Hlavní obsah

Dagmar Havlová-Veškrnová slaví: Tohle je šest jejích podob

Foto: Profimedia.cz
22. 3. 2019

V lednu to bylo 22 let, co si herečka Dagmar Veškrnová vzala za muže prezidenta Václava Havla. Z milované herečky se rázem stala nepříliš obdivovaná první dáma. Během let si ale autoritu a oblibu vydobyla, napořád už ale zůstala v jakémsi stínu své předchůdkyně Olgy. A dnes slaví 66. narozeniny.

Článek

Dokud byla Dagmar Havlová-Veškrnová herečkou, byla oblíbená. Lidé ji měli za tu rozvernou, trochu jednodušší a popletenou Dášu Veškrnovou z filmů jako Holky z porcelánu (1974) nebo Zítra to roztočíme, drahoušku...! (1976). Když si vzala Václava Havla (†75) a stala se druhou první dámou, mnoho lidí obrátilo. Nemohla přece zastoupit zesnulou Olgu (†62), která byla ztělesněním skutečné dámy, empatie, lidské čistoty a moudrosti. A Dagmar měla co dělat, aby lidi přesvědčila o svých kvalitách. Vždyť její život má více rovin, než je jen „druhá žena Václava Havla“. A kdy jindy si to připomenout, než v den jejích 66. narozenin.

Herečka rozličných rolí

Filmových i televizních rolí má od sedmdesátých let na kontě rovnou desítky. Nejčastěji byla Dagmar Havlová-Veškrnová obsazována do komedií. Jsou samozřejmě i výjimky jako O babě hladové (1990).

Zatímco na televizních obrazovkách ukazovala spíše svoji komediální tvář, v divadle si přišla na své její dramatická duše. Mezi zatím poslední role patří například Kostelnička ve hře Její Pastorkyňa, za kterou dokonce získala cenu vinohradského diváka August. Dagmar Havlová-Veškrnová vždycky s humorem říkala, že k herectví byla vlastně předurčena – narodila se totiž v domě své babičky, který stál naproti ochotnickému divadlu. Prostě osud.

Foto: Profimedia.cz

S Bolkem Polívkou (69) ve filmu O babě hladové (1990), kde Dagmar Havlová-Veškrnová hraje jednu ze svých vážnějších rolí

Obdivovaná i zatracovaná první dáma

S herectvím ale skončila, když se stala manželkou Václava Havla a zároveň první dámou. Možná právě herectví jí pomohlo se rychle adaptovat. S rolí první dámy neměla problémy – umí se oblékat i vystupovat, působí reprezentativně a zvládá se pohybovat ve veřejném životě. Ve světě jí přišli na chuť ihned. Když byla v roce 1998 se svým mužem na návštěvě Bílého domu, média psala, že zatímco americký prezident na setkání přišel s manželkou Hillary (71) ověšenou šperky, český prezident přišel se ženou, která je klenot sama o sobě.

Doma to bylo horší. Veřejnost ji nechtěla přijmout a prezidentova žena si musela prožít první dva, tři roky nepříjemností. Blízcí spolupracovníci Václava Havla kladli za vinu jemu, že s jejich vztahem vyšel na veřejnost moc brzy (svatba proběhla necelý rok po smrti jeho první ženy Olgy), že kdyby chvíli počkal, mohlo to být jinak.

Foto: Profimedia.cz

Na návštěvě Bílého domu v roce 1998. Zleva Bill Clinton, Václav Havel, Hillary Clinton a Dagmar Havlová-Veškrnová

Oddaná žena a její osudoví muži

Stejně, jako Dagmar Havlová-Veškrnová nebyla první ženou Václava Havla, ani on nebyl jejím první mužem. S tím rozdílem, že ona v době jejich svatby nebyla vdovou. S pozdějším režisérem a rozhlasovým hlasatelem Radvítem Novákem (†63) se seznámila už ve čtrnácti letech a jejich životy se od té doby neustále prolínaly – studovali spolu JAMU, Novák jí pomáhal a v roce 1975 se vzali. Ačkoli se o pět let později rozvedli, vždycky o něm mluvila jen hezky. Byl prý její osudovou láskou a její nejbližší mužský kamarád. (Osudovou lásku prožil i princ Charles.)

Za Václava Havla se vdala 4. ledna 1997, ačkoli se poprvé setkali už v roce 1989 na narozeninách Divadla Semafor. Na veřejnost jejich vztah prosákl v prosinci 1996, kdy byla prezidenta navštívit v nemocnici po operaci srdce. Byla mu skutečnou oporou až do jeho posledních chvil.

Foto: Profimedia.cz

Svého muže milovala až do konce jeho života a stála vždycky při něm

Máma a babička

S Václavem Havlem žádné děti neměla – bývalý prezident vůbec neměl potomky –, ale s prvním mužem má dceru Ninu (43). Ta se nevydala ve stopách svých rodičů a jejich uměleckého cítění, ale vystudovala práva a v roce 2015 ji prezident Miloš Zeman (74) jmenoval soudkyní. Nina je vdaná, má dvě dcery, ze kterých se babička Havlová-Veškrnová těší. V jednom rozhovoru řekla, že její vnučky dlouho nevěděly, že babička je také herečka. I když Nina Smitová po mamince nezdědila nadšení pro divadlo a herectví, rozhodně ji nezapře vzhledově.

Foto: Profimedia.cz

Se svojí dcerou Ninou se rozhodně nezapřou. Fotografie je staršího data

Vzhled na prvním místě

Na vzhledu si herečka velice zakládá a dlouho byla opěvována pro svoji krásu a styl. Ten neměl chybu, a jako první dáma rozhodně nedělala ani v nejmenším ostudu. S přibývajícími roky se na ní ale podepsaly všechny její role. Tu jednou musela přibrat, jindy zhubnout, tady byla potřeba změnit účes, tuhle znovu, a tak to šlo dokola. Nicméně ani tak dnes rozhodně nevypadá na 66 let. Lidé její vyhlazenou pleť a kulaté tváře přisuzují plastické a estetické chirurgii, což ale bývalá první dáma několikrát razantně odmítla.

Foto: Profimedia.cz

Bývalá první dáma tvrdí, že žádnou plastickou operaci nemá, nicméně občas může na někoho působit opačně

Pomoc druhým

Její předchůdkyni, Olgu Havlovou, lidé obdivovali také proto, že navázala na tradici prvních dam z dob první republiky, které se věnovaly charitě. Během komunismu to byla pouze Irena Svobodová (†79). Dagmar se v tomto směru nenechala zahanbit a pokračovala v tom, co Olga začala. S manželem v roce 1997 založili nadaci Vize 97, která vlastně vznikla sloučením Nadace Václava a Olgy Havlových a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. I nadále ale organizace pomáhá všem znevýhodněným. Kromě toho se ale pohybuje i v dalších projektech a je členkou několika mezinárodních společenství, za charitativní práci získala i mnohá ocenění.

Foto: Profimedia.cz

Dagmar Havlová-Veškrnová v roce 2017 během 20. výročí založení nadace VIZE 97

Měli jste Dagmar Havlovou-Veškrnovou rádi jako první dámu?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek