Hlavní obsah

Trápí vás vysoký tlak? Tipy, jak zvládnout změny počasí

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Trpíte vysokým krevním tlakem nebo patříte mezi kardiaky? Léto je pro vás velká zkouška. Na pozoru byste se měli mít nejen v tropických dnech, ale i při razantním střídání teplot, což nás čeká teď o víkendu, nebo během dlouhé cesty.

Článek

Extrémně teplé počasí, dlouhý pobyt na slunci i velké teplotní šoky zásadně zatěžují kardiovaskulární systém. Mohou způsobovat stažení cév, prudké zvýšení tlaku, a dokonce i srdeční zástavu. Ale i zdraví jedinci v horku často pociťují únavu, malátnost nebo tlak na prsou. Pokud máte vyšší tlak či jiné onemocnění srdečně-cévního systému, buďte na sebe během léta opatrní.

1. Nezapomínejte pít

Při dehydrataci dochází k zahušťování krve a roste riziko ucpání cév i vzniku sraženin, které mohou vést k mozkové příhodě či plicní embolii. Máte-li v rámci léčby tlaku předepsaná diuretika, konzultujte s lékařem případné snížení dávky během léta.

Příjem tekutin hlídejte zejména při delším pobytu venku, při sportu a fyzické námaze, ale nepřehánějte to: nadměrným pitím můžete zatížit ledviny i srdečně-cévní systém. Nejlepší je čistá voda, naopak pozor na neředěné džusy a čerstvé ovocné šťávy – dokážou rozkolísat krevní cukr. Vyvarujte se také nadměrného pití kávy (zejména v kombinaci s cigaretou) a alkoholu – tlak ještě zvyšují.

Foto: goodluz, Shutterstock.com

Dehydratace je nebezpečná. Nedostatek tekutin může způsobit závažné komplikaceFoto: goodluz, Shutterstock.com

2. Ulehčete trávení

K léčbě hypertenze, tedy vysokého tlaku, patří úprava jídelníčku. Zejména v létě se vyhýbejte přílišnému solení, nasyceným tukům, přejídání a dlouhému hodování. Dopřejte si dostatek zeleniny, luštěnin, ryb a ořechů. Skvělá je pohanka nebo amarant.

3. Vyhýbejte se teplotním šokům

Koho sužuje vysoký tlak, ten by se měl omezit zvýšenou námahu a dlouhý pobyt na slunci. Pozor si ovšem dejte i na klimatizaci, respektive náhlé přechody z podchlazených místností do horka a zpět. V interiéru by mělo být jen asi o pět stupňů chladněji než venku. Špatně nastavená klimatizace zatěžuje nejen cévní systém a srdce, ale vede i k tloustnutí, protože může vyvolávat falešný pocit hladu. (Nejen tloustnutí, přečtěte si, co dalšího může klimatizace způsobit.)

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Prášky na tlak fungují, ale musejí se brát zcela pravidelněFoto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

7. Pozor v letadle

V letadle mějte léky v příručním zavazadle. „Během letu dochází k změně tlaku a dehydrataci organismu, tlak se může zvýšit a stávající terapie pak funguje odlišně. Většinou ale dochází jen k snížení účinku léků a pacienti pak pociťují závratě, bolesti hlavy a únavu,“ vysvětluje Jan Večeř. Jestli vám létání nedělá dobře, pracujte s tím. Stres zvedá krevní tlak, ulevte si proto poslechem hudby, meditací, konverzujte, čtěte, dýchejte – snažte se prostě maximálně uvolnit.

Krevní tlak pomáhá snižovat draslík – jeho bohatým zdrojem jsou meruňky a banány. Vyzkoušejte skvělou banánovou dietu a udělejte si domácí meruňkovou zmrzlinu.

Reklama