Hlavní obsah

Zbraně proti chřipce a nachlazení: Nebuďte letos nemocní!

Foto: Thinkstock

Slzící oči, nos plný rýmy a třeštící hlava. Pokud se zamyslíte nad prevencí, možná se vám letos podaří se těmto „radostem" vyhnout

To, že se chřipce či nachlazení stoprocentně vyhnete, vám nezaručí žádná metoda ani přípravek. Proč ale svoje šance aspoň nezvýšit? Víme, co doopravdy funguje: spreje do nosu, česnek i křen.

Článek

Hlavní ochrannou bariérou, která brání bakteriím a virům dostat se do těla, je překvapivě – váš nos. Částečky prachu i mikroorganismy se při dýchání zachytí o chloupky, nalepí na hlen nosní sliznice, pomocí řasinek se posunují do nosohltanu a nakonec skončí v žaludku, který si s nimi hravě poradí.

Pokud ale vlhkost vzduchu klesne pod 40 procent, sliznice dýchacích cest začíná vysychat. Tvorba hlenu se snižuje, obranyschopnost slábne. V přetápěných bytech ale bývá vlhkost vzduchu nižší než 20 procent! Probouzíte se ráno se suchem v ústech a škrábáním v krku? Pak to nejspíš bude i váš případ.

Ulehčete nosu práci: zvlhčujte!

Zvlhčovač vzduchu je dobrý pomocník, těžko si ho ale vezmete s sebou do kanceláře. Řešením jsou nosní spreje, plněné ředěnou mořskou vodou, jako je Stérimar, Rinobiol nebo Quixx. Specialitou je Stérimar Cu s přídavkem mědi, určený pro podporu léčby infekcí horních cest dýchacích.

„Měď je důležitá pro imunitní systém, má baktericidní a protizánětlivé účinky,“ potvrzuje docentka Ludmila Vyhnálková z Kliniky ušní, nosní a krční 2. LF UK FN Motol. Tuzemskou variantou je nosní sprej Vincentka s přírodní minerálkou. I ta pomáhá udržovat vlhkost a samočisticí schopnosti nosní sliznice.

Foto: Thinkstock

Použitý papírový kapesníček je semeništěm bacilů. Do koše s ním – a pro jistotu si hned umýt ruce mýdlem a teplou vodou

Mytí rukou je nejlepší prevence

Uvědomili jste si někdy, jak často se dotýkáte úst či nosu? Každým takovým gestem dopravujete viry blíž k jejich cíli. „Virus chřipky dokáže na vzduchu přežít až 48 hodin. Pomocí špinavých rukou jej přenesete na sliznici úst či nosu, kde se uchytí,“ popisuje mechanismus nákazy epidemioložka Marta Tmějová z očkovacího centra Avenier. Strčte ruce pod kohoutek nejen před jídlem a po návratu z toalety, ale i po manipulaci s penězi nebo cestě hromadnou dopravou. Nezapomeňte na mýdlo, samotná voda k likvidaci bakterií a virů nestačí.

Dejte si k večeři česnečku

Česnek je silný přírodní dezinfekční prostředek, používaný k prevenci nákaz už od starověku. Ničí parazity, plísně, kvasinky, viry i bakterie. Pokud to zvládnete, snězte jeden syrový stroužek každé ráno. A je-li to na vás moc velká „síla", udělejte si česnečku nebo ho přidejte do pomazánky.

Další ceněný pomocník ze zelené lékárny je křen. Naši předkové přirovnávali jeho účinky ke kořenu žen-šen. Jako prevenci proti infekcím horních cest dýchacích užívejte každý den tři lžičky křenového medu (nastrouhaný křen smícháte s medem v poměru 1 : 1). Je to nejenom účinné, ale i dobré!

Foto: Thinkstock

Česnečka v chladných dnech nejen zahřeje, ale i posílí vaši imunitu. Dejte si pořádný talíř!

Pro co si dojít do lékárny?

Volně prodejných doplňků stravy, které slibují zlepšení obranyschopnosti, jsou na trhu desítky. Máte-li lékaře, kterému důvěřujete, dejte na jeho doporučení.

Ostravská lékařka Kateřina Formánková například radí: „Osvědčeným lékem na posílení imunity, zejména proti virovým infekcím, je Oscillococcinum. Můžete ho podávat jako prevenci během celého zimního období, každý týden jednu dávku. Přípravek se hodí i pro děti, které chodí do školky nebo do školy a jsou v kontaktu s infekčním prostředím.“ Oscillococcinum je homeopatikum. Z tradičních přípravků, vhodných k dlouhodobému preventivnímu užívání, lze doporučit například Preventan Clasic nebo GS Echinacea Forte.

A dětská lékařka Miroslava Kuglerová uzavírá: „Na podporu imunity v zimním období neexistuje jeden univerzální recept. Pokud není příčinou zvýšené nemocnosti imunologická porucha, lze zkoušet, co u daného člověka zabírá. Někomu pomáhá enzymoterapie, někomu přípravky z hlívy ústřičné, jiný najde vhodné homeopatikum. Vždy je to ale komplexní proces, který často znamená i změnu jídelníčku a životního stylu.“

Máte osvědčený recept, který vám vždycky zabírá? Podělte se!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama