Článek
Původní dispozice tohoto bytu v Praze 4, který se nachází v cihlovém domě starém 15 let, byla 2+1 s rozlohou 75 m2. Majitel se však rozhodl byt v rámci rekonstrukce změnit na 2+kk. Nutno říci, že rekonstrukce byla dobrý nápad, prostor je totiž plný výklenků, různě zkosených stěn a rozličných zákoutí, které jsou sice na pohled pěkné, v reálu byly ale poněkud nepraktické. Nyní má k dispozici komfortní a relativně velký byt, prakticky a hezky zařízený.
Bourání a stavění přineslo ovoce
Přáním majitele bylo ponechat v koupelně vanu a zároveň tam vybudovat sprchový kout. Ten vznikl v prostoru, v němž předtím byla toaleta. Probourala se příčka a záchod se nově umístil do původní chodby. Bourání nezůstala ušetřena ani dělicí stěna mezi kuchyní a obývací částí, čímž vznikl prostorný obývací pokoj s kuchyňským koutem. Do kuchyně přibyla nová kuchyňská linka, moderní kabát dostala také podlaha – původní PVC nahradilo dubové dřevo. Původně kovové zárubně vystřídaly dýhované dveře s obložkami.
Vestavná skříň pojala vše
Byt sestává z prostorného obývacího pokoje, kuchyňského koutu a ložnice, kterou majitel využívá částečně i jako pracovnu. Zajímavá je i chodba, která slouží jako předsíň. V jedné její části bylo mnoho zkosení, což obvykle není žádnou výhodou. Designérka toho využila a umístila do prostoru velkou vestavnou skříň do tvaru L. Zkosení se uvnitř skříně využilo na nejrůznější tvary polic a úložných míst.
Nábytek na míru byl dobré řešení
Výklenky a tvarově členité půdorysy mají i další místnosti. „Byt je zvláštní řadou šikmých a různě zkosených (nepravoúhlých) stěn, což komplikovalo především rozmístění nábytku,“ potvrzuje designérka Yvona Bartoszková ze Simply by me, která měla rekonstrukci bytu a jeho vybavení na starosti. „Například jsme řešili, kam dát jídelní stůl. Aby se vše vešlo, musel se vyrábět nábytek na míru,“ dodává Yvona Bartoszková. Nábytek na míru doplnily sériově vyráběné kusy a doplňky dodaly místnostem patřičnou „šťávu“.
Spokojenost není zadarmo
Rekonstrukce prý nebyla levnou záležitostí, přiznává majitel a v zápětí dodává, že té investice nelituje. „Mám útulný byt podle svých představ, který není přezdobený, je praktický, a hlavně se snadno udržuje. Zařizování a vybavování interiéru probíhalo na základě konzultací a po vzájemné dohodě, což přispělo k tomu, že jsem s výsledkem spokojen,“ říká s úsměvem majitel. Uznejte, že co dalšího by si mohl muž žijící sám přát?
A vy? Jak se vám tohle řešení líbí? Inspiruje vás k nějakým změnám vašeho bydlení? Nebo vás tajemné zákoutí nelákají? Zapojte se do diskuze pod článkem!