Hlavní obsah

Bipolární afektivní porucha vám může zničit život i rodinu

Foto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Při bipolární afektivní poruše, dříve se jí říkalo maniodepresivní psychóza, jde o vážné psychické onemocnění, při kterém dochází k prudkým změnám nálad. Střídají se období velkého nadšení plného energie se stavy naprosté deprese a neschopnosti k jakékoliv aktivitě. Nemocí trpěl například herec Miloš Kopecký či spisovatel Ota Pavel, který ji popisuje i ve svých knihách.

Článek

Psychickou nemocí BAP, ke které se sklony dědí, trpí zhruba jedno procento populace, a to rovnoměrně muži i ženy. Objevuje se poprvé nejčastěji mezi 15–30 rokem života. Střídání nálad je zátěží pro celou rodinu a narušuje také pracovní vztahy.

Příznaky maniodeprese

U člověka trpícího bipolární afektivní poruchou se střídají období různých stavů, jejichž hranice nejsou vždy přesně oddělené. V manickém stavu má člověk dobrou náladu, je komunikativní a překypuje energií. Cítí se zdravý, nemusí moc spát ani odpočívat. V takových chvílích ale bohužel často přestane užívat léky, protože se mu zdá, že mu nic není. Má pocit, že všechno zvládne. Je ale roztržitý, riskuje a chová se nezodpovědně (může třeba prodat dům nebo prohrát majetek). Má megalomanské plány a je nadměrně sexuálně aktivní. Tuto fázi provází také tendence utrácet velké částky za zbytečnosti.

Foto: Shift Drive, Shutterstock.com

V manické fázi klidně prodáte střechu nad hlavou a pořídíte si ferrari

V depresivní fázi je člověk naopak smutný a život pro něj ztrácí smysl. Nechce se do ničeho pouštět, jeho sebevědomí je na nule. Trpí pocitem viny a výčitkami svědomí, hovoří o sebevraždě. V takové fázi se nemocní vyhýbají společnosti, nespí (přestože jsou tak bez energie, že ani nedokážou vstát z postele) a nemají zájem o sex.

Frekvence a délky zmíněných období se mohou střídat různě rychle, někdy může dokonce jít i o směsice obou stavů. Jednotlivá období mohou trvat dny, týdny, měsíce, a dokonce až roky. Statistiky říkají, že ženy mívají častěji depresivní stavy, zatímco muži trpí více manickými epizodami.

Inkubační doba

Bipolární afektivní porucha bývá dědičná. Může se objevit v podstatě ze dne na den, poprvé obvykle v pubertě nebo v mládí. Jestliže se poprvé objeví až ve vyšším věku kolem 50. roku, je to spíše následek nějakého jiného problémů, například alkoholismu.

Bála jsem se, že mě alkohol zabije, říká abstinující alkoholička.

Vyšetření a léčba BAP

Pacienti musí většinou celoživotně užívat léky, které tlumí změny nálad. Jsou to antidepresiva, léky stabilizující náladu, jako je lithium, a také antipsychotika. Pomoci mohou i léky, které účinkují při nespavosti, úzkosti, neklidu a podobně. Někdy je třeba kombinaci léků nějakou dobu hledat. Zásadní je, aby pacient spolupracoval a léčbu dodržoval, což bývá problém především v manické fázi. Důležitou součástí léčby je také psychoterapie, vyhýbání se stresu a dostatečný odpočinek.

Foto: Stock-Asso, Shutterstock.com

Depresivní fáze jsou častější a delší u žen, muži bývají víc maniční

Možné komplikace: halucinace, sklony k sebevraždě

Bipolární porucha může mít i psychotické příznaky, jako jsou bludy a halucinace. V takových chvílích je nemocný přesvědčený o jiné identitě a na jejím základě jedná. Může tvrdit například, že je bohatý, že vystudoval nějakou školu, ale přitom to není pravda.

Kromě těchto příznaků se může objevit také paranoia, chorobné podezírání nebo vztahovačnost. Všechny tyto stavy jsou velice náročné pro okolí, a to nejen ve chvíli, kdy ještě není třeba stanovená diagnóza. Nemocný svého partnera ze všeho možného obviňuje a je těžké tomu někdy neuvěřit. Kromě toho střídání nálad velmi komplikuje jakýkoliv partnerský život. Podporu a psychoterapii proto často potřebuje celá rodina.

Celebrity, které se celoživotně potýkají s depresí. Do mnoha z nich byste to neřekli. 

Prevence není

Nemoci nelze předejít a převážně se dědí. Je třeba si uvědomit, že pacient nemá velký vliv na to, co se děje, a proto také není na místě ho z čehokoliv obviňovat. Motivační hesla: nic se ti neděje, podívej se, jak je na světě krásně, nepomáhají. V případě diagnostikovaného onemocnění je důležité dodržovat léčbu, nekombinovat léky s alkoholem a také dostatečně odpočívat, spát a nestresovat se.

Bipolární afektivní porucha

  • Jiné pojmenování - Maniodepresivní psychóza
  • Popis - Psychické onemocnění, které zasahuje do života nejen nemocného, ale i jeho rodiny. Proto je často potřeba terapie i pro nejbližší.
  • Příznaky - Střídání nálad, emocí, zejména depresivní a manické fáze. Zatímco ženy trpí více depresivními fázemi, muži naopak těmi manickými.
  • Inkubační doba - Propuká většinou v pubertě nebo v mládí, v pozdějším věku se může projevit v důsledku jiných potíží, třeba alkoholismu.
  • Léčba - Antidepresiva, antipsychotika, lithium, psychoterapie
  • Smrtnost - Na samotnou nemoc se neumírá, pacienti ale mají větší sklony k sebevraždě.
  • Prevence - Nemoci nejde předejít, pomáhá dostatek odpočinku, spánku a minimalizace stresu.

Víte, co je skvělý lék na psychiku, ale i na zdraví? Studená voda. Jaké jsou zásady zdravého otužování? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek