Článek
Zastavila jste u benzinové stanice a jen vystoupíte z auta, začne vám pán u vedlejšího stojanu vysvětlovat, jak na to? Poprosila jste partnera o zakoupení přesně specifikovaných menstruačních tamponů a on vám pořídil jiné s tím, že se mu „zdály lepší“?
„Mansplaining je porušování komunikačních pravidel, primárně muži: skákání do řeči, neohleduplné přerušení mluvící osoby, strukturování diskuse jen podle sebe a vyjadřování se nutně ke všemu, i když o tom nic nevědí,“ popisuje Tomáš Pavlas na webu Otevřená společnost. Kde má tohle chování kořeny a jak se mu bránit?
Muži v tom nejsou sami
Asi každý někdy někomu vysvětloval věc, kterou dotyčný vyložit nepotřeboval. „Občas nedopatřením, občas máme prostě pocit, že víme víc. Všichni jsme občas příliš sebevědomí,“ říká k tomu Nicole Kárraová, marketingová ředitelka platformy Holky z marketingu, známá z profilu @jsemfeministka.
Jako mansplaining je tento jev pojmenovaný proto, že to mnohem častěji dělají muži ženám. O čem takové chování vypovídá? „Muži, kteří mansplainují, vidí ženy jako nedostatečné. Mají pocit, že žena nemůže v žádném případě pochopit, co dělá. Potřebují se vložit do situace, ve které jejich názor není zapotřebí, chtějí jí dominovat, ukázat svoji hodnotu,“ vysvětluje Nicole Kárraová a dodává, že tito pánové často nemusejí být nijak zvlášť sebevědomí a jejich chování naopak pramení z pocitu nedostatečnosti.
Kde se to v nich bere?
Odkud pochází jistota mnoha mužů, že mohou mentorovat? Ve společnosti stále přetrvávají hluboké stereotypy, které muže obecně spojují s vyšší kvalitou, odborností, racionalitou a objektivitou. To ženy automaticky znevýhodňuje, a tudíž frustruje.
K zavedení termínu mansplaining inspiroval esej „Muži mi to vysvětlí“ americké spisovatelky Rebeccy Solnit z roku 2008, ve kterém píše, jak pánové často mylně předpokládají, že něco vědí – a ženy ne. Motivoval ji k tomu zážitek, kdy ji starší muž na večírku poučoval o důležité knize, již by měla znát. A ona ji přitom sama napsala.
„Nejtypičtější situace je moment, kdy zřejmou a obecně uznávanou expertku v oboru opravuje muž, který má s danou věcí jen běžnou zkušenost. V práci vám kolega vezme slovo a nenechá vás domluvit. Manžel vysvětluje, proč jste nepříjemná, když máte menstruaci, a podobně,“ popisuje Nicole Kárraová.

Menstruovaly miliony žen před tebou, všechny to zvládly. Jsi si jistá, že tě to vážně tak omezuje?Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com
Jak se bránit mansplainingu
Ženy jsou odmalička vychovávány k tomu, aby byly milé a slušné, proto ve chvíli, kdy je někdo povýšeně přeruší nebo začne poučovat, zamrznou. Přitom existuje pár funkčních technik, jak dát najevo, že se jedná o porušení komunikačních pravidel. Někdy můžete zavtipkovat, že se slova jen tak nehodláte vzdát, jindy asertivně představte svou kvalifikaci. A občas pomůže jen a pouze ignorace. Co radí Nicole Kárraová?
- Pokud jste odvážné, situaci pojmenujte. A to i ve chvíli, kdy se to děje ženě vedle vás. Dokud nebudou mít nežádoucí projevy chování důsledky, (nejen) muži se nikdy nenaučí, že dělají něco špatně. „Vážně se mi snažíš vysvětlit něco, z čeho mám doktorát?“ nebo „Proč máš pocit, že o tom víš víc než já?“
- A pokud se necítíte odvážně, z konverzace odejděte. Mansplainující člověk do komunikace stejně nic zajímavého nepřidává, tak proč v tom zůstávat?