Hlavní obsah

Test sušiček prádla: Které dobře fungují a málo žerou?

Foto: Thinkstock

Sušičky prádla nejsou již dnes tak energeticky náročné jako jejich předchůdkyněFoto: Thinkstock

Sušičku prádla si již můžete pořídit bez obav o svůj účet za elektřinu. Modely s tepelným čerpadlem mají přijatelnou spotřebu! A kterou pořídit? Podívejte se na výsledky z časopisu dTest!

Článek

Časopis dTest

Sušičky prádla si stále hledají cestu do českých domácností. Možná je za tím silně zažitý zvyk sušit prádlo na šňůře či na sušáku a k tomu přizpůsobené prostory, možná relativně vysoká pořizovací cena. Navíc sušičky prádla mohou patřit k velmi „hladovým" spotřebičům, jejichž drahý provoz mnohého odradí.

Ze dvou základních typů sušiček se v České republice uchytily v zásadě pouze sušičky kondenzační. Odvětrávací sušičky, které potřebují odvod vzduchu s vodní párou, jsou náročné na instalaci a mají ze všech nejvyšší spotřebu elektřiny. Naopak kondenzační sušičky fungují na principu vysrážení vody do zvláštní nádoby (s jejím případným odtokem do odpadu), a mohou tak být provozovány v běžných koupelnách či kuchyních. K jejich zapojení stačí přívod elektřiny.

S tepelným čerpadlem ušetříte

Průměrná spotřeba testovaných modelů s kapacitou 7 až 8 kg prádla vybavených tepelným čerpadlem je 2,3 kWh. Pokud budete počítat s cenou elektřiny 5 Kč za kilowatthodinu, dostanete se k tomu, že jednu sedmikilovou náplň usušíte s tepelným čerpadlem přibližně za dvanáct korun. Bez čerpadla zaplatíte výrazně více. Ceny kondenzačních sušiček bez tepelného čerpadla jsou sice nižší, ovšem úspora až několika tisíc korun ročně za elektřinu, zejména s ohledem na její stoupající cenu, dává šanci na brzkou návratnost takové investice.

Údržba nutná

Aby úsporná sušička zůstala úspornou, musíte splnit jednu důležitou podmínku. Pravidelně ji čistit. Nejen filtr žmolků, který bývá umístěn přímo v bubnu, ale také filtr kondenzátoru. Čím častěji sušíte, tím častěji musíte čistit i tento filtr. V tomto ohledu jsou velmi praktické sušičky Bosch a Siemens, které jsou vybaveny samočisticím kondenzátorem.

Podívejte se na konkrétní výsledky pěti sušiček z celkem 12 testovaných!

Miele T7950WP

Cena (Kč): 34 550

Hodnocení kvality: dobře (70 %)

Sušička Miele nabízí velké množství funkcí, je úsporná a přináší dobrou kvalitu sušení. Uživatelům umožňuje pohodlný přístup k filtru a je relativně tichá. Výrobek získal titul vítěze testu, mnohé ale může odradit svou cenou.

AEG T75470AH

Cena (Kč):16 080

Hodnocení kvality:dobře (64 %)

Druhý nejlepší výsledek v testu spolu s relativně nízkou cenou přinesly sušičce AEG ocenění „výhodný nákup“. AEG je tichá a snadno se ovládá. Nevýhodou je jen náročnější čištění filtru a horší čitelnost displeje při pohledu shora.

Bosch WTW86563BY

Cena (Kč): 20 590

Hodnocení kvality:dobře (62 %)

Výhodou sušičky Bosch je samočisticí kondenzátor; má velmi přehledný displej, filtr se snadno čistí a jako jeden z mála výrobků nabízí časování pro sušení studeným i teplým vzduchem. Buben sušičky se otáčí pouze jedním směrem, což přináší riziko utvoření chuchvalců prádla.

Candy EVOC 981 AT

Cena (Kč): 15 990

Hodnocení kvality:uspokojivě (59 %)

Sušička Candy nabízí průměrnou kvalitu, dosahuje ale vysoké účinnosti kondenzace má relativně nízkou spotřebu energie. Nevýhodou bylo více zmačkané prádlo po usušení a vysoká hlučnost. Pozor je třeba dávat na mřížku před kondenzátorem, jíž hrozí zlomení při otevírání sušičky.

Indesit IDCE 845 A

Cena (Kč): 14 050

Hodnocení kvality: uspokojivě (47 %)

Indesit nabízí rovněž průměrnou kvalitu sušení. Výhodou je velký úhel otevírání dveří a pohodlný volič programů. Displej ale příliš přehledný není. K nevýhodám patří hlučnost, náročné čištění filtru a chybějící osvětlení bubnu.

Detailní výsledky pěti vybraných sušiček zdarma obdržíte na www.dtest.cz/testsusicek.

Související témata:

Načítám