Hlavní obsah

Vitiligo aneb nemoc bílých skvrn: Existuje od pradávna, léčit se dá stále těžko

Foto: Olena Gorbenko, shutterstock.com

Lidé nemocní vitiligem mají často vážné psychické problémy a trpí depresemi

Vitiligo je kožní nemoc, která nebolí, nepálí, nesvědí, ale přesto dokáže hodně potrápit. Projevuje se bílými skvrnami různých tvarů, jež se objevují na kůži. Nejčastěji na běžně viditelných místech.

Článek

Člověka, který trpí vitiligem, často poznáte na první pohled. A to je na této nemoci snad vůbec nejhorší. Projevuje se bílými ostře ohraničenými skvrnami na kůži, které se nejvíce vyskytují na viditelných místech. Běžně na obličeji kolem očí a úst, na krku, prstech, ale i kolem kloubů a třísel.

„To někdy také bývá doprovázeno i výskytem ložisek výrazně světlejších vlasů, vousů nebo obočí,“ doplňuje dermatoložka MUDr. Naděžda Vojáčková z Polikliniky Anděl.

„Vitiligo nebolí, je hlavně velkým kosmetickým problémem. Rozsah postižení je různý, může se jednat o několik malých ložisek nebo může být postiženo až 80 % povrchu těla. Průběh choroby je také různý, ložiska můžou stále postupně přibývat nebo vzniknou a už se nemění,“ dodává odbornice.

Vitiligo celosvětově postihuje asi dvě procenta populace. Co je ale důležité, je to, že se nejedná o novou civilizační nemoc, jak se mnozí domnívají. Existuje už od pradávna, první zmínky o nemoci bílých skvrn se objevují už ve starověku. Přes to všechno se kolem ní objevuje řada otazníků.

Foto: Olena Gorbenko, shutterstock.com

Průběh nemoci je u každého pacienta jiný. Někomu se na kůži objeví jen jedno malé ložisko, u jiného to ale může být o dost horší

Je to autoimunitní nemoc. Asi…

Podstata této nemoci spočívá v tom, že se během ní ztrácí pigment, jenž je zodpovědný za přirozené zbarvení kůže. Respektive ztrácejí se buňky zvané melanocyty, které pigment produkují. Kvůli tomu se na kůži začnou vytvářet bílé skvrny.

„Takto postižená kůže pak nemá žádnou přirozenou ochranu proti UV záření,“ podotýká Lenka Pokorná, odborná kosmetická poradkyně ze společnosti Vivantis.

Nemoc se nejčastěji projeví mezi 20. až 30. rokem. Proč se to ale všechno začne dít? To není úplně jasné. „Příčina vzniku nemoci nebyla dodnes zcela objasněna. Hovořit se tedy může pouze o možných příčinách,“ uvádí Lenka Pokorná.

Nejčastější teorií je, že se jedná o nemoc autoimunitní. To by znamenalo, že zmíněné buňky melanocyty se ztrácí proto, že je ničí sám imunitní systém. Této teorii nahrává i fakt, že vitiligo se často druží s jinými autoimunitními nemocemi čili postihuje jedince, které mají současně jinou chorobu tohoto typu.

„Jako příklad je možné uvést onemocnění štítné žlázy, kde je pravděpodobnost onemocněním vitiligem až 30 %,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt.

Foto: iordani, shutterstock.com

Existuje několik možností léčby vitiliga. Od krémů a přípravků s kortikoidy po kompletní depigmentaci

„Do jisté míry je to nejspíš i nemoc dědičná. Vznik onemocnění ale mohou ovlivnit další negativní faktory – stres, reakce organismu na infekce nebo stav pokožky. Je třeba si uvědomit, že i každé poranění může spustit kaskádu dějů, které mají za následek depigmentaci,“ popisuje možné příčiny doktor farmacie.

Vitiligo se léčit dá. I když hodně těžko

Jedním z častých mýtů kolem vitiliga je, že se nedá léčit. To ale není pravda. Je to sice dosti složité, ale dá se to. Nápomocné bývají krémy a masti s obsahem kortikoidů, ty samozřejmě musí předepsat lékař.

Účinnější variantou je terapie pomocí ultrafialového záření, které se říká světloléčba. Dále takzvaná repigmentace, což je implantování pigmentových buněk do míst, kde se skvrny nacházejí.

„V neposlední řadě je pak léčebnou metodou i depigmentace. Jestliže je postižení velkého rozsahu, provádí se odstranění pigmentu ze zbývajících částí těla, aby došlo k jednotné světlosti kůže,“ uvádí PharmDr. Tomáš Arndt.

Takové ošetření se však používá jen výjimečně, u velmi vážných průběhů této nemoci. Pro zajímavost, jedním z takto vážně nemocných byl i zpěvák Michael Jackson. V době, kdy postupně podstupoval depigmentaci, tedy kompletní vybělení kůže, se jednalo víceméně o jediný jistý způsob léčby.

Znáte někoho, kdo trpí vitiligem?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.