záchvaty agresivity a musel být převezen do léčebny v pražských Bohnicích.

Po čase se vrátil do svého domu na Okoři, ale bez pomoci už být nemohl. Tam také 25. listopadu 2014 zemřel, oficiální příčinou byl zápal plic.

Foto: Ladislav Křivan / CNC, Profimedia.cz

Chvíli před onemocněním měl krátký románek s dvaadvacetiletou ženou. Po propuknutí choroby se o něj, kromě dcery a dalších lidí, starala i jeho exmanželka

Robin Williams (†63)

Jako by toho na jednoho člověka nebylo dost. Robin Williams trpěl depresemi, úzkostmi, bojoval s alkoholem, a k tomu všemu trpěl demencí. Ne sice přímo alzheimerem, ale nemocí na pomezí Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Věděl, že pomalu ale jistě ztrácí rozum. Cítil to tak, že se rozpadá za živa, a trpěl jako zvíře. Alespoň tak to popsala jeho ovdovělá manželka Susan Schneider (57). Herec spáchal 11. srpna 2014 sebevraždu, radši volil smrt než totální ztrátu sebe samého.

Foto: Profimedia.cz

V době, kdy se rozhodl opustit svět, už od lékařů věděl, že ho čekají maximálně 3 roky života a postupný rozklad osobnosti

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek