Hlavní obsah

10 stylů obýváku. Který je ten váš?

Foto: Westwing
2. 10. 2019

Chcete vědět, který interiérový styl vám sedí? Tak se rozhlédněte kolem sebe. Možná že už ho máte dávno doma. Anebo jste mu docela blízko. Třeba postačí jen pár drobností a bude to přesně to pravé.

Článek

Nechcete se podřizovat přesnému diktátu jednotlivých stylů? Raději si zařizujete bydlení podle svého vkusu a při nákupech sázíte spíše na intuici? Přesto to nemusí znamenat, že se vám nepodařilo vytvořit stylový obývák. Možná některá z následujících charakteristik sedí právě na ten váš. A pokud ne, můžete to brát jako inspiraci, ať už vybavujete nový byt, anebo ten svůj chcete jen trochu osvěžit.

Minimalistický

V posledních letech jsou velmi oblíbené interiéry, pro které jsou charakteristické jednoduché linie, šedobílá nebo šedobéžová kombinace a žádné zbytečné dekorace. Jedná se o minimalistický styl, mezi jehož výhody patří nadčasovost a snadný úklid. Je příjemné, že nemusíte utírat ozdobné vázičky ani žehlit krajkové dečky.

Foto: Trachea

Pro obývák v duchu minimalismu je typická jednoduchost a světlé barvy

Přírodní

Rádi trávíte hodně času venku? Možná jste se přírodou inspirovali i při zařizování obýváku a kousek si jí přinesli domů. A to se týká nejen barev, ale hlavně materiálů, mezi něž patří především dřevo, ratan, kámen, len a vlna.

Foto: Bella Rose

Přírodnímu stylu většinou dominují dřevo a ratan

Botanical

Zelená barva představuje obnovující sílu přírody, a proto má pozitivní vliv na celkovou regeneraci lidského organismu. Pokud se rádi obklopujete živými rostlinami, zelenými textiliemi a dekoracemi s květinovými motivy, je pro vás botanical styl jako stvořený. Potřebné harmonie docílíte kombinací zelené barvy se dřevem a přírodními odstíny.

Foto: Westwing

K botanical stylu patří živé rostliny, zelené textilie a přírodní dekorace

Scandi

Pro skandinávský styl jsou typické přírodní materiály, moderní čistý design, praktičnost a především útulnost. Dominují zde neutrální světlé tóny a modré odstíny moře. Kromě dřeva je pro scandi typický také kov, dále pak keramika, sklo, ratan, případně bambus.

Foto: Bella Rose

Skandinávskému stylu vládnou neutrální světlé tóny a modré odstíny moře

Glamour

Béžové odstíny, sytě růžové nebo černé křeslo či taburet a zlacené prvky se postarají o to, aby váš obývák neustrnul ve fádnosti a nudě. Výsledkem je vyvážený, harmonický glamour prostor s nádechem luxusu.

Foto: Westwing

Obývák ve stylu glamour dostane díky růžovému taburetu šmrnc

Zámecký 

Pro vyznavače pohodlí a luxusu není zámecký styl ničím novým. Příjemně kontrastuje se současnou uspěchaností a minimalismem. Jako na zámku se budete cítit s křišťálovým lustrem, svícny a velkými zrcadly. A kvalitními textiliemi. Top materiál je především samet.

Foto: Asko - nábytek

Interiér v zámeckém stylu zdobí luxusní textilie

Romantický

Bydlení romantiků se nese v pastelových barvách, nejčastěji ve světle růžové, champagne a bílé. Nebojte se dekorací, právě v nich kouzlo tohoto stylu připomínajícího dávno zapomenutou vznešenost a eleganci spočívá. Stačí třeba jen obměnit několik polštářků na pohovce a na stůl postavit víceramenné svícny. A rozsvítit co nejvíce svíček. Bez nich se romantická atmosféra přece neobejde.

Foto: Möbelix

Romantici se neobejdou bez pastelových barev a rozsvícených svíček

Boho

Milujete svobodu, volnost a nechcete se nechat svazovat nudnými pravidly? Pak by to asi chtělo zařídit obývák v bohémském stylu. Výrazné barvy, rozličné materiály, pufy a koberečky, které umožňují pohodlné sezení na zemi. A klidně i třásně a korálky. Tady se cení nespoutanost a originalita.

Foto: Bonami

Svobodomyslný boho styl s grácií zkombinuje různé materiály i barvy

Orientální

Pokud si potrpíte na pestré barvy a orientální motivy jako z pohádek Tisíce a jedné noci, pak se asi u vás doma najdou polštářky s orientálními vzory v různých barevných variacích. Klidně můžete zkombinovat několik tvarů a barev, protože tady platí: čím pestřejší, tím lepší. Exotickou atmosféru také navodíte pomocí nejrůznějších lucerniček a svíček ve svícnech s ornamenty.

Foto: Möbelix

Mystický obývák s orientálními prvky je vhodný pro cestovatele i snílky

Industriální

Pořídili jste si podkrovní či loftový byt? Pak by pro vás mohl být industriální styl jako stvořený. Surové, obnažené zdi, přiznané kabely a kovová svítidla zjemníte koženou sedačkou a měkkým kusovým kobercem.

Foto: Westwing

Pro loftové byty je typický industriální styl

Podívejte se, jak lze udělat ze staré půdy luxusní bydlení s vintage kuchyní a koupelnou jako ze třicátých let.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek