Hlavní obsah

Jak čistit bílé tenisky? Máme zaručené tipy!

Foto: nnattalli, Shutterstock.com

Foto: nnattalli, Shutterstock.com

Bílé tenisky jsou sice vysoce módní záležitost, ale jak to udělat, aby stále zářily čistotou? Poradíme vám. Připravte se však na to, že chtějí více péče a pravidelnost. Zde jsou čtyři užitečné tipy.

Článek

Snad každému, kdo vlastní bílé tenisky, je jasné, že tahle trendy obuv vyžaduje oproti ostatním botám náročnější údržbu. „Péče se liší v závislosti na materiálu. Jinak bychom se měli starat o textilní obuv a jinak o koženou nebo ze syntetického materiálu – závisí na tom už výběr impregnace, která je základ péče,“ radí Adéla Čiháková z PR agentury společnosti Deichmann a dodává, že zde platí jednoduché pravidlo: nejdřív vyčistit, potom chránit!

1. Pravidelnost je základ

O bílou obuv je nutné pečovat s jistou pravidelností a pozorností. Ideální je otřít boty téměř po každém nošení a zbavit je tak prachu a dalších nečistot. Zároveň je prohlédněte a případné větší skvrny vyčistěte vždy co nejdříve.

2. Začněte impregnací

Důležitým krokem před prvním použitím tenisek je zmíněná impregnace – špína se na impregnované boty tolik nechytá a udrží tak jejich barvu i celkový vzhled déle v kondici. Důležité je zvolit vhodný přípravek podle materiálu obuvi a vždy postupovat podle návodu. „Impregnaci naneste ve třech vrstvách a každou nechte pořádně zaschnout. Nástřik je potřeba obnovovat pravidelně – u bílých tenisek podle frekvence nošení i co 14 dní. Materiál je pak odolnější proti ulpívání nečistot a lépe se i čistí,“ doporučuje marketingová manažerka obuvi CCC Veronika Sajdoková.

Foto: EKramar, Shutterstock.com

Bílé tenisky vyžadují speciální čisticí prostředky. Zkusit můžete i čisticí gumyFoto: EKramar, Shutterstock.com

3. Čím čistit bílé tenisky

A co když se tenisky přece jen ušpiní? Použijte buď čisticí prostředky zakoupené v prodejnách obuvi, nebo vyzkoušejte babské rady (například zubní pastu či sodu). „Užitečnými pomocníky při péči o bílou obuv jsou čisticí pěny nebo speciální bílé krémy – ihned obnoví zašlou bělost. Je to vlastně barva, kterou nanesete a necháte zaschnout,“ radí Kateřina Smutná za značku Humanic.

Existují i gumy na obuv, které nečistoty „vygumují“. Na kožené tenisky jsou vhodné bílé krémy, které kůži vyživí, impregnují a zároveň jí navrátí žádoucí odstín. Některé vybělí i gumu na podrážkách. A co nepůjde vyčistit, to prostě nabarvěte. „Ideální je krycí sytá bílá barva, jež překryje drobné oděrky, zašlé bílé nitě ve švech a lze ji použít i na gumové podrážky,“ doporučuje Hana Krčková, store manažerka značky Högl.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Krycí bílá barva Collonil Sneaker White, 129 Kč. Krém bílé barvy Woly White Liquid, 250 KčFoto: Archiv firem

4. Zapomeňte na pračku

Dalším řešením, které vcelku funguje, je využití bílé zubní pasty a kartáčku na zuby nebo jedlé sody – tu pouze nasypejte na mokrou obuv. Ovšem pozor, abyste materiál následně příliš nedřeli a nepoškodili. „Na pračku zapomeňte. Sice boty celkem vyčistí, ovšem není příliš šetrná, a tak je rychleji poničí. Obuv proto raději umyjte ručně v teplé vodě s pracím prostředkem pomocí jemného kartáčku. Nenechávejte pak boty schnout na sluníčku, neboť ostré paprsky mají tendenci měnit barvu,“ radí na závěr stylistka Marie Cicvárek Fléglová.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Sam 73 (prodává Urbanstore), 500 Kč. Converse (prodává Humanic), 1399 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Högl, 3999 Kč. Deichmann, 799 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Geox (prodává Urbanstore), 1599 Kč. Puma (prodává CCC), 1299 KčFoto: Archiv firem

Bílé tenisky můžete oživit barevnými tkaničkami. A k tomu se vám bude hodit 5 super způsobů, jak navléknout tkaničky do bot.

Reklama