Hlavní obsah

Dovolená, na které zhubnete? Ano, tahle místa jsou zaslíbená

Foto: Dudarev Mikhail, Shutterstock.com
15. 2. 2019

Přemýšlíte o tom, že byste si zkrátili zimu a udělali si už na jaře nějakou pěknou dovolenou? Neradi se ale válíte jen u bazénu v hotelovém komplexu a chcete zažít něco nového? Pak čtete správný článek! Máme pro vás několik tipů na to, jak si aktivně užít dovolenou po celém světě. Vrátíte se se spoustou skvělých zážitků, a pravděpodobně i o pár kilogramů lehčí!

Článek

Dovolená znamená pro každého něco jiného: někdo si ji užije na chalupě, jiný na pláži s koktejlem v ruce a někdo baží po neustálé aktivitě. A právě pro ty z vás, kteří milují pohyb a bez sportu si volno ani představit neumí, jsme vybrali zajímavé tipy na aktivní dovolenou!

Pěšky do Santiaga de Compostela

Pokud rádi chodíte na výlety a túry, zkuste si tentokrát vyšlápnout na pořádný trek. A proč ne rovnou do Španělska? Slavná poutní cesta do Santiaga de Compostela může být skvělou příležitostí k tomu, jak si užít moře, poznat skutečnou místní kulturu, a ještě si chůzí zlepšit fyzičku a možná i shodit nějaké to kilo.

Výhoda historické Svatojakubské cesty je v tom, že se dá jít odkudkoli. Někteří poutníci vyrážejí pěšky přímo od svého domu, ale pokud jste omezení časem, lze doletět třeba do Porta nebo Lisabonu a jít podle značení odtamtud. Cestou navštívíte krásná poutní místa, opálíte se, vykoupete v oceánu, a především si dokonale vyčistíte hlavu, protože chůze má navrch i před během. A co víc si od dovolené přát?

Foto: Gena Melendrez, Shutterstock.com

Vydat se na dovolenou po svých může být skvělá zkušenost

Na kole i lodi po Středozemním moři

Kololoď je další zajímavá varianta aktivní dovolené. Zvlášť pokud jste nadšení cyklisté! Kololoď je kombinace cyklistiky a plavby lodí po Dalmácii. Na lodi plujete, spíte, jíte a relaxujete, na kole pak jezdíte různě náročné a dlouhé trasy – vyberou si „silničáři“ i „bikeři“. Když se rozhodnete pro kolo, loď pokračuje do další zastávky po vodě. Nejezdíte tedy žádné okruhy, ale každý den jinou trasu v chorvatské přírodě i po silnicích. Vždy si sami zvolíte, zda chcete konkrétní trasu ujet, nebo zůstanete na lodi. Díky tomu je tento typ dovolené vhodný pro rekreační i sportovní cyklisty. Podobně funguje také „běholoď“, kdy se trasy po souši běhají, a „fitloď“ spojená s aerobikem a cvičením dvakrát denně přímo na lodi.

Foto: Matej Kastelic, Shutterstock.com

Pokud toho rádi na dovolené stíháte co nejvíc, zkuste zkombinovat výlety na kolech s plavbou po moři

Jóga a surf na Bali

Jestli chcete spojit relaxaci, pohyb, a zároveň byste se rádi naučili něco nového, mohla by vás zaujmout dovolená, která kombinuje cvičení jógy se surfováním. Podobné 2 v 1 zájezdy se pořádají nejčastěji na Bali, do Portugalska, ale také Francie nebo Dominikánské republiky. Záleží tedy na vaší preferenci. Dovolené se liší jak cenou, tak délkou pobytu i nabídkou služeb. Obvykle však trvá dva až tři týdny a v ceně nabízí ubytování, každodenní lekce jógy ráno (obvykle i večer) a v průběhu dne hodiny surfu. O surfařské potřeby se starat většinou nemusíte – vše je na místě k zapůjčení. Součástí dovolené jsou také různé výlety do okolních chrámů, masáže a podobně.

Foto: dmitry_islentev, Shutterstock.com

Kombinace relaxační jógy a náročného surfování je skvělá příležitost, jak si na dovolené aktivně odpočinout

Potápění v Egyptě

Tip máme i pro ty, kteří preferují ryze (pod)vodní sporty. Rudé moře patří k oblíbeným a potápěči vyhledávaným lokalitám. Pod vodou se tam můžete kochat rozmanitými druhy korálů, tropických ryb i vraky ztroskotaných lodí. Navíc jste na místě letadlem z Prahy za 4 hodiny. Díky tomu všemu je Egypt jako dělaný pro aktivní dovolenou, ať už se chcete potápět jen se šnorchlem, nebo si třeba udělat potápěčský kurz.

Foto: Rich Carey, Shutterstock.com

Pokud milujete podmořský svět, spojte dovolenou s potápěčským kurzem

Golf na Kanárech

Cestovní kanceláře se předhánějí také s nabídkami golfových dovolených. A asi nejvyhledávanější lokalitou jsou pro tento typ zájezdů Kanárské ostrovy. Zvlášť pak ostrov Gran Canaria, který je pro golfisty zajímavý hlavně pestrostí krajinných typů. Navíc je tam na hraní golfu ideální teplota – průměrně 23 stupňů po celý rok.

Golfová turistika má na tomto ostrově dlouholetou tradici. Je tam nespočet hřišť různých typů v okruhu asi 50 kilometrů, což znamená krátké přesuny mezi nimi. To proto, aby si vybrali hráči všech úrovní. Mezi oblíbené destinace pro golfovou dovolenou ale patří také Turecko, Mauricius nebo Thajsko.

Foto: Olimpik, Shutterstock.com

Kilometry procházek, pohyb na čerstvém vzduchu a moře všude kolem – to je sen všech nadšených golfistů

Cestujete rádi? Jak vypadá ideální dovolená podle vás?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek