Hlavní obsah

25 let od Nagana: Jak vypadali zlatí hoši tehdy a dnes

Foto: Profimedia.cz

Legendární týmFoto: Profimedia.cz

Když se řekne Nagano, vybaví se většině Čechů jediná událost. Hokejový zápas století, ze kterého náš tým přivezl v roce 1998 zlaté olympijské medaile a na který vzpomínáme dodnes. Od té doby už ale uplynulo 25 let a osudy hráčů se postupem času změnily. Víte, co dělají největší legendy dnes? Podívejte se, co se u nich změnilo.

Článek

Legendární tým hokejistů v roce 1998 na zimních olympijských hrách v japonském Naganu zvedl svým vítězstvím ze židlí celý český národ. Všichni s nadšením sledovali, jak naše největší hokejové hvězdy, z nichž většina tehdy působila v americké NHL, přepisují dějiny. Na vítěznou zlatou příčku přitom rozhodně nebyli horkými favority.

Hry byly totiž ojedinělé tím, že zámořské reprezentace mohly konečně do olympijského turnaje povolat své nejlepší hráče z NHL, které sice tím pádem posílili náš tým, ale třeba i týmy Kanady či USA. O to větší radost výhra českých reprezentantů přinesla. Jak ve své hokejové kariéře pokračovali někteří hráči a jak vypadají 25 let po triumfu?

Osudy nejvýraznějších tváří Nagana

Ivan Hlinka

Foto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia, STANISLAVA PETELE / MAFRA / Profimedia

Legendární kouč zemřel na následky autonehody 6 let po vítězství v NaganuFoto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia, STANISLAVA PETELE / MAFRA / Profimedia

Životní cesta hokejového hráče i skvělého trenéra, jehož životním úspěchem bylo vítězství s českou reprezentací v Naganu v roce 1998, skončila šest let poté autonehodou. Po Naganu odešel v roce 2000 trénovat dál do NHL a na konci sezony se stal hlavním koučem týmu Pittsburgh Penguins – prvním Evropanem v této funkci. Tam se mu ale až tolik nedařilo a vrátil se zpět. V květnu 2004 podepsal opět na dva roky smlouvu jako hlavní trenér národního týmu, ale bohužel se dalšího vedení nedočkal. Tragicky zemřel v 54 letech na následky autonehody v Karlových Varech. Je po něm pojmenovaný litvínovský zimní stadion.

Dominik Hašek

Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia, Jaroslav Legner / CNC / Profimedia

Dominik Hašek v roce 1998 a teďFoto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia, Jaroslav Legner / CNC / Profimedia

V Naganu byli v našem týmu celkem tři brankáři – Milan Hnilička (49), Roman Čechmánek (51) a Dominik Hašek (58) alias Dominátor. A přestože byl z nich nejstarší, byl také nejzkušenější. Proslul jako skvělý brankář nejen u nás, ale především v zámoří, kde si vydobyl na konci 90. let ocenění pro nejlepší hráče NHL, u nás pak posbíral spoustu vítězství v anketě Zlatá hokejka, Sportovec roku a v roce 1998 uspěl rovněž v anketě Hokejista století. Není tedy divu, že se mu v Naganu dařilo a ve finálovém utkání s Ruskem nepustil ani jeden gól.

Zato se proslýchá, že jeho kariéra podnikatele, na kterou se vrhnul po hokeji, značně pokulhává. Po neúspěšném podnikání s oděvní značkou Dominátor či energy drinky Smarty přiznal nedávno další prodělanou investici zhruba okolo 50 milionů. Neúspěchem skončilo po třiadvaceti letech v roce 2012 i jeho první manželství, ze kterého má dceru Dominiku - je z ní zpěvačka a reprezentovala naši zemi loni na Eurovizi - a syna Michaela. V říjnu roku 2021 se mu narodil ještě syn Jan, kterého má se současnou partnerkou. Je tedy trojnásobným otcem.

Jaromír Jágr

Foto: David Neff / MAFRA / Profimedia, Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Dlouhé vlasy už dávno shodil, ale je to pořád stejně zapálený sportovec tělem i dušíFoto: David Neff / MAFRA / Profimedia, Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Minulý týden oslavil 51. narozeniny a stále je nejvýraznějším hráčem z celého naganského týmu. Jaromír Jágr hokej miluje od dětství a stále se k němu upíná. Jeho životní kolečko se však tak trochu uzavřelo. S hokejem začínal na Kladně a tam se také po letech strávených v americké NHL v roce 2018 vrátil a pokračuje ve své sportovní kariéře v českém extraligovém klubu Rytíři Kladno, který zároveň vlastní.

Jeho světové úspěchy mu však už nikdo neodpáře - s českou reprezentací vyhrál olympijský hokejový turnaj a dvakrát mistrovství světa. A i díky tomu se v roce 2005 spolu s Jiřím Šlégrem stal členem Triple Gold Clubu, jenž sdružuje hráče, kteří vyhráli tři hlavní hokejové soutěže – Stanley Cup, olympijské hry a mistrovství světa. A tak jako zůstal věrný hokeji, zůstal věrný i zvyku střídat mladé partnerky a prozatím se neusadil. V době Nagana chodil se známou modelkou Ivou Kubelkovou a od té doby se po jeho boku vystřídala nejedna půvabná slečna. Nyní randí také s modelkou, pohlednou brunetkou Dominikou Branišovou, která je o 23 let mladší.

Jiří Šlégr

Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz

Hokejista se pokoušel prosadit i v politiceFoto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz

Hokejová legenda a obránce v Naganu Jiří Šlégr (51) toho v životě vyhrál celkem dost, však je také členem Triple Gold Clubu. Před osmi lety se oženil s modelkou a českou Miss z roku 2005 Lucií, s kterou má syna. Kromě hokeje se také angažoval v politice. Vyzkoušel si pozici poslance ve sněmovně i místopředsedy strany Paroubkových Národních socialistů. V současné době je členem Rady České televize.

Vladimír Růžička

Foto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia, Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Vladimír Růžička byl kapitánem v Naganu a následně se vrhnul na dráhu hokejového koučeFoto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia, Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

K věhlasným jménům našich tehdejších útočníků se řadilo i jméno kapitána Vladimíra Růžičky (59), nejstaršího člena týmu, který dva roky po Naganu ukončil hráčskou kariéru a vrhnul se na dráhu kouče. Velmi dlouho vedl pražskou Slavii, s níž dosáhl největších úspěchů, a také vedl národní mužstvo na světových šampionátech ve Vídni 2005 a v Kolíně nad Rýnem 2010, kde jeho svěřenci získali zlaté medaile. Následně byl obviněn ze zpronevěry a po problémech se přesunul trénovat do Chomutova a ještě donedávna trénoval dorost v Litvínově, kde už ale také skončil. Se svou první manželkou, kterou si vzal v 19 letech, vychovali dvě děti (v roce 2016 zemřela). O rok později se Růžička znovu oženil a má ještě dceru, které je teď pět.

Martin Procházka

Foto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia, Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Martin Procházka o svou zlatou medaili z olympiády přišelFoto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia, Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Kolem hokeje se pohybuje dodnes i bývalý útočník a trenér Martin Procházka (50). Za život si prošel nejen úspěšnými kariérními vzestupy, ale i pády v podobě vysokých dluhů. Spekulovalo se o tom, že kvůli dluhům prodal svou olympijskou medaili, ale Procházka řekl, že ji daroval kamarádovi. V roce 2012 si vyzkoušel i taneční soutěž StarDance, kde skončil na druhém místě, a nyní ho můžete vídat na obrazovkách České televize a kanálu Sport 5 jako hokejového experta.

Petr Svoboda

Foto: Profimedia.cz, Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Petr Svoboda ve finále v Naganu dal gól, který zajistil českému týmu vítězstvíFoto: Profimedia.cz, Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Kdo by si nepamatoval jméno hokejisty, který v podstatě v Naganu rozhodl vítězný zápas s ruským týmem. Petr Svoboda (56) jako jediný totiž proměnil svůj gól, který byl zároveň i jeho jediným gólem v české reprezentaci, a vryl se tím do paměti českých hokejových fanoušků. V tu dobu už žil v Americe, kam emigroval v roce 1984, a nastoupil hned do NHL, kde odehrál více než tisíc utkání, než zakončil v roce 2000 svou kariéru, protože utrpěl otřes mozku. Přesto na hokej nezanevřel a od května 2020 byl až do loňského roku spolumajitelem švýcarského hokejového klubu HC Lausanne.

Reklama

Související témata:
Nagano 1998
Český hokej
Lední hokej
Česká hokejová reprezentace