Hlavní obsah

Bydlení v paneláku pro dva dospělé: Jak dopadla proměna minibytu?

Foto: Čeněk Vitovský

Hlavní obývací pokoj slouží jako obývák, jídelna a ložnice pro maminku s klasickou postelí

Často se mluví o tom, že v paneláku by ten či onen žít nechtěl. Jsou to ale zbytečné předsudky. Když si domov zařídíte chytře, bude se vám v něm krásně žít. I v betonu.

Článek

V brněnském bytě 2+kk žije matka s dospělým synem. Vešli se sem i před proměnou, ale nebylo to ono. Co chtěli změnit a jak se to díky návrhu designérky povedlo?

Důležité postele

Větší pokoj slouží jako obývák, jídelna a ložnice, a pokud nepočítáme niku (v ní je kuchyňská linka), má necelých 22 m2. Jak je zvykem v mnoha rodinách žijících v malometrážních bytech, i maminka donedávna spala na rozkládací sedačce.

„Její hlavní požadavek zněl – konečně mít plnohodnotnou postel. A také dostatek úložných prostor, jídelní stůl aspoň pro tři osoby, pohodlné sezení,“ uvádí designérka Hedvika Novotná z Novodesign, autorka proměny i nábytkových kusů na míru.

Synovi patří pokoj jako dlaň, má pouze 8 m2. Jelikož pracuje z domu jako střihač videí, často si k sobě vodí klienty. Proto chtěl prostor, kde by se mu dobře žilo i pracovalo.

Kompletně se tedy měnilo veškeré vybavení bytu (kromě kuchyňské linky). Naopak se neměnily příčky a nebylo třeba řešit ani elektroinstalaci či nové podlahy, jejichž rekonstrukce proběhla v rámci revitalizace paneláku ještě před proměnou.

Foto: NOVODESIGN

Půdorys hlavní obytné místnosti, která je současně ložnicí maminky (rozměry bez niky 4,72 x 4,65 m, nika s kuchyňskou linkou 2,20 x 1,65 m) – návrh proměny se zakreslenými zařizovacími prvky

Foto: NOVODESIGN

Půdorys menšího pokoje pro syna (2,25 x 3,56 m) – návrh proměny, varianty se sklopenou a rozloženou postelí

Foto: NOVODESIGN

Dříve měl syn ve svém pokoji tmavý nábytek a postel přes den sloužila jako místo na sezení. A to se muselo změnit

Multifunkční obývák

Rozčlenění jednotlivých zón v hlavním obytném prostoru je logické, vychází z umístění dveří a niky na jedné straně, na druhé jsou okna. Postel má „kotvit“, proto se dala do jediného možného rohu; z druhého by se z postele koukalo rovnou do kuchyně. Do určité míry ji od zbytku pokoje odděluje komoda (navíc jde o další úložný prostor) a z volné strany „záda“ sedačky. Jednotlivé funkce pokoje jsou ještě opticky podpořené modrošedými a béžovými tapetami.

Foto: Čeněk Vitovský

Klientka si přála, aby obývák i přes svou multifunkčnost působil vzdušně, útulně a romanticky. Nádech romantiky vnesl velkoformátový obraz pivoněk a krb na biolíh

Foto: Čeněk Vitovský

Úložný nábytek je vyrobený na míru z dřevotřískových desek potažených laminátem od francouzské firmy Polyrey. Neutrální barevnost osvěžuje použití ocelově modré (židle, některé čelní plochy skříněk)

Foto: Čeněk Vitovský

Část jedné stěny se obložila kamenem a místo obrazu ji zdobí krb na biolíh, díky kterému stoupne během chvilky teplota místnosti o 3 °C

Nábytek, o který se nezakopne

Hlavní obytný prostor není žádná „blecha“, navíc má velké okno členěné na tři tabule. Jenže když místnost slouží více účelům, čemuž odpovídá i její vybavení, je třeba ji ještě více prosvětlit. S tím pomáhají neutrální barvy nábytku na míru i umístění: šatní skříň v rohu, většina skříněk poblíž, v jedné linii, některé zavěšené u stropu, kam si majitelka dává pouze sezonní věci. Oblečení a ostatní vybavení, které potřebuje denně, ukládá do vestavných skříní na chodbě.

Úložný prostor je také nad jídelním stolem, ale nábytek se zde rovněž zavěsil, takže při průchodu nijak nepřekáží. Dno horních skříněk je opatřené LED lištami.

Foto: Čeněk Vitovský

Opticky rozčlenit jednotlivé funkce obýváku pomáhají modrošedé a béžové tapety značky Eijffinger z kolekce Script. Tapety ze stejné kolekce se použily i v pokoji syna, jsou tedy sjednocujícím prvkem v bytě

Foto: Čeněk Vitovský

Šuplíky u komody „nahrazují“ noční stolek. Postel je široká 160 cm a stejně jako pohovka a jídelní židle pochází z Ikea

Foto: Čeněk Vitovský

Odkládací stolek Doppio na kolečkách z Kare Design se snadno přemístí podle potřeby, koberec à la patchwork z kolekce Kashqai značky Osta Carpets se samozřejmě stěhovat nemusí

Zázemí pro syna

Jak do malého prostoru dostat vše potřebné? „Místo jsme ušetřili díky sklopné posteli na míru, která má šířku 100 cm. Lůžkoviny se přikurtují speciálním pásem a je ustláno. K oknu se vešla rovněž menší pohovka pro návštěvy a stůl je stejně jako závěsné skříňky navržený na míru. Jeho pracovní deska se plynule zužuje a mění v polici,“ uvádí Hedvika Novotná.

Ta je doplněná dalšími, aby vzniklo místo na odkládání drobných věcí. Opět platí, že pohyb kolem nábytku je bezpečný, díky zaoblení. Více úložných prostor by se sem nevešlo, ale ani to nebylo třeba; oblečení má syn uložené ve vestavných skříních na chodbě.

Foto: Čeněk Vitovský

Když se postel v pokoji syna nepoužívá, jednoduše se sklopí ke stěně. Návštěvy si sednou na pohovku u okna

Foto: Čeněk Vitovský

Maličkosti, které hrají velkou roli: čelní plochy horních skříněk zdobí žluté a šedé pásy z laminátu, stejně jako postel ve sklopeném stavu. Svislé pásy navozují dojem vyššího stropu

Foto: Čeněk Vitovský

Syn si přál mít v pokoji také místo na posilování. Tohle vyřeší pásy TRX, které stačí zavěsit na dveře

Foto: Čeněk Vitovský

Detail přechodu pracovní desky stolu v poličku

A jak jste vyřešili malé prostory u vás doma?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek