Hlavní obsah

Hola, hola, třetí adventní víkend volá! Kam vyrazit?

Foto: FotomarCo, Shutterstock.com

Je před námi další adventní víkend. V neděli zapálíme na věnci třetí svíčku, která by podle tradice měla být růžová neboli pastýřská, a do Štědrého dne zbývá jen pár dní. Předvánoční těšení vrcholí, a i proto je toto období ještě slavnostnější a kouzelnější než předchozí.

Článek

Máte pocit, že jste z vánočních příprav ještě nic pořádně nestihli? Přestaňte se trápit a stresovat. Raději si pročtěte naše tipy na adventní akce po celé republice a udělejte si o víkendu hezký program. Nebo se zachumlejte do deky a prolistujte zajímavou knihu – třeba tu, kterou vám dnes nabídneme. Je to pohodová klasika, což se k Vánocům hodí.

A nezapomeňte sledovat počasí, ať víte, jestli čekat sníh, nebo „příchod jara“. Jak tedy bude? V sobotu oblačno až zataženo, na většině území se připravte na déšť nebo přeháňky, které se mohou změnit ve sněžení. Nejnižší noční teploty klesnou na +3 až –1 °C a přes den bude 2 až 6 stupňů. V neděli čekejte také zpočátku oblačno s přeháňkami a teploty o stupeň vyšší: v noci +4 až –1, přes den 2 až 7, v Čechách až 10 stupňů.

Advent na Střeše Lucerny

Chcete si vychutnat pohled na rozzářenou adventní Prahu a přitom si popovídat s přáteli za zvuku koled a třeba u voňavého cukroví? Nechte se páternosterem vyvézt na vánočně proměněnou Střechu Lucerny! V rámci vstupného se můžete těšit na svařák nebo horký mošt zdarma a připraven bude i betlém s živými zvířátky nebo tradiční české ryby v kádích a akváriu.

Foto: strechalucerny.cz

Výhled ze Střechy Lucerny na Prahu rozzářenou Vánocemi bude nezapomenutelný

Knihex nejsou jen knihy

Rádi byste jako dárek pořídili ještě nějaké zajímavé knihy a líbí se vám myšlenka podpořit i menší nakladatele? Sedmý ročník tradičního Knihexu má název Všichni malí nakladatelé aneb Knižní vánice a o víkendu se koná ve Studiu Alta v pražských Holešovicích. Můžete tu prohlížet a nakupovat knižní novinky, s dětmi se zabavíte i v uměleckých dílnách, poslechnete si autorská čtení, zhlédnete film nebo divadelní představení a bude tu i antikvární stánek, kam můžete přinést knihy, které už nechcete, a jiné zase získat.

Foto: knihex.cz

Knihy všude, kam se podíváš? Nádherná představa, nemyslíte?

Festival designu oslavuje demokracii

Šestý ročník festivalu Czech Design Week probíhá v těchto dnech v pražském Kongresovém centru a k vidění je tady to nejlepší z českého skla, porcelánu, šperků, dřevěných hraček nebo interiérového designu. Těšit se můžete i na tematické workshopy a přednášky s odborníky. Festival oslavuje 30 let svobody a studenti i učitelé mají vstup zdarma.

Foto: Czech Design Week

Milovníci designu a umění by měli zamířit na Vyšehrad, bude to stát za to

Projděte se do pohádky

Pohádková vesnička Podlesíčko na Vysočině otevře své brány a vy si ji můžete v doprovodu kouzelných bytostí prohlédnout. Ověříte si, jak znáte pohádky, zhlédnete veselé scénky a děti si budou moct zasoutěžit. Výlet do pohádky lze spojit i s výstavou Betlém vánoční v nedaleké památkové rezervaci Betlém Hlinsko: najdete tu vyzdobené roubenky a lidové betlémy, včetně jedinečného mechanického betlému Rudolfa Frinty. Připomeňte si, jak se slavily svátky, co děti dostávaly od Mikuláše nebo jak vypadala oslava Štědrého večera před sto lety.

Foto: pohadkova-vesnicka.cz

Kde to bude o víkendu nejblíž do pohádky? V Podlesíčku!

Adventní plavby po Máchově jezeře

Chcete si užít adventní neděli trochu jinak než chozením po trzích a výstavách betlémů? Při nedělní adventní plavbě na palubě lodi Máj na vás dýchne správná vánoční atmosféra, to je zaručené! Čaj a svařené víno nebo grog jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás šedesát minut krásných zážitků a zazpíváte si i koledy.

Foto: regatamachovojezero.cz

Odkud je nejkrásnější pohled na Máchovo jezero a kdy? Z lodi o adventu

Za Ježíškem na Boží Dar

Kde žije ten tajemný Ježíšek? Tohle napadlo asi skoro každé malé dítě a odpověď existuje: Ježíšek žije na Božím Daru a právě tady vyřizuje i svou poštu. Jestli se vám nechce čekat až na Vánoce, vydejte se do Karlovarského kraje: městečko Boží Dar je vyhlášené jako Ježíškovo městečko. Na Ježíškově poště si můžete nechat orazítkovat dopis speciálním ježíškovským razítkem a v roce 2007 tu byla otevřena Ježíškova cesta: nabízí 15 orientačních tabulí a 13 zastávek s domky a seznamuje s Ježíškem, jeho pomocníky, s životem předků, tradicemi či s přírodou.

Foto: ceskyjezisek.cz

Chcete-li mít jistotu, že Ježíšek vaše přání dostal, vyrazte na Boží Dar

Takhle si to Pawlowská nepředstavovala

Někdo se nemůže Vánoc dočkat a netrpělivě vyhlíží Ježíška, jiný šílí, že ještě nemá nic hotové... Všem by mohla udělat radost nová knížka Haliny Pawlowské (64). Jedná se o povídky pro optimisty, kteří si hýčkají naději, že jednou budou mít klid od rodiny i od spletitostí lásky, kteří se aspoň jednou stěhovali nebo rekonstruovali, milovali a trápili se. A také pro všechny, kdo se smějí, i když si leccos ve svém životě představovali teda úplně jinak.

Foto: Nakladatelství motto

Takhle jsem si to teda nepředstavovala, Halina Pawlowská, nakladatelství Motto, 184 stran

Tak kde strávíte třetí adventní víkend? Nezapomeňte sledovat aktuální předpověď počasí!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.