Hlavní obsah

Móda podle čtyř prvních dam Česka: Módní ikona i šedá myška

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Nebude to dlouho trvat a zjistíme, kdo bude novou první dámou, či mužem. Než se však porozhlédneme i po jejich šatníku, nebude na škodu ohlédnout se po módním stylu těch minulých. Jak se obléká Ivana Zemanová a jak si vedly její předchůdkyně?

Článek

Post první dámy není nijak definován zákonem, ale nese s sebou určitá společenská očekávání. První dáma reprezentuje, zpravidla se věnuje charitativní činnosti, doprovází své protějšky. Je vždy na každé, jak svoji roli v důsledku pojme.

Česko brzy získá novou první dámu nebo gentlemana. Pojďme se podívat, jak si na poli módy vedly manželky prezidentů v minulosti.

1989–⁠1996: Olga Havlová

První dáma Československa po roce 1989 a také samostatného Česka byla Olga Havlová, první manželka Václava Havla. Byli svoji od roku 1964, zemřela v roce 1996 v nedožitých 63 letech na rakovinu. Byla to ona, která musela roli první dámy v podstatě nově definovat a nutno říct, že se s tím popasovala výborně. Realizovala se především v charitativní činnosti. Získala si přízeň celého národa, za své snahy obdržela také několik prestižních cen. Založila mimo jiné Výbor dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové, která působí dodnes.

Na postu první dámy byla sedm let (1989–1996), a co se týče módy, devadesátá léta se pro ni nesla v elegantním, ale velmi šik stylu. Móda nikdy nebyla její hobby, ale věděla, co se od ní čeká. Jejím poznávacím znamením byl blejzr s výraznými rameny a prodlouženou délkou – přesně takový, který patří k současné módní uniformě spousty žen. Nosila je v různých barvách, ale nevyhýbala se ani květinovým vzorům nebo kohoutí stopě. Sukni nosila vždy v délce pod kolena, při slavnostních příležitostech dávala přednost jednoduchým dobře střiženým modelům.

Foto: Profimedia.cz

Olga Havlová v roce 1991 a 1996Foto: Profimedia.cz

Foto: Noseková Jana, ČTK

Sako v pánském stylu bylo její oblíbenéFoto: Noseková Jana, ČTK

1997–2003: Dagmar Havlová

Rok po smrti první manželky se Václav Havel oženil s herečkou Dagmar Veškrnovou. Přesto, že byla pozitivní a energická, její působení na postu první dámy bylo na začátku veřejností vnímáno poměrně rozporuplně. Pro některé se Havel oženil až příliš brzy po smrti Olgy, jiní jí vyčítali chování na veřejnosti (například proslulé pískání na prsty v Poslanecké sněmovně). Postupně si náklonnost médií i veřejnosti získala, zejména díky starostlivosti, s jakou o manžela pečovala vždy, když se mu zhoršilo zdraví. Věnovala se rovněž charitativní činnosti, ve které pokračuje i v současnosti. S Havlem založili Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

První dámou byla šest let. Na první pohled je vidět, že vždy usměvavá Dagmar si módu užívala (a stále užívá). Její módní výběr korespondoval s tehdejší dobou a trendy, potrpěla si na natupírované účesy, které tenkrát prostě letěly. Elegantní styl často okořenila šperky nebo vybírala kousky se zajímavými detaily - nebála se vynést leoparda na rukávech či u krku nebo šaty s průstřihy na ramenou. Nutno ale uznat, že její styl je čím dál vytříbenější, jak je vidět na nejnovějších fotkách na sociálních sítích.

Foto: Profimedia.cz, David Neff / MAFRA / Profimedia

Dagmar Havlová v letech 1997 a 1999Foto: Profimedia.cz, David Neff / MAFRA / Profimedia

Foto: ALAN PAJER / MAFRA / Profimedia, Hamerníková / CNC / Profimedia

Dagmar Havlová v roce 2000 a 2002Foto: ALAN PAJER / MAFRA / Profimedia, Hamerníková / CNC / Profimedia

2003–2013: Livia Klausová

Nástupkyní Dagmar Havlové se stala Livia Klausová. Na postu první dámy byla deset let (2003–2013), poté působila jako velvyslankyně na Slovensku. Kvůli roli první dámy se do velké míry musela vzdát vlastní kariéry ekonomky a netajila se tím, že to nesla těžce. Svého manžela vždy podporovala, zároveň šla ale vlastní cestou. I ona se věnovala charitativní činnosti, spolupracovala například s Životem 90, s manželem pak založili Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových.

V oblasti módy si vedla na jedničku s hvězdičkou. Volila často jemné barvy jako krémovou nebo světle růžovou, které se k ní velmi hodí. Když zvolila tmavší odstín, většinou se jednalo o vínovou. Střihy jejích kostýmků jí perfektně seděly a lichotily postavě, zároveň byly ale propracované a nepůsobily nudně, nýbrž nadčasově a elegantně. (Našli bychom možná jen jeden přešlap v podobě leopardího sáčka.) Jinak může být Livia nazvána mezi prvními dámami módní ikonou!

Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Livia Klausová na začátku svého období jako první dáma, v roce 2003Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Foto: Profimedia.cz

Na oficiální cestu do Madridu v roce 2004 zvolila Livia skvostný krémový kostýmekFoto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Vínový kostým s kožešinovými detaily oblékla na návštěvu Dánska v roce 2006Foto: Profimedia.cz

2013–2023: Ivana Zemanová

Současná první dáma, Ivana Zemanová, brzy svůj post po 10 letech opustí. I ona se netajila tím, že o tuto roli nikdy moc nestála a nutno říct, že ji bylo vidět mnohem méně než její předchůdkyně. A to jak po boku manžela, tak na poli charity.

Co se týče módy, volila velmi střízlivý a nenápadný styl. Dlouho se objevovala především v černé barvě, nepotrpěla si na doplňky ani šperky. Ráda nosila i takzvané zahalovací střihy šatů. Později začala sázet na pouzdrové šaty v kombinaci s projmutým sakem nebo kabátem, v jedněch takových vínové barvy bodovala na druhé inauguraci svého muže.

Foto: Alexandr Malachovský RINGIER AXEL SPRINGER / CNC / Profimedia, DANIEL CERNOVSKY RINGIER AXEL SPRINGER / CNC / Profimedia

Ivana Zemanová v roce 2013, vypasovaná sáčka ji sluší!Foto: Alexandr Malachovský RINGIER AXEL SPRINGER / CNC / Profimedia, DANIEL CERNOVSKY RINGIER AXEL SPRINGER / CNC / Profimedia

Foto: Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia, Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Ivana Zemanová v roce 2018, když byl Miloš Zeman znovu zvolen prezidentem a v roce 2022. Oba modely jí zbytečně přidávají kila i rokyFoto: Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia, Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Prezidentské volby 2023

Historicky čtvrtým prezidentem České republiky se v prezidentských volbách 2023 stal Petr Pavel. Generál ve výslužbě porazil v druhém kole poslance Andreje Babiše, a to při rekordní volební účasti přes 70 %. Inaugurace nového prezidenta proběhne 9. března 2023.

Reklama

Související témata:
Livia Klausová