Hlavní obsah

Jak zvednout hladinu testosteronu? Pomůže avokádo i banán

Foto: stockfour, Shutterstock.com

Sexuální apetit, množství svalů, ale také soutěživost nebo deprese. To napoví, jaká je hladina testosteronu. Co dělat, když se z muže stane spíš náladová kamarádka? A proč pak koupit avokádo, banány a červené víno?

Článek

Testosteron je mužský hormon, kterého se tvoří nejvíc kolem puberty, ale s věkem začne ubývat. Co způsobí jeho příliš vysoká, nebo naopak nízká hladina? A proč by si ho chtěly nechat předepsat i některé manažerky?

Testosteron produkují v mužském těle hlavně varlata, ale také nadledvinky. I v těle ženy se tvoří testosteron, a to v nadledvinkách a vaječnících, i když asi dvacetkrát méně než u muže. Ovlivňuje vývoj pohlavních orgánů, prožívání sexu, ale také vlastnosti připisované spíše mužům – dravost, orientaci na výkon. Jeho produkci ovlivňuje zdravotní stav, životní styl, jídelníček, ale samozřejmě i věk.

Moc testosteronu?

Příliš vysokou hladinu testosteronu může způsobit užívání anabolických steroidů, které obsahují syntetický testosteron, ale také některé nádory nebo onemocnění štítné žlázy. Když vám v těle koluje více testosteronu, může se vám zvyšovat krevní tlak, dělat akné, ale stojí i za plešatěním. „Jde o androgenetickou alopecii, kdy vysoká hladina testosteronu ničí vlasové kořínky a vlasy pak vypadávají. U mužů bývá dědičná,“ říká MUDr. Petra Moravcová z Perfect Clinic. Hodně testosteronu také zvyšuje libido, ale snižuje plodnost. Že by odtud pramenil názor, že plešatí jsou skvělí milenci?

Zvýšenou hladinu prozradí i chování – agresivita, soutěživost, snaha ve všem vynikat. Proto dostal přezdívku hormon úspěchu. V některých zemích ho užívají i ženy ve vrcholných manažerských pozicích. Za to ale mohou „zaplatit“ nejen větším růstem ochlupení, ale třeba i změnami metabolismu, nepravidelnou menstruací nebo až neplodností.

Foto: Olena Yakobchuk, Shutterstock.com

Nižší hladina testosteronu nemá vliv jen sexuální chování, ale může se podílet na vzniku depresí

Málo testosteronu?

Problémem mnoha mužů je spíš nízká hladina testosteronu. Ta se projeví nejen na ztrátě chuti na sex, snížené vzrušivosti a poruchách erekce. Provází ji i úbytek svalové hmoty, osteoporóza nebo změna ukládání tuků – vznik tzv. pivního břicha.

Ženy mívají nedostatek testosteronu po přechodu, ale pokud je ho potřeba dodat například k posílení chuti na sex, pak opatrně a pod dohledem lékaře. Málo testosteronu se projeví i na časté změně nálad, podrážděnosti nebo sklonu k depresi (tohle jsou mýty o depresi). 

Jak doplnit testosteron?

Samozřejmě existuje možnost, jak zvýšit produkci testosteronu. Jde toho dosáhnout zdravým životním stylem, při kterém si dopřejete dostatek pohybu, ale i spánku a nebudete opomíjet sex. Roli hrají i vhodné potraviny. Proč z takových nepřipravit třeba valentýnské občerstvení!

Foto: Eugenia Lucasenco, Shutterstock.com

Skvělým přírodním zdrojem látek, které podpoří produkci testosteronu, je avokádo

Potraviny, které zvednou hladinu testosteronu

  • Avokádo - Obsahuje zdravé tuky a vitaminy rozpustné v tucích K2 a A, které jsou potřebné pro tvorbu testosteronu.
  • Banán - Obsahuje vitaminy a antioxidanty, ale i draslík pro lepší orgasmus.
  • Kakao - Obsahuje hořčík, zinek, železo nebo měď a také optimální rozložení tuků s nízkým obsahem polynenasycených tuků.
  • Losos - Bohatý na zdravé tuky obsahující omega-3 mastné kyseliny, obsahuje i lehce stravitelné a kvalitní bílkoviny. „Oproti dalším rybám má vyšší hladinu vitaminu D a ten je podle lékařských studií jednou z klíčových živin pro zvýšení syntézy testosteronu,“ říká David Buchta, propagátor zdravého životního stylu značky Primulus.
  • Olivový olej - Má výborné rozdělení tuků (73 % mononenasycených, 14 % nasycených a 13 % polynenasycených mastných kyselin), je bohatý na antioxidanty a působí protizánětlivě.
  • Červené hroznové víno - Obsahuje resveratrol. „Tento antioxidant má stimulační účinek na hladinu testosteronu a podporuje produkci spermií,“ vysvětluje David Buchta.
  • Granátové jablko - Má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a erekci.

Příznaky úbytku mužských hormonů může mít i další projevy: Přátelí se s vámi, i když jste vdaná? Klesá mu testosteron!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek