Hlavní obsah

Jak uložit zimní oblečení, aby bylo příští sezonu jako nové? Správně ho vyperte a moc na něj netlačte!

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

I když se zimě nechce pryč a na pěkné teplíčko je třeba si ještě chvilku počkat, klasické zimní oblečení, tedy bundy, kabáty, huňaté svetry a podobné kousky, už můžete v klidu uložit do skříně či komory. Jak to udělat, aby přečkaly do další sezony v pohodě?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ať je počasí jakkoli vrtkavé a nevyzpytatelné, tak čas rozloučit se s čistě zimní výbavou už nastal a bylo by prima bundy, kabáty a další kousky schovat do skříně. Jste si jistí, že to děláte správně?

Jak správně prát zimní oblečení

Nejobjemnější a také většinou nejdražší kousky zimní výbavy bývají bundy a kabáty, takže se hodí věnovat jim dostatek péče nejen během nošení, ale i při skladování. Jak postupovat? Prvním krokem je praní či čištění.

  • Zda konkrétní kus vyžaduje čistírnu, nebo ho lze vyprat doma, zjistíte na štítku se symboly k údržbě. Většinu bund plněných peřím či syntetikou je možné dát do pračky, která na to má program, ale vlněný kabát a další výrobky z ovčí vlny, semiš nebo kožešinu vždy svěřte čistírně.
  • Víte, jak vyprat vlněný svetr?
  • Jsou na oblečení skvrny? Pak je potřeba je vždy odstranit. Je skoro jisté, že když je tam necháte do další sezony, už nepůjdou dolů.
  • Na praní používejte vhodné prací prostředky. Odborníci radí vyhnout se aviváži nebo volit přírodní variantu. „Citlivější materiály se doporučuje prát raději v přírodních gelech, které jsou univerzálnější. Většinou zvládnou i skvrny a pachy, a to i při nižších teplotách,“ radí Mauricio Espinosa z české eko značky Cleanee.
  • Při praní bund a dalšího svrchního oblečení omezíte riziko poškození nebo vyblednutí tím, že je do pračky dáte naruby, se zapnutými zipy a kapsami (zkontrolujte, zda jsou prázdné). Zvolte odpovídající program a teplotu, většinou postačí 40 °C. Jednotlivé kusy perte zvlášť, aby měly v bubnu pračky dost místa a mohl se z nich dobře vymáchat prací prostředek.
  • Má zimní oblečení impregnaci nebo voděodolnou úpravu? Pak ho buď dejte do čistírny, nebo po vyprání a řádném vysušení impregnaci obnovte.
  • Pozor na sušičku! Překontrolujte, zda ji výrobce povoluje. Pokud ne, neexperimentujte a sušte volně na vzduchu nebo položené na sušáku, aby se oblečení nedeformovalo.
Foto: New Africa, Shutterstock.com

Vakuové pytle uspoří místo, ale jejich používání má svá pravidlaFoto: New Africa, Shutterstock.com

Jak skladovat zimní oblečení

Čisté a opravdu suché zimní oblečení je potřeba uložit tak, aby se do další sezony nepoškodilo. Vlnu, kožešinu a další materiály, které chutnají molům, uzavřete nejlépe do obalů, kam se hmyz nedostane. Mohou to být obaly na zip, tašky, uzavíratelné krabice nebo i vakuové pytle.

Vždy ukládejte jen čisté oblečení. Svetry je lepší složit do krabic, protože na ramínku by se vyvěsily a zdeformovaly. Bundy a kabáty lze pověsit na ramínko a poté schovat do plastového obalu na zip. Vždy se hodí přidat i „vonítko“ proti molům. V době, kdy nebyly igelitové potahy, ukládaly se zimní oděvy volně, a aby se do nich molům nechtělo, přidaly se (například do kapes) kusy voňavého tuhého mýdla zabaleného do voskového či hedvábného papíru anebo levandulové paličky – můžete to udělat stejně. >>>Jak se zbavit šatních molů?

POZOR: Vakuové pytle sice objemné kusy zmenší, ale mohou je zdeformovat. „Jestliže skladujete například péřovou nebo prošívanou zimní bundu, ale i polštář či peřinu, nesmršťujte je o více než 60 %. Mohlo by dojít k poškození peří, což ovlivní tvar i funkci oděvu,“ radí specialista webu Obalové materiály Jiří Novák. A radí proto při dlouhodobém skladování pytel zhruba každých 6 měsíců otevřít, nechat uložené věci nasát vzduch do původního tvaru a pak znovu vložit do pytle, vysát a uskladnit.

Související témata:
Skladování oblečení
Životnost oblečení

Načítám