Hlavní obsah

Žhavý Španěl s okouzlujícím úsměvem. Antonio Banderas slaví

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Pravidelně se objevuje v žebříčcích nejvíc sexy mužů planety, umí zahrát poblázněného milovníka, zoufalého bojovníka o život, hrdinu i něžného gaye. Toužila po něm Madonna, ale on dal přednost rodině. Oslavenec Antonio Banderas je i dnes připraven překvapovat.

Článek

Když se řekne jeho jméno, každý si vybaví minimálně jeden snímek, ve kterém ho herec oslovil nejvíce. Jeho role nejsou natolik různorodé jen náhodou. Antonio Banderas (59) vyhledává nové herecké výzvy a rád hraje odlišné postavy. Právě díky tomuto přístupu se dokázal vyhnout škatulce „žhavý milovník“ a prosadit se v Hollywoodu, kde to není nejjednodušší.

Změna plánů životní výhrou

Antonio Banderas se narodil ve španělské Andalusii, přesněji ve městě Málaga, a nic nenasvědčovalo tomu, že se z něj stane umělec světového jména. Alespoň co se povolání jeho rodičů týče. Otec policejní důstojník a matka učitelka ale byli zarputilí divadelní milovníci a tuto svou vášeň předali i synovi. Sám herec popisuje, že právě v divadle se s jistotou rozhodl, čím chce být. Strhla ho energie a propojení mezi diváky a herci na scéně.

Jenže osud zřejmě od samého začátku věděl, kde je jeho místo. Ve čtrnácti letech měl vážný úraz nohy, který škrtl všechny plány mladého Antonia stát se profesionálním fotbalovým hráčem. Takže se mladík začal naplno soustředit na divadlo. Začal navštěvovat divadelní školu a absolvoval i vysokou školu Superior School of Dramatic Art of Málaga.

Foto: Profimedia.cz

Tyto dva muže spojuje bezmála třicet let přátelství a byl to právě režisér Pedro Almodóvar, kdo objevil herce pro film. Jednou v rozhovoru Antonio Banderas přiznal, že splnit požadavky tohoto geniálního režiséra je velmi těžkéFoto: Profimedia.cz

Už při studiu si přivydělával v divadle, spolupracoval s cestovními soubory a vystupoval i na ulici. Jeho nasazení nebylo marné, díky němu dostal v roce 1981 angažmá v Národním divadle v Madridu. Tam si ho všimla dnes už legenda španělské kinematografie, Pedro Almodóvar (69). Režisér prohlásil, že Banderas patří na plátno a obsadil ho do svého filmu Labyrint vášní (1982).

Foto: Profimedia.cz

Ve svém filmovém debutu měl ze začátku problém, jak zahrát gaye. Trápil se, co na jeho polibek s mužem budou říkat jeho rodiče. Na to mu režisér řekl, že má zjevně problém s morálkou. Zabít na plátně člověka mu nevadí, ale projev lásky mezi dvěma muži ho pohoršujeFoto: Profimedia.cz

Cesta za slávou

Setkání s Pedrem Almodóvarem se stalo pro Banderase osudovým. Jejich přátelství trvá dodnes, objevil se celkem v osmi jeho filmech a byl to právě Almodóvar, kdo dokázal talent Banderase rozkrýt naplno.

Deset let po svém filmovém debutu ve Španělsku vyšel i jeho první americký snímek. Králové mamba (1992) se pro něj stal odrážecím můstkem k celosvětovému věhlasu. Tento snímek byl pro španělskou hvězdu výzvou, protože neuměl ani slovo anglicky a ničemu na place nerozuměl. Texty se učil foneticky, tedy jen podle poslechu. Nebyl to sice žádný trhák, ale v Hollywoodu si herce všimli a nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Mnohem významnějším filmem v jeho kariéře byl snímek Philadelphia (1993), kde si zahrál po boku Toma Hankse (63) a Denzela Washingtona (64). Tou dobou už Banderas mluvil plynně anglicky, ale stále bojoval se silným španělským přízvukem. A byl to právě Hanks, kdo mu poradil, aby se přízvuku nezbavoval, že se jednou stane jeho poznávacím znamením.

Foto: Profimedia.cz

Za jeden ze svých velkých úspěchů herec považuje i to, že byl osloven, aby nadaboval Kocoura v botách z pohádkové ságy Shrek. Byl to právě jeho španělský přízvuk, který postavu oživilFoto: Profimedia.cz

Po Philadelphii následovaly filmy Interview s upírem (1994), Čtyři pokoje (1995), Desperado (1995), Evita (1996), Zorro: Tajemná tvář (1998) a mnoho dalších. Letos měl premiéru zatím poslední film Pedra Almodóvara Bolest a sláva, kde si režisérův oblíbenec znovu zahrál hlavní roli a kritici si ho nemůžou vynachválit.

Láska a jiné trampoty

Na to, jak často se v Hollywoodu mění a prohazují partneři a manželství tam může trvat jen pár dní nebo i hodin, a vzhledem k pověstné přelétavostí jižanů, je herec tak trochu výjimkou. Svůj první sňatek uzavřel ve dvaceti sedmi letech a téměř nic o něm není známo. Při natáčení filmu Jedna navíc (1995) ale potkal svou největší životní lásku, herečku Melanii Griffith (61). Protože ona byla taky vdaná, oba se rozvedli a vzájemné ano si řekli v květnu 1996. Téhož roku v září se jim narodila dcera Stella (22).

Foto: Profimedia.cz

Na foto (zleva): S Madonnou spolu zazářili v příběhu Evita. Na tu dobu vzpomíná ještě dnes s hořkostí jeho tehdejší čerstvá manželka Melanie GriffithFoto: Profimedia.cz

Pár spolu vydržel až do roku 2014, kdy oficiálně oznámil, že se budou rozvádět. Prý to proběhlo v přátelském duchu. Je však veřejným tajemstvím, že herečka byla dlouhá léta závislá na lécích a manžel už to vše nemohl déle snášet.

Také se šušká, že závislost Melanie začala v dobách, kdy Antonio natáčel Evitu. Hlavní hvězda filmu Madonna (60) si totiž dělala zálusk na svého hereckého partnera a neskrývala  to ani na veřejnosti. Došlo to tak daleko, že Melanie jezdila svého manžela při natáčení kontrolovat. Štáb jí následně zakázal vstup na plac.

Foto: Profimedia.cz

Na foto (zleva): Kromě společné dcery Stelly vychovával Antonio Banderas další dvě děti Melanie Griffith – starší Dakotu Johnson (29) a mladšího Alexandera Bauera (33). Se Stellou tráví Banderas hodně časuFoto: Profimedia.cz

Taky se několikrát v bulváru objevovala prohlášení, že herec dlouhá léta skrývá svou pravou orientaci, ale Banderas se vždy těmto tvrzení jen smál. To že umí perfektně zahrát gaye (například v Labyrintu vášní nebo Philadelphii), neznamená, že jím je.

Foto: Profimedia.cz

Nyní bije jeho srdce pro o dvacet let mladší krásku Nicole KimpelFoto: Profimedia.cz

Každopádně po ukončení rozvodového řízení v roce 2015 se Banderas začal na veřejnosti objevovat s jeho dnešní přítelkyní Nicole Kimpel (40). Pár se pravidelně prochází po červených kobercích a září štěstím.

Reklama

Související témata: