Hlavní obsah

Co o víkendu? Poznejte města s průvodcem a zažijte adrenalin

Foto: Profimedia.cz

Společným jmenovatelem letošní zimy jsou spíše jarní teploty a nejinak tomu bude i o nadcházejícím víkendu. Přemýšlíte, co podniknout? Pokud máte rádi procházky městem se zajímavým výkladem nebo si libujete v pouťových atrakcích, bude to pro vás víkend snů!

Článek

Těšíte se od pondělí na víkendové volno a máte v plánu si je vychutnat a pořádně užít? To by chtělo dobrý plán a inspiraci. Pokud vám nezačínají jarní prázdniny a nechystáte se utéct za sněhem, máme pro vás tipy na skvělé akce. Můžete se procházet českými městy za doprovodu znalců historie, něco společně tvořit s dětmi, zažít pořádný adrenalin nebo navštívit interaktivní poznávací výstavu.

Na jaké počasí se připravit? V sobotu bude polojasno až oblačno, během dne začne být zataženo a místy se objeví déšť nebo přeháňky. V noci klesnou teploty na +2 až –2 °C, přes den vystoupí na příjemných 6 až 10 °C. V neděli to bude velmi obdobné, ale oteplí se: nejnižší noční teploty budou 8 až 4 °C a přes den 8 až 12 °C.

Oslavte Karla Zemana

Letos uplyne sto let od narození uznávaného českého režiséra a scenáristy Karla Zemana (1910–1989). Muzeum Karla Zemana na pražské Kampě představuje interaktivní formou celoživotní dílo a revoluční filmové triky tohoto kouzelníka filmového plátna. Největší prostor je věnován filmům Cesta do pravěku (1955), Vynález zkázy (1958) a Baron Prášil (1961). Expozice je složená z filmových scén a malých ateliérů a vy se můžete mezi kulisami natáčet „v akci“. Vyrazte celá rodina – velcí prostudují Zemanovy plány a návrhy, menší se vznesou na létajícím stroji, projdou po měsíci a zkusí ovládat ponorku (znáte nejdivnější světová muzea?).

Foto: Libor Sváček

Mistr filmových triků, ze kterých byla paf i Amerika. To byl Karel Zeman

Přijede pouť!

Jste milovníci adrenalinových radovánek? Pak jistě víte, co to znamená, že je svátek Matěje na dohled! 24. února letos připadlo na pondělí, ale Matějská pouť začíná v holešovickém areálu Výstaviště Praha již v sobotu!

Čekají na vás tradiční i nové atrakce. Projeďte se na ruském kole, vyvětrejte hlavu na centrifuze, složte bobříka odvahy v trojpatrovém strašidelném zámku a potrénujte bránici v domě smíchu. Vystřelená růže a autodrom jsou samozřejmostí. A pokud makáte na postavě do plavek, dejte si o víkendu pauzu, na pouť se chodí mlsat.

Foto: Profimedia.cz

Sice radíme mlsat, ale možná až po kolotočích a centrifugách

Oslavte MDPCR

Víte, jaký svátek připadá na pátek? Jedná se o Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu a vyplatí se to podržet v paměti. Po celé České republice se (nejčastěji) v sobotu konají na oslavu zajímavé akce, prohlídky po pamětihodnostech a podobně. A skvělé je, že se jich můžete zúčastnit zdarma nebo za symbolickou cenu. Prozkoumejte v Pardubicích například Muzeum kouzel, v Prostějově se vydejte po stopách středověku, v Liberci chystají procházku na téma Albrecht z Valdštejna a v Olomouci si vyslechněte příběhy domů i řady tamních významných osobností (proč dát šanci olomouckým tvarůžkům).

Foto: BC04, Shutterstock.com

Na Mezinárodní den průvodců nachystalo město Pardubice devět tras a je na co se těšit

Plzeňské dílny v pivovaru

Přes týden není na kreativní řádění s dětmi čas a prostor, tak si to o víkendu vynahraďte! A jestli nemáte nápady, vyrazte na tvořivé dílny do Pivovarského muzea v Plzni. V inspirativním historickém prostředí si vyrobíte originální přáníčko z lásky, závěsné srdce na ozdobu dveří, rámeček na rodinnou fotku nebo voňavý pytlíček pro sladké sny. A když už v Plzni budete, zkuste místní Techmania Science Center nebo zoo, zábavě se meze nekladou.

Foto: Pivovarské muzeum v Plzni

Nemusíte řešit nápady, materiál, ani následný úklid. Jen buďte kreativní!

Výstava o ženách kdysi

Název výstavy Nevěsty z jiných světů, cizinky v nás může evokovat přehlídku svatebních šatů, ale nenechte se mýlit! V Muzeu Komenského v Přerově se vrátíte v čase a nahlédnete originálním způsobem do šesti historických období a do ženského světa dávných časů. Díky ostatkům a vybavení hrobů odhalíte životní příběhy šesti žen, pro které sňatek znamenal zásadní změnu. Opustily místo narození a vydaly se do nového, neznámého prostředí vzdálených zemí a neznámých kultur. Poznáte keltské Amazonky, krásky ze severu nebo dětské nevěsty.

Foto: Profimedia.cz

Putovní výstava o ženách se přemístila do Přerova. S čím výlet do historie spojíte?

Mengeleho dvojče

Kniha na konec tentokrát není zrovna oddechového typu. Ale někdy je potřeba si připomenout i horší část našich dějin. Jiří Fišer (84) patřil k Mengeleho dvojčatům, na kterých prováděl Doktor smrti v Osvětimi své sadistické experimenty. Podobně jako Adolf Hitler (†56) toužil Josef Mengele (†67) zjistit, kudy vede cesta k nadčlověku. Bratři na vlastní kůži poznali, jak tenká byla tehdy hranice mezi životem a smrtí. Jim se podařilo přežít a Jiří, Mengeleho dvojče A-782, nyní za pomoci novináře Pavla Barocha vypráví svůj příběh.

Foto: Nakladatelství Zeď

Mengeleho dvojče A-782, Pavel Baroch, nakladatelství Zeď, 170 stran

Inspirovali jsme vás některým tipem? Nezapomeňte sledovat počasí!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek