Hlavní obsah

Strach ze zubaře: Poradíme vám 6 triků, jak se ho zbavit

Foto: Nestor Rizhniak, Shutterstock.com

Foto: Nestor Rizhniak, Shutterstock.com

Reklama

Ošetření zubů nemusíte vnímat jako horor! Existuje hned několik možností, jak ovládnout strach ze zubařského křesla. Zeptali jsme se odborníka a přinášíme i alternativní cestu.

Článek

Možná návštěvu u zubaře neřadíte mezi oblíbené kratochvíle, ale jednou za čas ji absolvujete a máte po starostech. Existuje však nemalá skupina lidí, kteří zubní vyšetření neustále odkládají a do ordinace se dostanou až s nesnesitelnou bolestí (a ještě pod nátlakem bližních). Podle šetření univerzitní kliniky v Clevelandu devět až patnáct procent Američanů trpí dentofobií, tedy chorobným strachem ze zubařů. A u nás to asi nebude o moc lepší.

Jak se dentofobie nejčastěji projevuje?

  • Vědomě se vyhýbáte návštěvě zubaře, i když dlouhodobě trpíte bolestí zubů. -
  • Máte problémy se spánkem před zubním vyšetřením. -
  • Je-li ošetření nevyhnutelné, nemůžete vstoupit do ordinace, v čekárně máte zrychlený tep a pocit, že se nemůžete nadechnout. -
  • Pociťujete silnou úzkost už při pomyšlení na zubaře. -

Odkud se bere chorobná obava

Část lidí trpících dentofobií neví, odkud se iracionální strach vzal a nedovede si vzpomenout, kdy začal. Většina však měla v dětství v zubní ordinaci nepříjemný zážitek nebo znají někoho s „hororovými historkami“ ze zubařského křesla. Je třeba přiznat, že před dvaceti třiceti lety se při ošetření téměř nepoužívaly tišící prostředky a na celoživotní strach se mohlo zadělat hned při první návštěvě. Negativní vztah k odbornému ošetření zubů mají často už rodiče a na potomky ho podprahově přenášejí.

Obyčejný strach se vyvine ve fobii postupně: člověk návštěvu zubaře odkládá, léčí chrup podomácku a doufá v zázrak… Až se ocitne na zubní pohotovosti, kde lékař často pod tlakem plné čekárny řeší jen nejzávažnější problémy tou nejkratší cestou.

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Stres před zákrokem v ústní dutině není nic neobvyklého, ale u některých postupem času přešel ve fobii Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Jak z toho ven

V prvé řadě je důležitá osoba lékaře, tedy důvěra v něj. Někdy ovšem zubař z nejbližšího střediska nemusí být tím, který vám sedne jako člověk. Zkuste hledat, poptejte se známých. Zvláště v menších městech to bývá složité, zubařů je většinou málo, ale pátrat se vyplatí. Řešením může být soukromá ordinace, kde se připlácí více, ale pokud víte, že je vstřícný přístup pro vás stěžejní, peněz nelitujte.

„Bezbolestné ošetření by mělo být standardem a prioritou číslo jedna. Máme perfektně fungující anestetika a v nejhorším případě lze ošetření provést v analgosedaci. V dnešní době je bolest na zubním křesle v podstatě přežitkem,“ vysvětluje MDDr. Vít Pražan, vedoucí lékař pobočky kliniky Dent Medico v Praze 2.

Co skutečně pomáhá?

  • Požádejte zubaře o vysvětlení celého postupu, abyste věděli, co bude následovat. -
  • Ujistěte se, že vás bude zubař varovat před čímkoli bolestivým, abyste měli možnost zvolit si cestu úlevy (tlumicí roztoky, injekce, celková anestezie). -
  • Domluvte si signál, například zvednutí ruky, abyste v průběhu zákroku dali lékaři najevo, že vás to bolí nebo že potřebujete chvilku přestávku. -
  • Návštěvu zubní ordinace naplánujte na dny, kdy nemáte na programu nic jiného -
  • Těsně před tím se rozptylte poslechem hudby nebo svou oblíbenou činností -
  • Někomu pomůže i doprovod kamarádky či partnera -

Existuje i trochu jiná cesta

Alternativní řešení stresu přináší homeopatie. Homeopatka Alžběta Matiášová radí: „Před zkouškou ve škole či vystoupením, zkrátka tam, kde jste v napětí a stresu, stejně tak, když se obáváte návštěvy zubaře, můžete využít homeopatika. Pokud jste předtím v paralýze, tedy sedíte, nejste schopni myslet, natož se obléci, potřebujete Gelsemium sempervirens. Jestliže se naopak chováte chaoticky, pobíháte po bytě, zaléváte kytky, i když je čas odjezdu, potřebujete Argentum nitricum.“

Máte zájem? Oba přípravky pořiďte v ředění CH 30. Jakmile pocítíte napětí, dejte si rozpustit pod jazyk tři kuličky a pokračujte, dokud nepocítíte alespoň mírné uvolnění – klidně každou půlhodinu či každých deset minut. Jak bude napětí povolovat, sami na lék zapomenete.

Jak zvládáte návštěvy zubní ordinace vy? 

Reklama

Související témata:

Načítám