Hlavní obsah

Jak nafouknout malý byt? Tyhle vychytávky se vyplatí znát!

Foto: ESB-Professional, Shutterstock.com
31. 7. 2017

Potýkáte se doma s nedostatkem místa? Nemusíte hned myslet na stěhování – někdy stačí chytřejší uspořádání či zajímavé zlepšováky a váš obytný prostor se „nafoukne“ skoro k nepoznání.

Článek

Průměrný český panelákový byt měl podle loňského šetření ministerstva pro místní rozvoj rozlohu 52 m². To není mnoho. Jako malé byty se však označují až ty, které mají obytnou plochu menší než 40 m² – takových je u nás přibližně třetina. Jestli patříte mezi majitele malometrážního bytu, jistě potvrdíte, že každý ušetřený centimetr, ať už skutečně, či pouze „opticky“, je k nezaplacení.

Nepodceňujte barvy 

V první řadě využijte síly barev. „Světlé odstíny opticky zvětšují, proto je volte i do malých bytů. Zvláště se to pak týká úzkých panelákových kuchyní, kde byste se také měli vyvarovat tmavých odstínů, a to i na pracovní desce. I dobře zvolená jasná deska podtrhne krásu celé kuchyně, prostor bude navíc působit větší a vzdušnější,“ radí Andrea Freislebenová, vedoucí obchodu společnosti Technistone.

Své také udělá jasnější podlaha: malé prostory opticky zvětší, protože světlé barvy odrážejí jas. Ideální je, když se v celém bytě pokud možno sjednotí použitý materiál či alespoň odstín – jednotný prostor působí rozlehleji. Naopak – zcela se vyhněte tmavým experimentům, zvláště temné stropy by byt ještě více zmenšily.

Foto: Wilm Ihlenfeld, Shutterstock.com

Sjednocené materiály i barvy, vše jasné a světlé – to je ideální cesta k optickému zvětšení každého prostoru

Více světla  

Mimořádně důležité je malý prostor maximálně prosvětlit. Chybí-li například v předsíni okno, řešení nabízejí celoskleněné dveře. „Ty kromě propustnosti světla nabízejí i optické zvětšení místnosti samotné,“ uvádí Petr Klíma, produktový specialista Sapeli.

Celoskleněné ale mohou být i stěny. Ty jsou vhodné všude, kde je potřeba místnosti rozdělit, odhlučnit, ale zároveň nechat interiér vizuálně propojený. Prakticky oddělí kuchyň od obývacího pokoje, zajímavě tak lze vytvořit i předěl mezi ložnicí a šatnou.

Vybrat můžete mezi skly čirými nebo průsvitnými, přes která není vidět. „Na celoskleněné dveře i stěny můžete navíc nechat aplikovat rozmanité vzory, kterými celou plochu zpestříte,“ uvádí Martin Rataj, produktový manažer Sapglass. Určitou službu vám udělají i vhodně rozmístěná zrcadla – velkoplošná se hodí na posuvné dveře vestavných skříní.

Posouvejte 

Dveře pomůžou při změně dispozic i celkového vzhledu. „V současné době se na trhu objevuje hned několik systémů otevírání, které šetří drahocenné místo a zároveň zajistí lepší manipulaci,“ vysvětluje Petr Klíma. Místo uspoří také posuvné otevírání dveří – v případě posuvu do pouzdra nevyžadují žádný prostor navíc, posuv na stěnu zabere jen zhruba desetinu metru čtverečního.

„Dalším velmi praktickým řešením je použití úsporných dveřních systémů. Některé dokážou oproti klasickému otočnému křídlu uspořit až 40 procent prostoru v zádveří, který lze využít například pro šatní skříň nebo botník, a dveře přitom nebrání volnému průchodu úzkou předsíní,“ doplňuje Petr Klíma. Dveře také můžete využít jako věšákovou stěnu.

Foto: adpePhoto, Shutterstock.com

Posuvné dveře ušetří prostor a pomůžou při změně dispozic

Žádné hromadění

Tak zní naše poslední rada. V malém bytě opravdu není záhodno plýtvat místem na neužitečné věci. Není to jen otázka prostoru, je to i z čistě praktických důvodů – udržet pořádek v přeplněném bytě bude vyžadovat mnohem více úsilí.

Také řešíte, jak se domů vejdete?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek