Hlavní obsah

Vlčí chlapec, stromový muž, flekatá černoška! Příroda čaruje

Foto: Profimedia.cz

Příroda je kreativní a co člověk, to originál. Někteří jedinci se ale neliší jen barvou vlasů, pihami nebo stavbou těla. Podívejte se, jak to dopadne, když příroda čaruje.

Článek

Každá výrazná odlišnost ve vzhledu upoutá, vyvolá otázky, úsměv a někdy i děs. Zatímco dřív by tito lidé nejspíš skončili v cirkuse, obludáriu, ústavu a možná i upálení jako čarodějové, dnes je míra tolerance k jakékoli odlišnosti mnohem větší. Z domnělého nedostatku se může stát dokonce i přednost.

Ani bílá, ani černá

Kanaďanka Winnie Harlow (24), vlastním jménem Chantelle Brown-Young, je dnes úspěšná topmodelka. Ke kariéře v modelingu ji nedostala jen její dokonalá figura a sympatická tvář, ale i zvláštní kožní onemocnění vitiligo. Kvůli ztrátě pigmentu se na kůži objevují světlejší skvrny a flíčky. Ve Winniině případě jsou dobře viditelné, protože má tmavou pleť.

V dětství kvůli tomu dost vytrpěla, děti ji prý šikanovaly a přezdívaly jí „zebro“ nebo „krávo“, byl z ní zakřiknutý outsider, myslela i na sebevraždu. Pak jí ale jeden fotograf poradil, že jde jen o úhel pohledu: může svou nemoc skrývat a trápit se, nebo o ní mluvit a dát ji světu na odiv. Winnie začala na sociální sítě vystavovat své fotky a díky své jedinečné kráse získala brzy přízeň fanoušků i modelingových profesionálů. Všimla si jí i Tyra Banks (45) z pořadu Amerika hledá topmodelku, Winnie se stala tváří módní značky Desigual a na podzim andílkem Victoria’s Secret, což je mezi modelkami jedno z nejvyšších ocenění.

Foto: Profimedia.cz

Netradiční krásku si do svého videoklipu vybrali třeba i Beyoncé (37), Sia (43) nebo Eminem (46)

Nejošklivější žena světa s největším srdcem

Nelichotivý titul nejošklivější ženy světa opakovaně získala Američanka Lizzie Velásquez (29). Příroda k ní právě milosrdná nebyla: vzácná vrozená porucha může za to, že se jí některé tělesné partie nevyvíjejí adekvátně, navíc nedokáže přibrat a udržet na těle sebemenší množství tuku. Ačkoli něco musí sníst každých patnáct minut, její hmotnost nikdy nepřesáhla 35 kilogramů. K tomu má velice citlivou imunitu a oslepla na jedno oko. Výsměchu, šikany a nenávisti si vytrpěla dost, a to nejen v dětství. Nezlomilo ji to, naopak. Stala se bojovnicí s nenávistí a šikanou a úspěšnou koučkou a mentorkou. Bojuje i proti kyberšikaně, protože právě záštiplné anonymní vzkazy na sociálních sítích ji v minulosti mnohokrát rozplakaly a srážely na dno.

Foto: Profimedia.cz

Lizzie píše motivační knihy a pořádá kurzy, kde učí, jak najít a využít svou vnitřní krásu

Hodný vlkodlak

V pověstech, románech či filmových scénářích člověk, který se promění ve vlkodlaka, páchá pod vlivem Měsíce a zvířecích pudů většinou zlo. Lalit Patidar (13), „vlčí chlapec“ z Indie, má naopak dobré srdce, a až vyroste, rád by se stal policistou a proti zlu bojoval. V jeho odhodlání mu snad nezabrání ani husté ochlupení, kterým má porostlý celý obličej. Způsobuje ho nemoc zvaná hypertrichóza nebo též vlkodlačí syndrom. Trápí ho už od narození. V rodné vesnici a ve škole si na Lalitův nezvyklý zjev zvykli, žije normální život a má plno kamarádů.

Foto: Profimedia.cz

Lalit Patidar si musí chlupy často stříhat, aby vůbec viděl a mohl se v klidu najíst

Dřevěný bohatýr

Oživlé stromy nemá jen Baba Jaga v pohádce Mrazík (1964). Vzácná nemoc epidermodysplasia verruciformis dokázala proměnit Bangladéšana Abula Bajandara (28) v stromového muže – napadla jeho končetiny, které vypadají, jako by se začaly pokrývat kůrou. A prognózy nejsou moc dobré. I když se jedná „jen“ o masivní vrstvu bradavic, jsou specifické a jejich odstranění bohužel neznamená úspěšné vyléčení. Když se mu je lékaři pokusili odstranit, vrátily se v ještě silnější míře.

Stejnou nemocí trpěl i Indonésan Dede Koswara (†45) – jeho výrůstky vážily hrůzných šest kilogramů. Protože ho omezovaly v chůzi i práci, jediné uplatnění, které našel, bylo strašit návštěvníky cirkusu. I on si nechal výrůstky opakovaně odstranit, ale po pár měsících se vždy vrátily a na další nákladné operace neměl. Nakonec pod vlivem komplikované choroby i nekonečných urážek a šokovaných pohledů rezignoval a před třemi lety zemřel.

Foto: Profimedia.cz

Složitá série 24 operací Abula Bajandara výrůstků zbavila. Po roce ale byly znovu zpět

Co na tyto vzácné choroby říkáte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.