Hlavní obsah

Hrozí vám hnědá, nebo bílá rakovina kůže? Čtěte!

Foto: THINKSTOCK

Každý podezřelý útvar na kůži by měl vidět lékař

Pravidelná prohlídka kůže vám může zachránit život. Ukážeme vám, jaké změny pih a mateřských znamének by vás měly dovést k lékaři.

Článek

Měli byste znát sami sebe natolik, že si včas všimnete, že se něco děje s vašimi mateřskými znaménky. „Vyplatí se sledovat svou kůži – a to i na místech, kam si běžně nevidíte,“ vysvětluje přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady profesor MUDr. Petr Arenberger. Vyplatí se tedy nejen použít zrcadlo, ale třeba zapojit i další členy rodiny.

Kdy rozhodně jít k lékaři?

S návštěvou odborníka byste neměli váhat, pokud pozorujete následující změny (obrázek vlevo ukazuje bezpečné znaménko, fotka vpravo pak podezřelou variantu).

Tohle jsou příznaky, které byste něměli ignorovat

Asymetrie – skvrna nemá symetrickou formu jako např. ovál či kruh. Pokud začne skvrna růst a měnit tvar, měli byste ji rozhodně ukázat lékaři a konzultovat s ním.

Ohraničení– hranice skvrny by měla být ostrá a pravidelná. Neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat vaši pozornost.

Barva– není příznivé, když je znaménko tmavě hnědé až černé nebo má nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.

Průměr – pigmentové znaménko, jehož průměr je větší než 5 milimetrů, by nemělo uniknout vaší pozornosti. Ideální je, aby s vámi na něj dohlédl i dermatolog, který pozná jeho nebezpečnost.

Vyvýšení – pokud pozorujete růst pigmentového znaménka do výšky, může to být známkou nádoru. Pokud je mateřské znaménko již řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí to znamenat nebezpečí.

„Při jakýchkoli pochybnostech navštivte raději kožního lékaře, rozhodně pak v případě, že máte alespoň dva z výše uvedených signálů,“ radí Petr Arenberger.

Zhruba polovina melanomů vzniká na podkladě pigmentového znaménka, ale neplatí to stoprocentně, takže si všímejte každé změny na své kůži. „Domnívat se, že k lékaři musíte až ve chvíli, kdy znaménko svědí, krvácí nebo se jinak zcela zřetelně hlásí, může být smrtelný omyl,“ říká dermatolog. Pokud kontrolujete znaménka po dovolené u moře, pak mějte na paměti to, že vyšší dávka UV záření může krátkodobě znaménka „pobláznit“ a potřebují chvíli času na to, aby se uklidnila a jejich stav se normalizoval.

Foto: ARCHIV

Pokud znaménko roste do výšky a mění barvu, objednejte se k lékaři

Bezpečné opalování? Takové není!

Moderní přípravky na opalování sice poskytují docela slušnou ochranu proti UV záření, ale stoprocentní není. Vliv UV záření je obecně negativní. Urychluje stárnutí, tvorbu vrásek, tvorbu pigmentových skvrn – to je hledisko estetické, tedy méně závažné. Zvýšení rizika vzniku rakoviny kůže je samozřejmě daleko závažnější. Lékaři se shodují na tom, že v bezpečí se nemůžete cítit ani v případě, že se namažete krémem na opalování.

„I v případě, že použijete nejvyšší faktor nejkvalitnějšího krému, tedy 50+, propouští mezi dvěma procenty UVB záření a pěti procenty záření UVA. Ani v takovém případě byste se tedy neměli vystavovat přímému slunci delší dobu. Doporučit mohu i režimovou ochranu proti slunci – tedy pobývat ve stínu, chodit v plážovém oblečení s UV faktorem a neslunit se přes poledne,“ varuje Petr Arenberger.

Foto: THINKSTOCK

Bez kvalitních přípravků proti UV záření byste neměli na slunce vůbec chodit, natož se opalovat

Nehledejte jen tmavé skvrny

Na kůži nemusí vzniknout jen hnědý kožní nádor – známý melanom. „Existuje i tzv. bílá rakovina, tedy bazaliomy a spinaliomy. Jsou také zhoubné, ale většinou nemestazují a dají se lépe léčit. Ani ty se na kůži ale nesmí nechávat dlouho, mohou prorůstat do hlubších partií kůže, chrupavek, kostí a podobně,“ varuje dále Petr Arenberger.

Podle statistik onemocní melanomem nejvíc muži ve věku 54 let a vyskytne se na zádech. „Právě ta jsou paprskům nejvíc vystavena, když muži pracují a svléknou si tričko nebo košili,“ říká lékař.

Příprava na dovolenou? Není třeba!

Předpékání v soláriích nebo používání samoopalovacích krémů – to je příprava, kterou si před dovolenou dopřává mnoho žen. Nechtějí být u moře za „bledule“, ale hlavně mají pocit, že tím kůži na vyšší dávky UV připraví. Myslí si, že již hnědá kůže se pak nespálí a mohou na sluníčku zůstat déle. „Hnědá pigmentace kůže, tedy opálení, poskytuje určitou ochranu před UV, ale je zanedbatelná. Opálení funguje podobně jako krém s faktorem 5–6, tedy minimálně. Rozhodně to nestojí za to, abyste vystavovali kůži působení UV například v soláriích,“ vysvětluje profesor Arenberger.

Pokud se tedy musíte nějak připravit na dovolenou, zvolte raději samoopalovací krém, jehož použití musíte ale často opakovat, neboť zabarví jen rohovou vrstvu kůže.

Chráníte se před slunečním zářením jen při slunění, nebo i v běžném životě? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.