Hlavní obsah

Jak se žije pod zemí? Navštivte s námi krtkodům

Foto: Dominik Dubec

Pasivní dům v zemi majitelům splnil sen o návratu k přírodě a energetické soběstačnosti. Zařídili ho v chalupářském stylu a každý den se tu cítí odpočinutě – zrovna jako na chatě.

Článek

Manželé s dvěma dětmi poznali bydlení v klasickém rodinném domě, kde žili i s rodiči, a vyzkoušeli i panelový byt. Pak se ale v zahraničí zhlédli v energeticky úsporných domech v zemi a se zelenou střechou.

„Vlastně to asi začalo někde na Novém Zélandu ve filmu Hobit. Pak jsme sondovali, jestli něco podobného existuje i u nás – a našli jsme. Stačil telefon, pár setkání, návrh, grafika a bylo to… Jinými slovy, jiný druh stavby už ani nepřipadal v úvahu,“ vypráví majitel domu.

Stavba svépomocí

Dům postavili svépomocí, od prvního kontaktu do nastěhování uběhly dva roky. „Stavba šla velmi rychle, majitelé to zvládli za čtrnáct měsíců, což je minimálně o půl roku méně, než je u svépomocných staveb běžné. I povolení jsme měli vyřízené rychle. Když se chce, všechno jde,“ dodává Martin Pribila, zakladatel společnosti Krtkodom, a přibližuje, proč s domy tohoto typu vlastně začali: „Naší prvotní vizí bylo osvobození od výdajů za energie, návrat do přírody a ekologie, tedy eliminace uhlíkové stopy. Tento konkrétní dům se řadí do energetické třídy A1 a měsíční výdaje za energie jsou 28,50 eura, tedy asi 730 Kč.“

Vlastní studna i potraviny

Soběstačnost zajišťuje vlastní studna, kořenová čistička odpadních vod a fotovoltaika, důležité jsou také potraviny vypěstované na střeše a ve skleníku, který na dům navazuje.

„Naše přání jsou už teď z 90 procent splněná. Zbývá dokončit zimní zahradu, kde chceme pěstovat ovoce a zeleninu, a prostor za domem, kde bychom chtěli postavit přírodní koupací jezírko, podzemní sklípek a další maličkosti. Chtěli jsme zkrátka dům, který nebudeme muset za deset let přestavovat, vyměňovat střechu nebo měnit poškozenou plovoucí podlahu. K údržbě nám nejčastěji stačí vysavač, někdy i obyčejné koště. A i okna se díky dobrému přístupu umývají velmi jednoduše,“ pochvaluje si paní domu.

Foto: Dominik Dubec

V kuchyni spotřebovávají množství potravin, které si sami vypěstují na střeše domu

Zem chrání před extrémními výkyvy teplot

Celková užitná plocha domu je 160 metrů čtverečních, skleník má dalších patnáct metrů. Uvnitř jsou tři pokoje, kuchyně spojená s obývacím pokojem, pracovní kout, šatna na sezonní oblečení a uskladnění dalších věcí a sušárna prádla.

„Důležitým bodem pro majitele bylo, aby z kuchyně měli výhled na dvůr a hrající si děti. A vzhledem k tomu, že se nacházíme v oblasti, kde v létě dosahují teploty až 35 °C, bylo velkým tématem příjemné klima, avšak bez použití klimatizace. Zdraví dětí je pro ně pochopitelně na prvním místě, takže klimatizace byla vyloučená. Domy v zemi jsou ideálním řešením, dokážou se vyrovnat i s extrémními výkyvy počasí a vždy je uvnitř příjemně,“ říká Martin Pribila.

Poctivé materiály

Majitel věří v poctivé materiály, jako jsou beton, dřevo, hlína a kámen – jsou věčné, odolné a pravidelně se vracejí do módy, takže jsou i nadčasové. Interiéry domu tomu odpovídají. „Dřevo tu převažuje, je to příjemný přírodní materiál a i my s ním pracujeme rádi. Jiné se hodí na podlahu, na nábytek či na nosné konstrukce, vždy je ale měkké, teplé a příjemné na dotyk. Kdo by se jím rád neobklopil? A takový stůl z ořechového nebo třešňového dřeva, to je luxus, který přetrvá,“ dodává Martin Pribila.

Foto: Dominik Dubec

Manželé s dvěma dětmi a pejskem si postavili „krtkodom“, dům v zemi. Interiér zařídili v chalupářském stylu

Radost z maličkostí

„Náš dům nás opravdu nabíjí pozitivní energií. Je tu klid, ticho a úžasný výhled do okolí. Dokážeme se radovat z maličkostí, takže s úžasem pozorujeme, jak v průběhu roku příroda mění barvy. A zároveň máme díky stylu interiéru každý den pocit, že jsme na chatě – vždyť právě ten pocit mají chalupáři rádi, ten relax, únik od hluku a stresu a jakýsi reset myšlenek. Nejkrásnější je, když venku svítí slunce a nám se interiér ‚rozsvítí‘ před očima. Medově zlatá podlaha září a nám je fajn,“ zasní se majitelé.

Vizitka společnosti

Společnost Krktodom založil v roce 2010 Martin Pribila. Tým odborníků průběžně testuje nové technologie a postupy a projekty pro rodinné domy v přírodě tak posouvají neustále vpřed – jsou lídrem v oblasti výstavby pasivních a energeticky soběstačných domů se zelenou střechou. Více na krtkodom.sk.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek