Hlavní obsah

Jak se zbavit bradavic bez chemie? Oblíbené babské rady

Foto: Madeleine Steinbach, Shutterstock.com

Ošklivé výrůstky na kůži, které mohou překážet a bolet a navíc je lze přenést na zbytek rodiny – to jsou bradavice. Proč vznikají a jak se jich co nejdřív zbavit?

Článek

Bradavice se většinou objevují bez varování a rychle, ale zbavit se jich není až tak snadné. Existuje vůbec způsob, jak jejich vzniku zabránit, nebo nějaká metoda, jak je velmi rychle zažehnat? Právě na to jsme hledali odpověď – zaměřili jsme se přitom na přírodní léčbu a babské rady.

Co je to bradavice?

Bradavice je nezhoubný kožní útvar způsobený virem ze skupiny lidských papilomavirů HPV a nejčastěji se objevuje na rukách a nohách. Do organismu se nákaza dostane přes kůži, která byla narušená nebo nějak oslabená – tedy třeba rozmočená. I proto si bradavice často donesete z bazénu.

Foto: Galileo30, Shutterstock.com

Zvlášť na nohou bývají bradavice bolestivé a bohužel často i velmi odolné léčbě

Vyznáte se v bradavicích?

Výrůstky nejsou stejné. Podle místa, kde se vytvoří, a jak vypadají, se dělí do několika kategorií.

 • Pravá bradavice - tvrdý, zvětšující se výrůstek, obvykle se objevuje na rukách nebo nohách. Častější je u mladých lidí.
 • Plochá bradavice - většinou růžový výrůstek, který se vyskytuje ve větším množství a po rozškrábání se přenáší dál po kůži. Často ho najdete u dětí.
 • Bradavice nitkovitá - drobný a výrazně vystouplý výrůstek na kůži kolem očí, úst a na krku, často visí jakoby „na stopce či vlásku“. Není problém si ho strhnout.
 • Plantární bradavice - nejčastěji vznikne na chodidle, je kulatá, lemovaná světlým okrajem, v středu může mít tmavé tečky. Rostou a zatlačují se do kůže, takže mohou překážet a bolet při chůzi. Patří mezi velmi odolné.
 • Genitální bradavice - jde o nejčastější pohlavně přenosnou chorobu. Pokud ji objevíte, nevyplatí se experimentovat s domácí léčbou, jděte k lékaři.
Foto: SURKED, Shutterstock.com

Přírodní prostředky proti bradavicím neslibují bleskový výsledek, ale jejich účinek je prověřen v praxi. Jen musíte být trpěliví

Ukazatel pevné obranyschopnosti

Statistiky říkají, že bradavice měl asi každý desátý člověk a mnozí opakovaně. Virus může v organismu žít i roky, než mu imunita dovolí se natolik prosadit, aby způsobil růst bradavic. „Proto pacientům říkám, že mají bradavici poděkovat. Upozorní je, že to s jejich imunitou není dobré a je třeba něco dělat,“ říká kožní lékař Zdeněk Preclík.

Prevencí vzniku nepříjemných výrůstků je tedy především posilování obranyschopnosti. „K tomu vám pomůže třeba nápoj z vody a patnácti kapek tinktury lichořeřišnice, a to třikrát denně. Také byste měli zvýšit přísun vitaminu B,“ radí Vladislava Mlada Jirásková, autorka knih „Receptář z barokní apatyky U svaté Alžběty“, „Léčivá domácnost“ a „Síla léčivých polévek“.

Přírodní léčba

Sama o sobě nebývá bradavice nijak zásadní problém. Pokud je však na citlivém místě, může tlačit, bolet, hrozí riziko stržení... V takovém případě je možné jít ke kožnímu lékaři a podstoupit například vypalování či jinou léčbu, ale lze to vyzkoušet i tradičními přírodními prostředky. Babské rady ovšem upozorňují, že byste s léčbou bradavic měli začít v době, kdy ubývá Měsíc, jinak se objeví znovu. A co vyzkoušet?

 • Vlaštovičník - šťáva, která vytéká po rozlomení stonku vlaštovičníku většího, je asi nejznámější přírodní prostředek – stačí jí bradavici potírat často a tak dlouho, dokud nezmizí. „Na dobu, kdy bylina není k dispozici, si můžete vyrobit velmi účinnou mast. Nať vlaštovičníku dejte do sádla, lehce převařte ve vodní lázni a nechejte přes noc stát. Pak rozehřejte, sceďte a nalijte do skleničky. Uchovávejte v ledničce. Bradavice mastí potírejte často a dlouhodobě,“ říká Vladislava Mlada Jirásková.
 • Dračí krev - „Jde o krvavě červenou mízu ze stromu Croton lechleri, který roste hluboko v amazonských pralesích. Je velmi hojivá na bradavice, bércové vředy, ekzémy, opary i další kožní problémy. Užívat se dá i vnitřně jako přírodní antibiotikum a na posílení organismu. Koupíte ji v prodejnách s přírodními přípravky,“ vysvětluje Vladislava Mlada Jirásková.
 • Cibule - rozřízněte ji, uprostřed udělejte důlek a nasypte do něj trochu cukru. Cibule pustí šťávu a tou bradavici potírejte, dokud nezmizí.
 • Tmavý lesní med - naneste na bradavici, překryjte vatovým tamponkem a přelepte náplastí. Tento proces opakujte až do odpadnutí bradavice.
 • Propolis - z propolisu a trochy medu udělejte kašičku a naneste ji na bradavici. Překryjte vatovým tamponkem a přelepte.
 • Tymián červený - jednu kapku éterického oleje naneste přímo na bradavici a zalepte náplastí. Zakápnutí opakujte třikrát denně.
 • Vynadejte jí - ač to zní naprosto bláznivě, prý pomáhá se na bradavici spravedlivě rozhněvat a pěkně od plic jí vynadat – a pozor, zásadně jí přitom tykejte!

Měli jste už bradavici? Napište, jak jste se jí zbavili!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama