Hlavní obsah

Aby krása nebolela: Kdo, kdy a jaký peeling (ne)má používat?

Foto: Juta, Shutterstock.com

Foto: Juta, Shutterstock.com

Přichází období odhalování, a tedy i čas zbavit pokožku nežádoucích odumřelých buněk. Peeling by sice v kosmetické rutině neměl chybět celoročně, ale v létě je touha po krásné pokožce ještě naléhavější. Jak ho vybírat a aplikovat a kdy se mu naopak vyhnout, aby nezpůsobil víc škody než užitku?

Článek

Peeling dokáže pokožce sice hodně pomoci, ale nevhodně zvolený i pořádně uškodit. Zvlášť pokud ho nanášíte na obličej. Na první pohled jednoduchá kosmetická procedura má svá pravidla, která se vyplatí dodržovat.

Pro hezčí opálení

„Peeling je dobrý hlavně proto, že odstraní zrohovatělou vrstvu pokožky, která se tvoří na povrchu kůže, zároveň čistí pleť a do určité míry zjemňuje drobné nerovnosti,“ uvádí kosmetička Helena Machová z kosmetické a dermatologické kliniky Praha 6. Tato péče navíc zvyšuje schopnost pokožky absorbovat další produkty, tedy séra proti stárnutí i pečující a hydratační krémy. A hydratace je právě v létě a po opalování obzvlášť důležitá.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Peeling by neměl chybět v pečující rutiněFoto: Africa Studio, Shutterstock.com

V letním období se používání peelingu vyplatí i z dalšího důvodu. Působí totiž přesně naopak, než by většina lidí očekávala, opálení vám nestrhne, ale vylepší jeho vzhled. S aplikací ale počkejte pár dní po opalování a na spálenou kůži ho nedávejte vůbec.

Vybírejte s rozmyslem

Obvykle můžete narazit na tři druhy peelingů – mechanický, enzymatický a chemický. Nejvhodnější varianta pro vás závisí na typu pleti.

Mechanický peeling

Mezi mechanickými peelingy, které se běžně prodávají v drogeriích, je třeba pečlivě vybírat. Druhy s příliš velkými kousky soli, cukru či drcených semen totiž můžou pokožce spíš ublížit, ta je ve výsledku přecitlivělá a v létě se snadno spálí. Obecně se příliš nedoporučuje používat ho na obličej. Můžete je ale zkusit na ostatní části těla, které nejsou tak citlivé.

„Na obličej jsou vhodnější jemnější peelingy na hydratační bázi. Příliš hrubým peelingem byste si pleť mohli poškodit a způsobit si například kuperózu, která se projevuje popraskáním drobných vlásečnicových podkožních cévek,“ vysvětluje Helena Machová.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Balea peeling mořská sůl, mechanický peeling, sůl z Mrtvého moře, přírodní oleje, i pro citlivou pokožku, 250 ml za 130 Kč. Oliva Beauty Intenzivní peeling na obličej a tělo, pro každý typ pokožky, jemně mletá jadérka meruněk, 250 ml za 132 Kč. Nature Line, pleťový peeling s krystaly přírodního cukru, bio arganovým olejem a medem, 50 ml za 183 Kč Foto: Archiv firem

Chemický peeling

Chemický peeling, založený na nanášení ovocných kyselin na obličej a dekolt, provádí odborník. Hodí se zejména pro osoby s normální a mastnou pletí, protože redukuje tvorbu mazu, a s pokožkou se sklony k akné. Nejvhodnější je ale na podzim a v zimě, protože po jeho použití byste si měli nejméně tři týdny chránit pleť před slunečním zářením krémem s vysokým faktorem.

„Chemický peeling napomáhá při léčbě akné, redukci vrásek, omlazení a rozjasnění pleti nebo při nežádoucí pigmentaci,“ říká Bianca Běhávková, staniční sestra kožního oddělení nemocnice v Uherském Hradišti.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): PostQuam Professional, peelingové sérum s kyselinou glykolovou, omlazuje, zbavuje stařeckých skvrn, rozjasní, 30 ml za 599 Kč. Darphin Specific Care, chemický peeling pro rozjasnění a vyhlazení pleti, čistí do hloubky, 30 ml za 1529 Kč. RedPeel od Laboratoires Renophase, proti zašedlosti, vráskám, jizvičkám, spolu s IPL v salonech, cena za 1 ošetření asi 2200 KčFoto: Archiv firem

Enzymatický peeling

Třetí skupinu peelingů, které se obzvlášť hodí pro osoby s velmi citlivou pletí, tvoří enzymatické. K odstranění odumřelých buněk využívají ovocné enzymy. Nezbavují pleť vrchní vrstvy, ale pouze stimulují přírodní exfoliační proces.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Sylveco Face Care enzymatický peeling na obličej, čistí hloubkově, pro všechny druhy pleti, 75 ml za 338 Kč. Ainhoa Specific Enzymatic Peeling, enzymatický peeling, i pro aknózní a citlivou pleť, 50 ml za 886 Kč. Ryor Enzymatický peeling, pro všechny typy pleti a věkové kategorie, 50 ml za 129 KčFoto: Archiv firem

Jak správně na to?

Důležitý je nejen správný výběr, ale také četnost použití. Peeling rozhodně není vhodné aplikovat denně, a to ani na pleť, ani na zbytek těla. Hrozí totiž poškození, zarudnutí a pálení. U mastné pleti se doporučuje tuto proceduru provádět jednou za pět dní, v případě normální pleti jednou týdně. Na suchou a citlivou pleť byste peeling neměli aplikovat častěji než jednou za tři až čtyři týdny.

Pozor také při kožních problémech. „Peeling by raději neměli vůbec používat lidé s kožním onemocněním, jako jsou různé typy ekzému nebo rosacea. Mohl by je zhoršit. V podobných případech je určitě vhodná předchozí konzultace s dermatologem,“ upozorňuje Helena Machová.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Hrubší peelingy na obličej raději nedávejteFoto: Africa Studio, Shutterstock.com

I samotné použití má svá pravidla. Pokožku je vždy nutné připravit. Nejprve se důkladně odličte, poté namočte žínku v teplé vodě a přiložte ji na obličej, aby se otevřely póry. Peeling poté aplikujte jemnými krouživými pohyby na celý obličej (kromě citlivé pokožky pod očima). Po omytí zbytků naneste hydratační krém. Podobný postup je i u tělového peelingu, před procedurou si tělo rozehřejte teplou vodou a nezapomeňte ani na závěrečné mazání.

Používáte peeling?

Reklama

Související témata: