Hlavní obsah

Etiketa ve wellness: Najezte se předem, nepředvádějte se a s infekční vyrážkou zůstaňte doma!

Foto: BGStock72, Shutterstock.com

Foto: BGStock72, Shutterstock.com

Vířivka, bazén, sauna… To jsou místa, která má většina lidí spojená s pohodou, klidem a relaxací. Chystáte se prožít část dovolené anebo třeba prodloužený víkend v nějakém wellness zařízení? Pak je dobré vědět, jak se tam chovat, abyste se necítili nepříjemně.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ve wellness jde především o relaxaci a uvolnění, a proto je dobré v bazénu, vířivce, sauně a během dalších procedur dodržovat základní pravidla slušnosti. Zajišťují, že budete v pohodě nejen vy, ale i ti, které tam potkáte.

Etiketa ve wellness: základní pravidla

Nejdete-li například do privátní vířivky, kde jste sami s partnerem či kamarádkami, je třeba dodržovat několik zásad. Zpříjemní to pobyt jak vám, tak i ostatním hostům. „Pokud si nebudete jistí, jak se v daném wellness chovat, není vůbec nic špatného zeptat se přímo na recepci. Personál vás rád provede všemi důležitými informacemi,“ říká Zuzana Kopecká, marketingová manažerka české společnosti USSPA.

1. Na úvod se osprchujte

Před vstupem do wellness se vždy osprchujte, a to důkladně a bez plavek! Je třeba smýt kosmetiku, pot i nečistoty, které komplikují kvalitu a údržbu vody v bazénu nebo vířivce a také ovlivňují životnost těchto zařízení. (Proto byste to měli dělat i v případě, že jdete do vlastní vířivky na terase.) Po úvodním osprchování se otřete dosucha.

2. Hlídejte si zdraví

Důležité je myslet na hygienu a zdraví – a to vlastní i ostatních. Do sauny, vířivky či do bazénu nikdy nechoďte s kožní infekcí a návštěva se nedoporučuje, ani když se necítíte dobře, máte horečku nebo jakoukoli nakažlivou nemoc, protože by se váš stav mohl zhoršit. A navíc hrozí, že nákazu roznesete dál! >>>Kdy nechodit do sauny?

3. Noste vhodný oděv

K dobrým mravům patří zbytečně se nevystavovat a nenabízet ostatním výhledy, o které nestojí (a stejně tak se vyhnout nepříjemnému „zírání“). Volba oblečení se vždy odvíjí od konkrétních pravidel, která uvádí provozovatel wellness. Můžete být jen v plavkách nebo zabalení v osušce, případně i nazí, v takovém případě ovšem vždy seďte na osušce nebo prostěradle.

4. Buďte v klidu a potichu

Klid, respekt i bezpečí – to je to, za čím lidé do wellness chodí. Odpusťte si proto hlasité hovory i telefonáty nebo pouštění hudby a různých videí bez sluchátek. Do vyhřívaných prostor byste měli vstupovat a odcházet z nich rychle a tiše, abyste dovnitř nepouštěli chladný vzduch a nerušili ostatní.

5. Jezte a pijte s rozmyslem

Pokud to provozovatel výslovně nepovoluje, pak si do wellness neberte nádobí, které se může rozbít – střepy jsou nebezpečné! A také zde nejezte (kromě občerstvení z fresh barů, bývají součástí wellness studií). „Najezte se předem. Například do sauny byste neměli chodit hladoví, ale ideálně hodinu dvě po jídle. Vyhněte se těžkým jídlům, aby vám nebylo nevolno,“ radí Michaela Matějovská, saunová specialistka z wellness centra Infinit. Speciálně před saunováním vypijte minimálně sklenici vody a tekutiny doplňte i po něm.

6. Odložte mobil

Do wellness nepatří elektronika včetně mobilu – jednak mu vlhko nesvědčí a také by mohl rušit ostatní. Naprosto nevhodné je focení ostatních!

7. Na závěr se osprchujte

Po ukončení saunování a dalších procedur se osprchujte, protože tím z těla smyjete pot, chlor a vyplavené toxiny. Poté naneste hydratační tělové mléko či balzám. „Bez této péče může být kůže suchá, napjatá, svědivá a dlouhodobě i náchylnější k podráždění či předčasnému stárnutí,“ vysvětluje dermatoložka Zuzana Kotlasová.

Wellness, nebo spa?

  • Spa je zkratkové slovo vycházející z latinského výrazu „sanus per aquam“, tedy vodou ke zdraví. Označuje zařízení, které nabízí regeneraci pomocí vodoléčby, tedy lázeňské pobyty s použitím léčivé vody, vířivky a podobně.
  • Wellness je místo, kde se lze regenerovat nejen pomocí vodních procedur, ale třeba i pohybu, fyzické aktivity, sauny a podobně.

Načítám