Článek
V domě v Šestajovicích žili manželé Katka a Pavel a jejich dva dospívající kluci už 17 let, když dostali „nevinný“ nápad postavit přístřešek pro auto. Přístřešek doteď nemají, pravděpodobně by měl být hotový koncem léta, ovšem místo něj mají téměř kompletně zrekonstruovaný dům včetně fasády a venkovního posezení. „Na přístřešek se holt začaly nabalovat další nápady, vždycky pod heslem když už, tak už…,“ smějí se majitelé.
V přátelské atmosféře
Návrh pro ně vytvořila a rekonstrukci dotáhla architektka Iveta Langerová, která je manželkou Pavlova bývalého kolegy. Spolupráce díky tomu byla nejen profesionální, ale nesla se i v přátelském duchu.
Majitelům přestal po letech užívání vyhovovat původní stav i velikost domu. Užitná plocha je 155 metrů čtverečních a po rekonstrukci získali dispozici 5+kk. Je tu vstupní hala, obývací pokoj s kuchyní, spíž, koupelna a samostatná toaleta, ložnice a tři další pokoje. „Dispozice zůstala víceméně stejná, ale pomocí velkorysých oken a také díky vybourání některých příček došlo k celkovému otevření prostoru,“ popisuje architektka.
Otevření prostoru a pokoje navíc
V prvním patře přistavěli větší vstupní halu a vybourali příčku mezi kuchyní a obývacím pokojem, čímž se prostor krásně otevřel. Původní garáž, která neměla základy, zbourali, vystavěli novou a nad ní vznikl jeden další pokoj. Ten dnes slouží jako manželská ložnice. „Vzhledem k limitům v územním plánu jsme dům už více rozšiřovat nemohli, ale alespoň tento pokoj navíc jsme získali,“ říká architektka.
Propojení se zahradou
Obývací část se díky prosklené stěně otevřela také do zahrady, vstupuje se odtud na terasu s bazénem. Venku je pak ještě parádní polootevřené posezení, kde zejména v létě tráví rodina spoustu času. „Já jsem nadšená také z nového reprezentativního vstupu se vzdušnou vstupní halou. A velmi se těším na zastřešení pro parkovací stání, kde jsme navrhli několikametrovou kovovou konzolu se zelenou střechou. Na tu ale dojde až v další fázi,“ doplňuje Iveta Langerová.
Dřevo venku i uvnitř
V interiéru i exteriéru chtěli majitelé použít přírodní dřevo a spíše světlé barvy a také toužili po velkých oknech. Kromě toho si přáli zachovat velkou část původní kuchyně a některé původní dekorace, jinak ale architektce dali volnou ruku a plnou důvěru. „Já bych nejraději vyměnila ještě střešní krytinu a právě i kuchyň, ale rozpočet to v tuto chvíli nedovolil,“ doplňuje architektka.
Celým domem prochází dřevěná třívrstvá podlaha, nábytek je z přírodního dubu v kombinaci s bílým lakem. Fasáda je pak obložená sibiřským modřínem a cembritovými deskami a na střechu přibyly solární panely. „S odstupem bych asi zvolil jiné vstupní dveře, ta velká plocha z hliníkového plechu je hodně náchylná na různé škrábance a podobně. Jinak bychom ale nic neměnili,“ uzavírá spokojeně pan Pavel.
Vizitka architektky
Ing. arch. Iveta Langerová je milovnice čistého designu a netradičních řešení. Pomáhá lidem vytvářet jednoduché, chytré, perfektně fungující prostředí, ve kterém se budou cítit dobře. Navazuje na své několikaleté zkušenosti získané při práci s předními světovými architekty v Londýně a Praze. Její současnou specializací jsou bytové a rodinné domy a interiérový design. Více na www.ilarchitekti.cz.