Hlavní obsah

10 stylů obýváku. Který je ten váš?

Foto: Westwing

Foto: Westwing

Chcete vědět, který interiérový styl vám sedí? Tak se rozhlédněte kolem sebe. Možná že už ho máte dávno doma. Anebo jste mu docela blízko. Třeba postačí jen pár drobností a bude to přesně to pravé.

Článek

Nechcete se podřizovat přesnému diktátu jednotlivých stylů? Raději si zařizujete bydlení podle svého vkusu a při nákupech sázíte spíše na intuici? Přesto to nemusí znamenat, že se vám nepodařilo vytvořit stylový obývák. Možná některá z následujících charakteristik sedí právě na ten váš. A pokud ne, můžete to brát jako inspiraci, ať už vybavujete nový byt, anebo ten svůj chcete jen trochu osvěžit.

Minimalistický

V posledních letech jsou velmi oblíbené interiéry, pro které jsou charakteristické jednoduché linie, šedobílá nebo šedobéžová kombinace a žádné zbytečné dekorace. Jedná se o minimalistický styl, mezi jehož výhody patří nadčasovost a snadný úklid. Je příjemné, že nemusíte utírat ozdobné vázičky ani žehlit krajkové dečky.

Foto: Trachea

Pro obývák v duchu minimalismu je typická jednoduchost a světlé barvy Foto: Trachea

Přírodní

Rádi trávíte hodně času venku? Možná jste se přírodou inspirovali i při zařizování obýváku a kousek si jí přinesli domů. A to se týká nejen barev, ale hlavně materiálů, mezi něž patří především dřevo, ratan, kámen, len a vlna.

Foto: Bella Rose

Přírodnímu stylu většinou dominují dřevo a ratanFoto: Bella Rose

Botanical

Zelená barva představuje obnovující sílu přírody, a proto má pozitivní vliv na celkovou regeneraci lidského organismu. Pokud se rádi obklopujete živými rostlinami, zelenými textiliemi a dekoracemi s květinovými motivy, je pro vás botanical styl jako stvořený. Potřebné harmonie docílíte kombinací zelené barvy se dřevem a přírodními odstíny.

Foto: Westwing

K botanical stylu patří živé rostliny, zelené textilie a přírodní dekorace Foto: Westwing

Scandi

Pro skandinávský styl jsou typické přírodní materiály, moderní čistý design, praktičnost a především útulnost. Dominují zde neutrální světlé tóny a modré odstíny moře. Kromě dřeva je pro scandi typický také kov, dále pak keramika, sklo, ratan, případně bambus.

Foto: Bella Rose

Skandinávskému stylu vládnou neutrální světlé tóny a modré odstíny moře Foto: Bella Rose

Glamour

Béžové odstíny, sytě růžové nebo černé křeslo či taburet a zlacené prvky se postarají o to, aby váš obývák neustrnul ve fádnosti a nudě. Výsledkem je vyvážený, harmonický glamour prostor s nádechem luxusu.

Foto: Westwing

Obývák ve stylu glamour dostane díky růžovému taburetu šmrnc Foto: Westwing

Zámecký 

Pro vyznavače pohodlí a luxusu není zámecký styl ničím novým. Příjemně kontrastuje se současnou uspěchaností a minimalismem. Jako na zámku se budete cítit s křišťálovým lustrem, svícny a velkými zrcadly. A kvalitními textiliemi. Top materiál je především samet.

Foto: Asko - nábytek

Interiér v zámeckém stylu zdobí luxusní textilieFoto: Asko - nábytek

Romantický

Bydlení romantiků se nese v pastelových barvách, nejčastěji ve světle růžové, champagne a bílé. Nebojte se dekorací, právě v nich kouzlo tohoto stylu připomínajícího dávno zapomenutou vznešenost a eleganci spočívá. Stačí třeba jen obměnit několik polštářků na pohovce a na stůl postavit víceramenné svícny. A rozsvítit co nejvíce svíček. Bez nich se romantická atmosféra přece neobejde.

Foto: Möbelix

Romantici se neobejdou bez pastelových barev a rozsvícených svíček Foto: Möbelix

Boho

Milujete svobodu, volnost a nechcete se nechat svazovat nudnými pravidly? Pak by to asi chtělo zařídit obývák v bohémském stylu. Výrazné barvy, rozličné materiály, pufy a koberečky, které umožňují pohodlné sezení na zemi. A klidně i třásně a korálky. Tady se cení nespoutanost a originalita.

Foto: Bonami

Svobodomyslný boho styl s grácií zkombinuje různé materiály i barvy Foto: Bonami

Orientální

Pokud si potrpíte na pestré barvy a orientální motivy jako z pohádek Tisíce a jedné noci, pak se asi u vás doma najdou polštářky s orientálními vzory v různých barevných variacích. Klidně můžete zkombinovat několik tvarů a barev, protože tady platí: čím pestřejší, tím lepší. Exotickou atmosféru také navodíte pomocí nejrůznějších lucerniček a svíček ve svícnech s ornamenty.

Foto: Möbelix

Mystický obývák s orientálními prvky je vhodný pro cestovatele i snílky Foto: Möbelix

Industriální

Pořídili jste si podkrovní či loftový byt? Pak by pro vás mohl být industriální styl jako stvořený. Surové, obnažené zdi, přiznané kabely a kovová svítidla zjemníte koženou sedačkou a měkkým kusovým kobercem.

Foto: Westwing

Pro loftové byty je typický industriální styl Foto: Westwing

Podívejte se, jak lze udělat ze staré půdy luxusní bydlení s vintage kuchyní a koupelnou jako ze třicátých let.

Reklama