Článek
Ikonické zlaté oblouky v logu jsou jednou z nejznámějších značek. McDonald’s je dokonce pátou nejhodnotnější firmou na světě. Řadí se tedy k takovým technologickým gigantům, jako jsou Google, Apple nebo Microsoft. Celosvětově McDonald’s denně obslouží přes 70 milionů zákazníků, což je více než například počet obyvatel Francie. Jak tenhle fenomén ale vlastně vznikl?
Historie nejznámějšího hamburgeru
První stánek s rychlým občerstvením McDonald’s otevřeli bratři Richard a Mauric McDonaldovi 15. května 1940 v San Bernardinu v Kalifornii. V roce 1955 se k nim přidal Raymond Albert Kroc, syn českých emigrantů, který od nich nejprve koupil franšízu, v roce 1961 podnik ovládl celý. A postupně z něj vybudoval celosvětově známou nadnárodní korporaci. Staví na tom, že základní produkty nabízí po celém světě. Stejné. Každá země však může do svého menu zařadit specifické lokální produkty. V minulosti tak existovaly (a mnohde stále existují) restaurace, kde je možné dát si třeba pizzu, hotdog, bubble tea nebo palačinky. Zajímavostí je, že například hotdogy byly v nabídce McDonald’s ještě dříve než první hamburger.
Česká stopa
Kroc se narodil v roce 1902 a byl původem Čech, jeho rodiče pocházeli z vesničky Stupno v Plzeňském kraji. A byl to právě on, kdo v podnicích zavedl vysoké požadavky na hygienu nebo nadstandardní zákaznický servis, což k popularitě restaurací nejen v USA, ale i po celém světě významně přispělo. Když Ray Kroc v roce 1984 zemřel, byla hodnota jeho majetku vyčíslena na 600 milionů dolarů. Časopis Time jej zařadil mezi stovku nejvýznamnějších osobností uplynulého století, v rodné vsi svých rodičů má od roku 2002 pamětní desku.
Konečně i u nás!
K nám však tenhle fastfoodový fenomén doputoval mnohem později. Psal se rok 1992 a v pražské Vodičkově ulici se konala velká sláva. Na otevření vůbec první restaurace McDonald’s u nás se tehdy přišly podívat i takové osobnosti jako americká velvyslankyně Shirley Temple-Black, herci Jiří Bartoška, Josef Abrhám či zpěvačka Lenka Filipová. Před restaurací se tvořily fronty dlouhé stovky metrů, které musely být regulovány policií, a restaurace za svůj první den provozu obsloužila rekordních 11 tisíc zákazníků. Ti si mohli pochutnat na klasické nabídce tohoto občerstvení – cheeseburgeru, Big Macu, jablečné taštičce či šejku. První McDonald’s v Ostravě byl otevřen v roce 1993, v témže roce se mohli řidiči těšit z prvního Drive-Thru, a to v restauraci ve Velkém Meziříčí na D1.
Historické milníky slavného fastfoodu si připomeňte ve fotogalerii
Co možná nevíte o McDonald’s?
- Největší pobočku McDonald’s s rozlohou přes 1 800 m² najdete na Floridě.
- McDonald’s je kromě jídla i největším distributorem hraček. Každý rok jich rozveze přes 1,4 miliardy, tedy více než Hasbro a Mattel dohromady. Přes 20 % jídel prodaných řetězcem obsahuje hračku.
- V USA je pouze jediné hlavní město, které nemá pobočku tohoto řetězce. Je to hlavní město Vermontu: Montpelier. Hlavním důvodem je nízký počet obyvatel, který lehce přesahuje pouze 7 000. Ve městě nenajdete například ani konkurenční Burger King.
- Průměrný celosvětový čas objednávky přes Drive-Thru je 189, 49 sekundy, tedy kolem tří minut.
- V roce 2024 se v ČR prodalo každou minutu 38 cheeseburgerů.
- McRoyal se v USA a Británii jmenuje McDonald’s Quarter Pounder, maso v něm obsažené totiž váží dle britského metrického systému přesně čtvrt libry (113,4 g).
- Nejdražší Big Mac je ve Švýcarsku, nejlevnější v Thajsku následovaném Indií.
- Restaurace jsou známé pořádáním narozeninových oslav. V Hongkongu je však možné v restauraci uspořádat i svatbu. V nabídce je několik balíčků různých cenových relací.