Hlavní obsah

Opalování: Znaménko, nebo melanom? Jak poznat rakovinu kůže

Foto: Anetlanda, Shutterstock.com

Nově vzniklá znaménka na kůži dokážou často hodně vylekat. Mohou totiž poukazovat na jednu z nejnebezpečnějších forem rakoviny – melanom. Čím dříve je toto onemocnění odhaleno, tím vyšší je šance na úspěšnost léčby. Víte, jak melanom poznat a kdy se raději vydat na kontrolu?

Článek

Melanom není vždy hnědá skvrna na kůži – může mít nejrůznější zbarvení, tvary i velikosti. Včasná diagnostika zachraňuje životy, proto jsme zjišťovali, jak se samovyšetřit, a u kterých znamének byste se měli mít na pozoru!

Nejzhoubnější druh kožní rakoviny 

Melanom je nejagresivnější a nejnebezpečnější kožní nádor, protože metastazuje do lymfatických uzlin, kůže i vnitřních orgánů, jako je mozek, střeva nebo plíce. Většina lidí má jeho vznik spojený pouze s nechráněným působením slunečních paprsků na odhalené části těla, může se však objevit i na místech, kde byste to nečekali, například v oku, uších, ústní dutině, střevech nebo na genitálu.

Jak poznat melanom

A jak nebezpečný útvar vlastně vypadá? „Lidé mají zafixováno, že je melanom hnědá skvrna, která se nově objeví na kůži. Pravda je, že takových melanomů je více než polovina, ale zbytek tvoří vystouplé melanomy tvaru uzlíku a u některých z nich může převládat jiná barva než hnědá. Jedná se nejčastěji o růžovou, modrou, šedou, černou nebo kombinaci všech uvedených barev,“ říká profesor Petr Arenberger z Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady.

Pokud na sobě podobné skvrnky a uzlíky objevíte, neváhejte a hned se vypravte na prohlídku. Podle lékařů jde o čas!

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Najdete-li na svém těle nově vzniklou podezřelou skvrnku, raději zajděte za odborníkem

Kdy jít k lékaři

Kožního lékaře by měli navštívit preventivně také lidé s výskytem melanomu v rodině a s velkým počtem mateřských znamének. Ta totiž na rozdíl od pih tvoří takzvané névové buňky, u kterých je poměrně velké riziko, že z nich vznikne zhoubný nádor. Pihy jsou oproti tomu jen nahromaděný pigment.

„Za lékařem zajděte i při změně barvy, velikosti, tvaru, svědění a krvácení znamének či při vzniku nového, protože se nemusí jednat o mateřské znaménko, ale přímo o melanom,“ doporučuje MUDr. Štěpánka Pavcová, dermatoložka z EUC Kliniky Plzeň.

Rakovina, která je vidět

Asi jedinou „výhodou“ tohoto onemocnění je, že je na rozdíl od jiných druhů rakovin vidět – přestože na některých místech obtížněji než na jiných. Díky tomu je možná i brzká diagnóza a léčba, což je podle odborníků zásadní. „Včasné rozpoznání melanomu je pro prognózu pacienta zcela klíčové. Diagnostika se provádí na základě klinického vyšetření zkušeným dermatologem a zpřesní se použitím ručního nebo digitálního dermatoskopu,“ popisuje docentka Monika Arenbergerová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Foto: dean bertoncelj, Shutterstock.com

Melanom někdy vypadá i jako obyčejné mateřské znaménko

Postup samovyšetření kůže

Rozhodně uděláte svému tělu službu, najdete-li si alespoň třikrát do roka pět minut na důkladné samovyšetření. Můžete tak včas poznat riziková ložiska a předejít spoustě trápení. Potřebovat budete velké zrcadlo, ruční zrcátko a dobré světlo. Důkladně si vyšetřete přední i zadní část těla, podpaží, dlaně, vnitřní strany paží, celé nohy, vnitřní stehna, podkolenní jamky, lýtka i chodidla a prostor mezi prsty. Prohlédněte si také týl a prostory za uchem se sepnutými vlasy. Vyšetřete si celá záda a také hýždě pomocí ručního zrcátka.

Stan proti melanomu

Kdybyste objevili nějaký podivný výrůstek nebo skvrnku, které by vás znepokojovaly, nemusíte hned běhat do ordinace. Právě dnes totiž začíná preventivní akce s názvem „50 odstínů melanomu“. Stany, ve kterých se budete moci nechat zadarmo vyšetřit specialisty, budou na hlavních náměstích v Praze, Brně a Ostravě otevřené až do 14. května, vždy od 10 do 18 hodin.

Kampaň Stan proti melanomu v minulém roce odhalila 158 kožních nádorů, z toho 47 melanomů. Stan navštívilo 4194 lidí. Podrobné informace o projektu najdete na oficiálních stránkách projektu melanom.cz.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama