Hlavní obsah

6 chyb, které děláte při zařizování koupelny!

Foto: ravak

Aby vám koupelna dobře sloužila, vyvarujte se chyb při jejím zařizování

29. 11. 2012

Ať už zvažujete realizaci nové nebo rekonstrukci staré koupelny, dejte si pozor na chyby, kterých se mnozí dopouštějí. Co podceňujete, na co nemyslíte včas, a z čeho pak máte velké problémy? Čtěte!

Článek

Krásnou novou koupelnu by chtěl každý. Dá se ale zvládnout svépomocí? Máte si najmout odborníky? Vyvarujte se těchto chyb!

1. Špatný projekt

Spolu s kuchyní je koupelna technicky nejnáročnější místností v bytě a její kvalitní návrh vám může ušetřit nemálo starostí i peněz. Proto se vyplatí obrátit se na odborníky – architekta, koupelnové studio, realizační firmu, která má zkušenosti s pracemi v této oblasti. Minimálně vám přijde vhod poradit se, ostatně mnohá koupelnová studia nabízejí zdarma vizualizaci návrhů na počítači. Po konzultaci s odborníky si i lépe ujasníte celkový rozpočet – aby se nestalo, že vám v průběhu realizace (rekonstrukce) dojdou finance.

Foto: Rako

Hranaté geometrické tvary sanity se hodí do prostor, kde nemůžete zavadit omylem o ostrou hranu

Foto: Rako

Velkorysý prostor dovoluje i netradiční řešení tvarů sanity i třeba velikosti sprchového koutu

Foto: Ravak

Oblé tvary sanitárního vybavení prostor zútulňují

2. Zboží z nekvalitního materiálu

Neorientujete se v segmentu koupelnového vybavení? Pozor na chybný krok! Například k umyvadlu neznámého výrobce nemusejí vždy pasovat běžné typy sifonů, případně může být komplikovanější instalace vodovodní baterie. „Také špatně vybrané materiály mohou napáchat nenávratné škody,“ upozorňuje designér Peter Počil z koupelnového studia Perfecto design. Raději volte materiály, které jsou vysoce odolné vlhkému prostředí, mohou přijít do kontaktu s vodou a snesou pravidelnou údržbu čisticími prostředky.

Aktuálně jsou trendem umyvadla na desku. Pokud stojte o tohle řešení, dbejte na správný výběr materiálu desky, případně skříňky pod umyvadlo. „Vyhněte se obyčejnému laminu, volte například vysokotlaké lamináty, lakované dýhy, corianové desky nebo speciální fólie vhodné do prostor s vysokou vlhkostí a pro kontakt s vodou,“ doporučuje Peter Počil.

Foto: ravak

Výrobci sanitárního vybavení se dnes zabývají i elegantními sestavami pro velmi malé koupelny

Foto: Drevojas

Nenasákavé materiály dvířek jsou naprosto zásadní

Foto: rako

Dlažba v koupelně? Proč ne, ale vždy s protiskluzovou úpravou!

3. Špatně zvolený typ baterie

Ve snaze ušetřit lidé často dávají přednost no-name produktům neznámých výrobců. Vyplatit se nemusí ani volba výrobku z nižší kategorie – například vodovodní baterie s plastovou kartuší, která oproti keramické hůře odolává vodnímu kameni. Dále je při výběru vanové baterie důležité znát tlak vody. Pokud je nižší, raději sáhněte po mechanickém ovládání. Baterii umístěte tak, aby k ní byl snadný přístup i v případě potenciálních oprav. Obecně se doporučuje do čela vany nebo do nadezdívky.

Foto: perfecto design

Příklad realizace vanové baterie v nadezdívce

4. Chybné splachovadlo

U splachovacích modulů k toaletám a bidetům je třeba vybrat vhodný typ. Existují dva – jeden pro tradiční mokré zdění, druhý pro zdění suché (sádrokarton).Také si dobře zvolte umístění splachovacího mechanismu včetně jeho výšky.

5. Neúčinný větrák

Stejně je třeba rozlišovat i zvolení vhodného větráku: axiální, nebo radiální. Ač mají oba stejný výkon, každý se hodí jinam. Axiální postačí do rodinných domů, čili obytných prostor s nižším počtem pater, pro odtah vzduchu na kratší vzdálenost. Do panelových a bytových domů se hodí ventilátory radiální (odvedou vzduch na delší vzdálenost, až na střechu).

Foto: perfecto design

Splachovací systémy je třeba vybírat s ohledem na zdění – půjde o takzvaně mokrou cestu (foto vpravo), nebo suchou (foto vlevo)?

6. Nepraktické tvary sanity

U umyvadel, toalet i bidetů zvažte i jejich tvar a nemáte-li jasno, raději si konkrétní modely vyzkoušejte přímo v prodejně. Například hranatý tvar toalety/bidetu z čistě praktického hlediska nebývá při delším sezení příliš pohodlný. Více určitě najdete i v článku Záchod v koupelně: ano, nebo ne ?.

Foto: perfecto design

V módě jsou kulatá umyvadla na deskách. Vždy ale zvažte, k čemu všemu umyvadlo potřebujete

A co vy, jaké máte zkušenosti s rekonstrukcí koupelny? Dejte vědět i ostatním, co se vám osvědčilo!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek