Hlavní obsah

Tip do bytu: Spojte koupelnu s ložnicí!

Foto: kaldewei

Takhle vypadají nejnovější trendy, kterým vládne idea „open space“ čili „otevřeného prostoru“

10. 7. 2012

Spojit koupelnu s ložnicí není bláznivý nápad! Je to velmi komfortní i praktické, a už si to neužívají jen velmi bohatí lidé. Jde o nový trend v bydlení a můžete to zkusit také. Prostě vytvoříte jednu velkou místnost a říkejte jí klidně ložnice v koupelně nebo koupelna v ložnici, to je na vás.

Článek

Pamatujete, jak se objevila móda spojovat kuchyň s obývacím pokojem? Nejdříve se takové řešení zdálo velmi netradiční, ale dnes je úplně běžné. O jeho smysluplnosti už nikdo nepochybuje. Obě místnosti mají totiž mnoho společného. Ovšem o koupelně s ložnicí to platí zrovna tak (jeden nápad jsme vám ukázali již včera ve článku Byt, kde jenom koupelna má 30 metrů čtverečních!). Napadá vás, z jakého důvodu by měly být spojené? Odpověď je velmi prostá a podle architektů se i z toho stane za pár let poměrně konvenční záležitost.

Proč koupelnu spojovat s ložnicí?

Propojování malých místností s cílem vytvořit jednu opravdu velkorysou pohodlnou místnost je trend, pro který se používá nejčastěji označení „open space“ čili „otevřený prostor“.

Foto: Kaldewei

Podobné návrhy zatím vypadají stále výstředně. Stanou se takové ložnice za pár let něčím běžným?

„Spojování místností musí mít ale svou logiku vyplývající z toho, co v daných místnostech děláte. Kam jdete před tím, než večer ulehnete na lůžko? A kam míří vaše první ranní kroky? Pokaždé je to koupelna, kde navíc večer mnozí z vás relaxují, například ležením ve vaně. A po takové lazebnické proceduře je přirozeně příjemné usnout. Spojit koupelnu s ložnicí má tedy smysl nikoli proto, že je to móda, ale protože obě místnosti používáte v logické návaznosti,“ říká ing. arch. Pavel Bauer.

Foto: Contemporist

Nemusíte mít extra velkou ložnici, abyste si do ní dali třeba jen vanu na relax

Jak na to?

„Pokud plánujete novostavbu rodinného bytu, tak je to pro projektanta hračka. Koupelna v ložnici vážně není technický problém. Ve stávajícím domě či bytě je ale něco takového možné jen v případě, kdy na sebe koupelna s ložnicí bezprostředně navazují. Je totiž vhodné využít stávající rozvody vody a její odpady. Jinak je nutná poměrně pracná rekonstrukce,“ říká stavební inženýr Pavel Janeček ze společnosti Tek-Interior.

Foto: Contemporist

Je to koupelna v ložnici, nebo ložnice koupelně?

„Pak je v závislosti na dispozici bytu možné vybourat společnou stěnu a nahradit ji třeba posuvnými dveřmi pro případ, že byste chtěli místnosti přece jen někdy alespoň symbolicky oddělit. Takovou úpravu zvládne každá stavební firma. A o zvýšenou vlhkost v ložnici se bát nemusíte. Ona opravdu vzroste, ale bude to jenom příjemné. Je to jako přirozený zvlhčovač vzduchu, za který ostatní utrácejí peníze,“ doplňuje inženýr Pavel Janeček.

Foto: Ricardo Bofill

Pohodlné lůžko stejně jako pohodlná vana mají jistě spoustu podobného. Tak proč je nepostavit vedle sebe

Upozornění od odborníka

„Chcete li koupelnu spojit s ložnicí a máte-li ve stávající koupelně i toaletu, pak ji před tím oddělte například sádrokartonovou příčkou. Nepříjemné pachy do ložnice nepatří. Samotné WC potřebuje jen 1,5 m2, prostor původní koupelny se tím sice zmenší, ale po jejím propojení s ložnicí si toho ani nevšimnete," radí ing. arch. Jaroslav Novotný.

Foto: Ricardo Bofill

Podobné řešení má i svou romantiku, které vyhovuje intimita koupání stejně jako intimita partnerského lůžka

Malá rada závěrem

Vytvořit jeden trendový „open space“ spojením koupelny s ložnicí je pochopitelně vhodné jen v případě, kdy v domácnosti nežije více než jeden pár, ideálně bezdětný. Koupelna a ložnice musejí zachovat svou intimitu. Ovšem pokud žijete ve velkém bytě se dvěma koupelnami, z nichž jednu si můžete „ukrást" pouze pro sebe, pak už neváhejte ani minutu!

Foto: Kaldewei

Architekti si představují vanu jako nástroj relaxace a klidně ji pak umístí i do obývacího pokoje. A nebo je to jen superluxusní koupelna?

Připadá vám spojování koupelny s ložnicí bláznivé?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek