Článek
V obchodní síti jsme nakoupili náhodně šest různých druhů pomazánek z různých ryb. Některé měly v názvu onu rybu, z jejíhož masa byly vyrobeny, jiné se spokojily jen s označením „rybí“.
Ať tak či tak, nahlédli jsme do jejich složení a pro tentokrát se zajímali čistě jen o to, kolik masa z ryb v nich je – I když... nedá nám to, abychom se nepodivili, jak dlouhý seznam éček mnohdy na obalech mají!
Takže kolik ryb v rybích pomazánkách opravdu je? Našli jsme tento údaj ve složení, přepočetli na gramy a pro ilustraci jsme z plátku pangasia ukrojili stejně vážící kousek, abyste měli lepší představu, kolik rybího masa je v balení, které si kupujete. Rybu jsme upekli, abychom z ní dostali přebytek vody – ta by zkreslila váhu a velikost vzorové porce.
Pomazánky jsme seřadili právě podle procentuálního obsahu ryb, které uvádí výrobce. Díky fotografii si uděláte představu o tom, kolik masa to ve skutečnosti je.
Rybí pomazánka Toppo
Rybí pomazánka Varmuža
Tuňáková pomazánka Rybex
Pomazánka lososová Seko
Tuňáková pomazánka Váhala
Pomazánka Rybí Gurmán Klub
Závěr:Pokud máte chuť na rybí pomazánku, asi je fajn si všímat toho, kolik je v ní ryb. Čím víc ryby, tím méně místa na ostatní složky, včetně případných éček. Vyšší obsah ryby tedy rozhodně bereme jako argument pro.
Jako bonus a plus vnímáme údaje o tom, odkud ona ryba pochází. Tím nás oslovila pomazánka Varmuža.
Nikdy by se vám nemělo stát, že vás výrobce oklame obrázkem lososa a ve složení pak najdete jen makrelu – což se ale ani u jedné námi zakoupené pomazánky nestalo.
Položili jsme si také otázku, jestli bezmála 40 procent ryb je hodně nebo málo. Vzali jsme proto recept na domácí rybí pomazánku, spočetli hmotnost ingrediencí a dostali se k tomu, že v té doma dělané, s máslem, cibulkou, vejcem a kořením je ve výsledku kolem 40 procent ryb. Čili je to srovnatelné s prvními dvěma v našem testu.
Kupujete rybí pomazánku, nebo sázíte na tu domácí? Napište nám!