Hlavní obsah

Bolí vás každé kousnutí, ale ani zubař nepomohl?

Foto: Thinkstock

Někdy můžete zaměnit jiné onemocnění s klasickým bolením zubůFoto: Thinkstock

Cítíte při kousání bolest, ale zubař žádný kaz nenašel? Píchne vás v hlavě, když na celé kolo zazíváte nebo se zasmějete? Možná je problém tam, kde byste ho nečekali: v čelistním kloubu!

Článek

Možná si ani neuvědomujete, že něco takového máte. Žvýkáte, mluvíte, zíváte – a vaše čelistní (odborným názvem temporomandibulární) klouby vám ochotně a bezbolestně otvírají ústa, tak často a doširoka, jak je potřeba. O to víc vás zaskočí, když začnou zlobit!

Kde to vlastně bolí?

Ze začátku většinou nejde o žádné drama. Žvýkání občas pobolívá, při otvírání úst se ozývají zvláštní zvuky, jako třeba lupání a vrzání. To ještě nemusí nic vážného znamenat – zhruba v polovině případů si tělo pomůže samo a obtíže časem zmizí. Pokud se ale dále stupňují, nastává hledání příčiny. A to může být složité. Znáte to – když vás bolí zub, po několika hodinách nejen nevíte, který to vlastně byl, ale už si ani nejste jistí, jestli vás ve skutečnosti nebolí třeba ucho nebo hlava.

A když pacient neví, snadno se splete i lékař. Bolesti čelistního kloubu jsou mnohdy chybně léčeny jako záněty zvukovodu, středního ucha nebo zubního kanálku či onemocnění příušní žlázy. Teprve když některého z odborníků napadne, kde by mohl být skutečný problém, dostane se pacient na to správné místo – do temporomandibulární poradny.

Foto: Thinkstock

Bolest čelistního kloubu může být značná, ale lékař ji může považovat třeba za zánět příušní žlázyFoto: Thinkstock

Když čelist srůstá

Onemocnění čelistních kloubů se pohybují na rozhraní několika oborů – stomatologie, ORL, chirurgie, někdy i neurologie. Jeho léčbou se proto zabývají specializované poradny, které většinou fungují ve velkých fakultních nemocnicích. Příčinou potíží může být například zánětlivé onemocnění kloubu, artróza (úbytek a degenerace chrupavky), špatné postavení kloubní hlavice nebo srůstání kloubní hlavice s jamkou, což má za následek nemožnost pořádně otevřít ústa.

První příznaky není radno podceňovat: pokud je zanedbáte, můžou dospět až k nesnesitelným bolestem, které vám nedovolí spát, nemožnosti se pořádně najíst nebo k úplné ztrátě pohyblivosti kloubu.

Obrňte se trpělivostí

Léčba čelistních kloubů je běh na dlouhou trať. Šetřete je, jezte kašovitou stravu, nežvýkejte a přijďte za dva měsíce – uslyšíte od lékaře. Nemocní se učí masírovat žvýkací svaly, cvičit, někteří dostanou nákusné dlahy z umělé pryskyřice, které kloubům odlehčí a směrují je do správné polohy. Někdy pomůže výplach kloubu, který se provádí pomocí dvou jehel.

Foto: Thinkstock

Výjimečně je třeba i přesměrovat skus, aby se kloubu odlehčiloFoto: Thinkstock

Dalším stupněm je artroskopie – při ní je do postižené oblasti zaveden endoskop (přístroj s optickým vláknem) a lékaři si mohou kloub prohlédnout na obrazovce, případně rovnou provést menší chirurgický zákrok. „Nejzávažnější případy je možné řešit pomocí totální endoprotézy, tedy kompletní náhrady čelistního kloubu. Takový zákrok je ale až ta úplně poslední možnost,“ upozorňuje otorinolaryngolog MUDr. Jan Paska.

Co může způsobit problémy s čelistí?

  • Odkládaná návštěva zubaře. Pobolívá vás zub a do křesla se vám nechce, na bolavou stranu se ale podvědomě snažíte nekousat. Když to trvá několik měsíců, následkem může být bolest kloubu.
  • Jakýkoli náraz, třeba rána pěstí nebo prudké drncnutí na děravé cestě. Častými pacienty jsou účastníci autonehod. Stačí nezapnutý pás – úder obličejem o volant může způsobit poškození chrupavky, která se někdy zahojí samovolně, jindy se ale dále zhoršuje a projeví se třeba až po řadě týdnů, nebo dokonce měsíců
  • Ortodontické vady. Nesprávné postavení zubů a čelisti nebo chybějící zuby mohou přispět k nerovnoměrnému skusu a zatěžování čelistních kloubů.
Foto: Archiv firem

Hledáte přípravky, které vám pomůžou od bolesti nejen zubů? Tady jsou! Na foto (zleva): Bylinná zubní pasta Herbadent 75 g je zcela přírodní bez použití chemických barviv. Stoprocentní Skippi Tea Tree oil 25 ml vám přinese úlevu při akné, bodnutí hmyzem, ale pomůže zmírnit i svalovou únavu. Aloclair gel 8 ml vám úleví od bolesti způsobené aftami, rovnátky i špatně sedícím umělým chrupemFoto: Archiv firem

Mluvení naštěstí nevadí. I když s kamarádkou „prokecáte“ dvě hodiny, vaší čelisti to neublíží!

Reklama