Hlavní obsah

Utáhněte domácí rozpočet: Na čem můžete ušetřit právě teď?

Foto: thinkstock

Také hledáte, jak ušetřit za zbytečné výdaje v domácnosti?

S podzimem přichází i doba, kdy se začnete častěji zdržovat doma. To znamená, že budete více topit i svítit a domácnost vám sebere větší sumy z rodinného rozpočtu. Poradíme vám, jak ušetřit.

Článek

Co dělat, aby náklady na provoz domácnosti neudělaly zbytečný průvan v peněžence?

Rozumné investice

Změnou osobních návyků (stačí třeba jen, že nebudete svítit v místnostech, kde nejste, a netopit při otevřeném okně), ušetříte bez vynakládání dalších finančních výdajů. Pak jsou tu úspory, které vyžadují investice, ale vrátí vám vynaložené prostředky zpět.

Foto: Philips

AquaTrio FC7070 vysává, vytírá i suší. Má oddělené nádoby na čistou a špinavou vodu, každý kousek podlahy se vytírá čistou vodou. Ušetříte až 70 % vody, kterou byste spotřebovali vytíráním. Cena je 11 799 Kč

Můžete začít obyčejným perlátorem do kohoutku, který vodu prosytí vzduchem a ušetří její spotřebu, nebo děleným splachovadlem do toalety (obě sice občas mohou zazlobit, proto sítko perlátoru čistěte – zanáší se nečistotami z vodovodního řadu. Splachovadlo se zase kvůli usazování vodního kamene může občas zadrhnout, a toaleta pak protéká).

Foto: Perlatory

Perlator AFO 1,5 s vnějším závitem M22 x 1 mm je dodáván s propustností 5 litrů/min. Díky konstrukci s vypouklou mřížkou zachytává uprostřed a na krajích nečistoty. Cena 199 Kč

Hledejte energeticky úsporné pomocníky

Při nákupu nových domácích spotřebičů se zaměřte na ty, které mají nižší spotřebu (v energetické třídě A+ a více). Pořiďte si LED osvětlení, a budete-li kupovat nový televizor, volte ten s LED obrazovkou.

Vyšší pořizovací náklady se vrátí na úsporách energie. Stejne tak u svícení. Úsporné světelné zdroje spotřebují podle typu o 25–90 % méně elektrické energie v porovnaní se standardní žárovkou. „Vzhledem k poměrně rychlému poklesu ceny LED zdrojů je lidé začínají upřednostňovat před úspornými žárovkami," říká Štěpán Junek, specialista ze společnosti eSvětlo a dodává: „Češi si začínají uvědomovat, že pomocí LED zdrojů mohou výrazně ušetřit a přitom zachovat standard kvality klasických žárovek.“

Foto: Osram

LED pásky (set LEDS Deco Base, blister, flexibilní pásek, 12V stojí okolo 1534 Kč) můžete nalepit na zrcadlo. Ušetříte za energie na osvětlení

Na řadě je koupelna

Dejte termostatické baterie do sprchy nebo k vaně i k umyvadlu. Například modely v nástěnném provedení lze instalovat kdykoli bez náročného zasekávání do zdi. Stačí odmontovat starou baterii (zkontrolujte, zda má stará i nová stejnou rozteč) a během pár minut ji vyměníte za termostatickou.

Foto: Grohe

K luxusním výrobkům patří Aquadimmer Eco. Šetří vodu při přepínání mezi napouštěním vany a ruční sprchou. K termostatu je polička EasyReach, která zakryje mezeru mezi stěnou a termostatem. Cena od 9240 Kč

„Baterie je na straně osazena ovládací hlavicí s viditelným označením teploty vody a blokačním tlačítkem. Základní poloha odpovídá 38 °C, voda teče během několika sekund v teplotě, jakou si zvolíte, takže vám zbytečně neutečou litry vody, potřebné k nastavení teploty. A ušetříte i energii na její ohřev,“ upozorňuje Jan Vágner, produktový manager Ravak.

Nejvíc ušetříte na topení

Prostorový termostat a termostatické hlavice na radiátory ušetří až 8 % nákladů za energie ročně za zbytečné vytápění.

Moderní elektronické termostatické ventily měří již s přesností na desetiny stupně. Nedovolí zvýšení teploty oproti nastavení a představují absolutní úsporu energie.

Ušetříte i v případě, že za radiátor nainstalujete odrazné panely nebo fólie, které brání úniku tepla do stěny.

Záporem opět může být vyšší pořizovací cena, ale úspory se markantně projeví při vyúčtování spotřeby energií. A jestli vyměníte starý kotel za kondenzační, ušetříte až 30 % spotřeby plynu a můžete na něj navíc získat státní dotace.

Foto: E.on a Gorenje

Pračka (cena 11 590 Kč) a sušička (cena 18 990 Kč), které při zvoleném programu samy vyčkají na nízký tarif a automaticky se spustí

Revize šetří náklady (i za pokutu)

A nezapomeňte na revize kotlů. Jen správně vyčištěný a seřízený kotel topí ekonomicky. Stojí vás to několik stokorun (500 a více) a jednu až dvě hodiny času ročně. Předejte tak drobným i vážnějším poruchám a ušetříte až deset procent na protopeném plynu.

Další tipy, jak se dá doma ušetřit, najdete třeba v článku 8 největších žroutů peněz v domácnosti nebo Jak ušetřit tisíce? Začněte v koupelně.

Jaké super tipy na úspory v domácnosti máte vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.