Hlavní obsah

Dřevo v bytě: Jak s ním pracovat, aby to u vás nevypadalo jako ve srubu? Naučte se pár pravidel

Foto: Pinkystock, Shutterstock.com

Foto: Pinkystock, Shutterstock.com

Dřevo má celou řadu pozitiv, jakmile to s ním ale přeženete, může vás výsledek pořádně zklamat a jeho benefitů si ani trochu neužijete. Jak to udělat správně?

Článek

O dřevu se v souvislosti s interiérem mluví vesměs pozitivně. Vytváří útulnou atmosféru, je příjemné na dotyk, hřeje, krásně voní, zapadne do všech stylů, sluší mu i stárnutí a s jeho originální kresbou se nedá nic srovnat. Ačkoliv je všechno z toho pravda, nic se nemá přehánět. Jak tedy s dřevem pracovat, abyste to nepřepískli a váš byt nevypadal až příliš rustikálně?

S různými druhy opatrně

Dřevo má různá zbarvení a na nábytek, parapety, dveře i podlahy je dobré použít maximálně dvě dřeviny, a ještě by měly být ze stejné barevné palety.

Mezi žlutavé řadíme třeba břízu, jasan, jedli nebo smrk. K nahnědlým pak patří dub, javor, třešeň a ořech. K dostání jsou i šedé až načernalé odstíny dřeva, kam patří antické úpravy dubu a šedý javor. Ty se hodí spíše do velkých a dostatečně prosvětlených místností.

Při zařizování interiéru je vhodné použít maximálně dvě různé dřeviny (ze stejné palety), díky čemuž bude prostor působit více harmonicky. Co třeba zvolit masivní podlahu ze severského smrku a k ní nábytek z břízy?

Foto: Pinkystock, Shutterstock.com

Do interiéru vybírejte dřeviny ve stejné barevné paletěFoto: Pinkystock, Shutterstock.com

Barvy podle dřeva

Jednu z nejhezčích kombinací umí vytvořit dřevo a bílá barva. Dřevina tak krásně vynikne zatímco bílá dodá místnosti eleganci, nadčasovost, šmrnc a vzdušnost.

Milovníci barviček si místnost mohou oživit přidáním i dalšího tónu, pozor by si ale měli dát na teplé odstíny. Ke dřevu se sice mohou zdát jako nejlepší volba, jenže takhle jednoduché to není. V jejich převaze dřeviny snadno zapadnou a místnost pak může působit opticky mnohem menší a stísněnější.

Vše navíc ovlivňuje teplota a sytost samotného dřeva. To s teplým nádechem (tedy zabarvené do žlutých, oranžových až červených odstínů) kombinujte spíše se světlejšími tóny chladnějších barev, jako je šedá, modrá a zelená. K chladnějším dřevinám, které mohou vypadat lehce našedle, se naopak vyplatí přidat teplejší barvy.

Pravidlo zní – k neutrální volte maximálně jednu dominantní a jednu doplňkovou barvu. Světlé dřevo se přitom nebojte doplnit tmavšími odstíny vybrané barvy, ke tmavému pasují spíše světlejší tóny.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Ověřenou kombinací je dřevo a bílá barva. Vypadá krásně, působí elegantně a interiér provzdušníFoto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Přidejte chladné materiály

Celodřevěný interiér nebývá úplně dobrý nápad, zejména v menších místnostech. Jemnost, útulnost a hřejivost dřeva totiž v rozumné míře působí příjemně, jakmile to s nimi ale přeženete, bude váš interiér vypadat zahlcený. Zvlášť opatrní buďte u tmavých dřevin a těch s výraznými kresbami. Ty se vám mohou poměrně snadno okoukat a je lepší zvolit je jen na menší plochy a doplnit neutrálnějšími kousky. Místnost můžete do správné rovnováhy dostat pomocí materiálů s opačným účinkem. Zajímat vás proto budou zejména ty s lesklou a hladkou strukturou, například kov, sklo a cokoliv s lakovaným povrchem.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Ke dřevu se výborně hodí chladné a lesklé materiály, jako je kov a skloFoto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Ty pravé kombinace

K dřevěné podlaze volte například prosklený nábytek s kovovou konstrukcí. Rádi byste spíše dřevěný nábytek? Vyberte k němu podlahu z keramických dlaždiček či betonové stěrky. Příjemnější a teplejší variantou je vinyl, jež tyto materiály imituje.

Nic nezkazíte ani tím, že si některý nábytek pořídíte s bílým nátěrem. A šikovným pomocníkem jsou i kusové koberce. S nimi můžete přehršel dřeva na jednom místě snadno rozbít, když je položíte třeba mezi dřevěnou podlahu a komodu, jídelní stůl či jiný nábytek.

Reklama

Související témata: