Hlavní obsah

Móda podle prvních dam: V čem byla revoluční Michelle Obama a proč Carla Bruni nenosila podpatky

Foto: Profimedia.cz

Před třiadevadesáti lety se 28. července narodila pozdější první dáma USA Jacqueline Kennedy Onassis (✝64). Ve své době výrazně ovlivnila svět módy. Které první dámy důstojně navázaly na její odkaz?

Článek

První dámy nemusí být jen ozdobou svých mocných manželů. Podílejí se na řadě charitativních akcí a projektů a některé jsou výraznými a v mnoha ohledech inspirativními osobnostmi, oblast módy nevyjímaje. Tyto ženy patří k nejstylovějším prvním dámám.

Jackie Kennedy Onassis (✝64)

Role první dámy se Američanka zhostila na začátku šedesátých let, když jí bylo jednatřicet. Média začala ihned řešit její šatník. Své postavení brala velmi vážně a chtěla vypadat jako prototyp americké manželky, čemuž měla odpovídat i její garderoba. Měla slabost pro francouzský styl, potrpěla si na eleganci a ženskost, jednoduché linie, áčkové střihy šatů a sukní, jednobarevné modely a kostýmky a na hlavě nosila šátky nebo kloboučky. Jako doplňky často volila perlový náhrdelník nebo rukavičky.

Foto: CSU Archives/Everett Collection, Profimedia.cz

Jackie Kennedy dávala přednost jednoduchým, elegantním střihům a potrpěla si na luxusní materiály. Někdy se ale odvázala, například když vyrazila na veřejnost v leopardím kabátku

Jejím ikonickým kouskem byl růžový kostýmek ušitý podle návrhu Coco Chanel (✝87). Měla ho na sobě i ve chvíli, kdy byl spáchán atentát na jejího muže. Nikdy ho nenechala vyčistit od krve.

Foto: Profimedia.cz

S manželem v Dallasu, kostým pak už nikdy neoblékla

Michelle Obama (58)

Vytříbeným módním vkusem se vyznačuje také žena, která zastávala roli první dámy Spojených států v letech 2009 až 2017. Mnohé inspirovala hlavně svojí odvahou a hravostí. Ani po nástupu jejího muže do funkce se nevzdala výrazných barev a vzorů, které jsou pro ni typické, a nerezignovala ani na originální střihy a hluboké výstřihy. Vždy ale působila elegantně a záhy se zařadila mezi nejlépe oblékané osobnosti veřejného života.

Foto: Profimedia.cz

Michelle Obama nikdy nevadilo být vidět, a tak na sebe poutala pozornost třeba třpytivými šaty

Na svá veřejná vystoupení volila šaty nejen amerických, ale také evropských návrhářů, což bylo například americkému návrháři Oscaru de la Rentovi (✝82) trnem v oku. První dámu obvinil, že nedělá dost pro americký módní průmysl.

Jestli má Michelle Obama v módě jedno heslo, pak je to pohodlí. Například si dovolila porušit módní tabu, že dáma musí mít vždy a za každých okolností punčochy, a chodila i na nejvyšší společenská setkání naboso. U šatů volila rozšiřující se sukně, nabírání v pase nebo pásky, které podtrhly její postavu typu hrušky.

Foto: Profimedia.cz

Žádná barva nebyla jejímu šatníku zapovězená. Nevyhýbala se výrazným ani pastelovým odstínům

Brigitte Macron (69)

Francouzská první dáma svým šarmem okouzluje i necelý rok před sedmdesátkou a nezdráhá se v sukních ukazovat své štíhlé nohy. Možná i ty kdysi upoutaly jejího manžela Emmanuela Macrona (44). Nejen pro Francouzky je inspirací, ukazuje, že si ženy mohou dovolit mnohem víc, než co jim diktuje společnost.

Foto: Profimedia.cz

Brigitte Macron většinou volí kratší modely, ale když si to příležitost žádá, ukáže se i v dlouhé róbě. Sahá po barvách, které podtrhují její vždy opálenou pokožku

Ve svých outfitech působí mladistvě, ale ne infantilně a přehnaně. Volí dobře padnoucí šaty v pastelových tónech, ale nebojí se být sexy. Na druhou stranu ráda nosí i symbol emancipace v podobě džínů úzkého střihu, které kopírují její štíhlé křivky.

Foto: Profimedia.cz

Úzké džíny kombinuje s elegantním vrškem a lodičkami na jehlových podpatcích

Carla Bruni (54)

A ve Francii ještě zůstaneme. Nesmazatelnou stopu tam v úřadu první dámy zanechala také bývalá italská modelka a manželka exprezidenta Nicolase Sarkozyho (67). S rolí první dámy doznal její módní styl určité proměny. Bohémský, uvolněný sexy look pověsila na ramínko a začala se oblékat elegantně. V médiích byl její styl dokonce přirovnáván ke stylu Jackie Kennedy. Často volila pouzdrové šaty nebo kostýmky a s oblibou nosila značku Dior.

Foto: Profimedia.cz

Měla ráda i kalhotové kostýmky v tlumených barvách nebo saténové šaty, které lehce kloužou po siluetě

Na večerní příležitosti volila jednoduché šaty kopírující siluetu, bez zbytečných aplikací. Využívala totiž své dokonalé křivky, od kterých nechtěla odvádět pozornost. Na rozdíl třeba od Michelle Obamy tíhla spíše k tmavším odstínům – k černé, šedé, slonovinové či tmavě modré. Co ale musela oželet, byly podpatky, a to kvůli menšímu vzrůstu jejího muže.

Foto: Profimedia.cz

Elegantnímu až puristickému stylu zůstala věrná. Takhle vyrazila na filmový festival v Cannes v roce 2019

A co české političky, jak ty to umějí s módou? Řekli bychom, že je to poněkud jiná liga...

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek