Hlavní obsah

Zažloutlé zuby, kazy nebo parodontitida: Jsou dědičné?

Foto: Profimedia

Máte potíže se zuby? Nesvádějte všechno na své rodiče, za to zřejmě nemohou

„My máme v rodině všichni dědičnou paradontózu a zvýšenou kazivost. Prostě co zub, to kaz!“ Říkáte podobné věty často? V tom případě byste měli vědět, že nejspíš nemáte pravdu. Co se u chrupu dědí?

Článek

Máte pocit, že za vaše ne zrovna perfektně vyhlížející zuby, kazy a parodontitidu můžou špatné geny? Máme pro vás špatnou zprávu, která patrně krutě zarazí vaše výmluvy: za zmíněné potíže si totiž v drtivé většině případů můžete sami...

„Často se setkávám s klienty, kteří svou parodontitidu svalují na dědičnost. Bohužel jim musím vždy sdělit, že tu si přivodili svou vlastní vinou,“ potvrzuje MDDr. Adam Šíma z Dentální kliniky Jan Stuchlík s tím, že pokud jste v daném případně po rodičích něco „podědili“, tak je to maximálně zvyk nevalné ústní hygieny. Parodontitida dědičná není, totéž pak platí z většiny o zubních kazech.

Jaké zubní potíže ovšem prokazatelně dědičné jsou?

Šedá, žlutá, hnědá...

Přirozená barva zubů je vrozená. „Je dána odstínem skloviny a barvou dentinu neboli zuboviny, který sklovinou prosvítá a který časem přirozeně žloutne,“ vysvětluje Lucie Hronková, dentální hygienistka z Dental office H33. Žloutnutí je pak výraznější, pokud se o zuby dobře nestaráte. Odstín vaší skloviny mohlo ovlivnit nějaké virové onemocnění z prenatálního období, případně metabolická porucha.

Foto: Profimedia

Dokonalá ústní hygiena je základ prevence proti různým zubním onemocněním

Pokud se u vás objevují na zubech žluté až žlutohnědé skvrny, také nemusí nutně jít o chybu v hygieně. „Může být způsobeno několika genetickým onemocněními postihujícími vývoj zubu. Příkladem je třeba amelogenesis imperfekta, kdy je sklovina pacienta velmi tenká a nepravidelně zbarvená,“ popisuje Adam Šíma a zároveň upozorňuje, že toto onemocnění je velmi vzácné. Řešením následků je v závislosti na poškození překrytí postižených zubů korunkami.

Dalším velmi vzácným onemocněním jsou poruchy vyvinutí dentinu a tvorby zubních tkání, jednou z takových je třeba dentinogenesis imperfekta, tedy onemocnění, kdy jsou vaše zuby náchylnější na kazy a postihuje je abraze. Rychle se obrušují žvýkáním a působením cizích faktorů v ústech, které dřou o chrup. Opět jde o velmi vzácné onemocnění.

Křivé zuby

Po rodičích můžete zdědit velikost i tvar zubů, což může vést k takzvaným ortodontickým anomáliím. Pokud například zdědíte po otci velké zuby a po matce malou čelist, pravděpodobně se nevyhnete v dětství návštěvám ortodontisty a rovnátkům. Závažnějším problémem je také ageneze, nezaložené zuby; jinými slovy jde o zuby, které se vůbec nevyvíjejí. (Velmi vzácným příkladem anomálií je i anodoncie, kdy chrup chybí úplně.)

Foto: Profimedia

Sklony k paradontóze dokáže najít zubní specialista. Vás nebude bolet až do fatálního stadia vůbec nic

Vypadávání zubů

Jak již bylo řečeno, klasická parodontitida (známá jako paradontóza) genetikou nijak ovlivněná není. Existují ovšem vzácné choroby, které s ní souvisejí, například takzvaný Papillon-Lefevre syndrom, který se projevuje defektem imunity a mimo jiné i destrukcí aparátu zubu. Postiženému dítěti velmi brzy vypadávají zuby a nový dospělý chrup následně také brzy ztrácí; okolo 15. roku pak není jiná možnost než umělé zuby.

„Takové choroby ale bývají diagnostikovány v dětském věku a obvykle jsou evidentní. Zejména v případě různých syndromů pak mívají pacienti řadu podstatnějších potíží, než jsou zuby,“ vysvětluje Adam Šíma.

A jaké problémy se zuby se u vás objevují napříč generacemi?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek