Článek
Množství dekorací v interiéru je primárně záležitost osobních preferencí, ale měl by se v nich odrážet i styl, který jste si pro své bydlení zvolili. Každý totiž vyznává trochu jiný přístup – a vyplatí se ho držet, aby výsledek nepůsobil rozpačitě.
Minimalismus
Nebude pro vás zřejmě překvapení, že minimalistický styl používá dekorace jen skromně. V duchu „méně je více“ dává přednost kvalitním designovým kouskům a uměleckým dílům. Jedna černobílá fotografie většího formátu, triptych autorských obrazů, sošky známých designérů, ručně vyráběné sklo a keramika… To jsou oblíbené způsoby, jak minimalistický interiér ozdobit, ale nezahltit. Za dekorace se tu dají považovat i funkční doplňky, jako jsou třeba taburety, odkládací stolky či svítidla.
Scandi
Skandinávský styl už mnoho let oslovuje svou útulnou jednoduchostí. Seveřané jsou mistři v tom, jak si život užívat (třeba v duchu světoznámého konceptu hygge), ale zároveň si ho zbytečně nekomplikovat. Proto s dekoracemi také šetří, ale ve scandi stylu si jich přece jen můžete dovolit o poznání víc než v minimalismu.
Typické jsou dekorační polštářky, plédy, svíčky a lucerny a různé hravé detaily, které dělají radost. Scandi styl také s oblibou využívá dekorativní potenciál knižních hřbetů a aranžuje je do polic, na konferenční stoly či parapety. Zkrátka Skandinávci si hrají i s předměty běžné denní potřeby a na jejich vzhled kladou stejný důraz jako na funkčnost.
Rustikální styl a shabby chic
Milujete romantiku a nejrůznější staré či „zbytečné“ věcičky? V takovém případně dekorativními prvky šetřit nemusíte, jediné pravidlo je, že by měly odpovídat zvolenému stylu. Můžete sáhnout po autentických kouscích ze starožitnictví, bleších trhů či rodinné pozůstalosti. Anebo se poohlédněte v širokém sortimentu retro výrobků. Patina, ať už pravá, či imitovaná, zde není na závadu, naopak!
V tomto bydlení se kromě dekorací pracuje třeba i s kuchyňskými pomůckami a dalšími praktickými objekty: nejčastěji se setkáte s mechanickými vahami, mlýnky na kávu, ale také s dětskými kočárky a různým nářadím nebo letitým sportovním vybavením. Co se týče textilií, nemusíte se bát květinových vzorů, proužků ani puntíků. Výjimkou nejsou ani motivy hospodářských zvířat.
Glamour styl
Jak už název napovídá, jde o styl, který má vyvolat dojem třpytu a luxusu. Proto se tu hodně dá na lesklé kovy v barvě žlutého či růžového zlata, mědi, stříbra, ale také na věci ve vzhledu mramoru či mahagonu. V glamour interiéru často najdete konzolový stolek či polici s vystavenými vázami, soškami nebo dózami a nástěnná zrcadla s rámy v barvě vzácných kovů. K navození exkluzivního dojmu se využívají nejen dekorace, ale také detaily na nábytku a dalším vybavení. Typické jsou křišťálové lustry, metalické detaily na stolcích či lampách, lesklé kovové úchytky a podobně.
Boho styl
Styl boho asi netřeba představovat, jelikož v posledních letech opanoval sociální sítě a nabídka vhodných doplňků je nepřeberná. Boho bydlení si potrpí na makramé detaily, přírodní úložné koše, pletená stínidla a lucerny, kulaté jutové koberečky a dřevěné dekorace inspirované etno prvky. Keramika by měla být co nejsurovější, může mít podobu terakotových květináčů či kameninového nádobí s nedokonalou glazurou.