Hlavní obsah

Jana Preissová slaví 70. narozeniny. Kteří muži hráli v jejím životě velkou roli?

Foto: Profimedia.cz
7. 2. 2018

Loni na podzim měla premiéru v novém divadelním představení „Noční sezóna". Kromě toho ale hraje ještě v dalších hrách, jako třeba „Pýcha a předsudek“ nebo „Křehkosti, tvé jméno je žena“. Herectví se věnuje od roku 1970, kdy dostala angažmá v Divadle Na zábradlí. Ačkoliv dnes slaví 70. narozeniny a herectví se věnuje desítky let, několikrát v rozhovorech přiznala, že byla vždycky trémistka.

Článek

Známe ji z řady nezapomenutelných rolí, třeba jako starostlivou maminku Vaška z komedií „Jak vytrhnout velrybě stoličku“ (1977) a „Jak dostat tatínka do polepšovny“ (1978), nebo mladičkou Annu, provazochodkyni od kouzelníka Arnoštka v „Rozmarném létě“ (1967). Jana Preissová je znamenitá herečka a sluší se dodat, že možná ještě více než na plátně se prosadila na divadelních prknech.

Svá osobní dramata se vždy snažila držet za zavřenými dveřmi domácnosti, kterou vybudovala během devětačtyřicetiletého manželství s hercem Viktorem Preissem (70), se kterým mají dva syny, Martina (44) a Jana (39). Ne vždycky se to ale podařilo. Dnes slaví herečka 70. narozeniny a za svůj život toho zvládla tolik, že ne každý by se s tím dokázal poprat tak statečně, jako ona. Po boku, ať už v tom profesním, nebo osobním životě, jí vždy stáli silní partneři či kolegové. Kteří muži byli poblíž Jany Preissové během zlomových okamžiků jejího života?

Dvakrát Annou

Jana Drchalová, jak se za svobodna jmenovala, se narodila v Plzni a přála si být baletkou. Nakonec sice vystudovala herectví na DAMU, nicméně své vysněné povolání si stejně zkusila. A to právě jako Anna v  „Jak vytrhnout velrybě stoličku“ a „Jak dostat tatínka do polepšovny“. Její filmový syn, Tomáš Holý (†21), k ní dodnes neodmyslitelně patří, tandem občas až moc pečovatelské maminky a kluka dobrodruha baví lidi dodnes. I kdyby už nikdy nezahrála nic jiného, v této roli bude nezapomenutelná.

Foto: Profimedia.cz

Jedním z důležitých mužů pro ni byl bezesporu i Tomáš Holý, byť to tenkrát ještě muž úplně nebyl. Role jeho maminky ve dvou komediích o Vaškovi, co hledá tátu, ji zapsala do povědomí celého národa

Nicméně když hrála svobodnou matku, která vedle své baletní kariéry pečuje o malého syna, měla už za sebou úspěšnou roli jiné Anny, a to ve filmu „Rozmarné léto“. Půvabná přítelkyně kouzelníka Arnoštka okouzlila všechny pány v letním ospalém městečku, kteří kvůli pár dotekům a polibkům od této divy byli schopni opustit vše, co pro ně bylo svaté. Za tuto krásnou roli, díky které máme Janu Preissovou v hlavě zafixovanou jako nádhernou ženu, vděčí režisérovi „Rozmarného léta“, Jiřímu Menzelovi (79).

Foto: Profimedia.cz

Jednu z prvních rolí vůbec jí dal Jiří Menzel ve filmu Rozmarné léto, kde hrála Annu, provazochodkyni, která plete mužům hlavu

Prkna jistější než plátno

Jana Preissová je ale hlavně divadelní herečkou. Je až s podivem, že její krásu ve filmu vlastně málokdo pořádně vytěžil. Vždy hrála spíše menší epizodní role, což se jí naštěstí nestávalo (a nestává) v divadle. Na začátku osmdesátých let ukázala svoji sílu v „Bratrech Karamazových“ (1981), kde ji Evald Schorm (†56) obsadil do role Grušenky, která dávala pořádně zabrat Jiřímu Bartoškovi (70) v roli Míti. Byla to jedna z prvních vážnějších rolí, kde mohla ukázat, že je herečkou dramatu. Mimochodem, toto zpracování ruské klasiky patří dodnes mezi nejlepší. V dalších rolích se objevil třeba Karel Heřmánek (70), Ladislav Mrkvička (79) nebo Oldřich Vlach (76).

Foto: Profimedia.cz

S Jiřím Bartoškou se potkala ve hře Bratři Karamazovi. Zpracování od režiséra Evalda Schroma patří mezi ta nejzdařilejší vůbec

Herečka pak právem v roce 1990 získala stálé angažmá v Národním divadle, byť v něm hostovala už dříve. Na svém kontě má mnoho rolí a dodnes dokazuje, že zdaleka nepatří do starého železa. V listopadu 2017 měla premiéru hra „Noční sezóna“, kde hraje Lily O´Hanlonovou. Do role ji obsadil režisér této inscenace, Daniel Špinar (38), který je zároveň umělecký ředitel Činohry Národního divadla. S ním má Jana Preissová ale mnohem více profesních zkušeností. Režíruje třeba také hry „Křehkosti, tvé jméno je žena“ nebo „Pýcha a předsudek“.

Foto: Profimedia.cz

Nejnovější roli má ve hře Noční sezóna, kterou režíruje Daniel Špinar. Není to ovšem jejich první spolupráce

Rodina až na prvním místě

Kvůli herecké kariéře nikdy nechtěla zanedbávat ani rodinu a vztahy kolem sebe. Nicméně doma vždy neměla úplně na růžích ustláno. Často se hovořilo o tom, jak charisma Viktora Preisse, jejího manžela, přitahuje k sobě mnoho žen. Před pár lety se na veřejnosti dokonce objevilo, že má nemanželskou dceru. Nicméně ve chvíli, kdy se nad tím část společnosti pobuřovala, měla toto drama rodina Preissova už dávno za sebou.

Foto: Profimedia.cz

S Viktorem Preissem se seznámili ještě při studiích na DAMU. Příští rok spolu oslaví 50. výročí svatby, byť jejich manželství nebylo vždy idylické

Nebyla to ale jediná těžká zkouška, která nezatížila pouze jejich vztah, ale i rodinu. V roce 2014 skončil jejich syn Martin v psychiatrické léčebně kvůli sebevražedným sklonům, ke kterým ho dovedly deprese. Z nejhoršího se dostal a rodině určitě spadl kámen ze srdce. Kromě Martina mají manželé ještě mladšího syna, Jana, který pracuje jako počítačový grafik.

Foto: Profimedia.cz

Syn Martin měl psychické problémy, velkou oporou mu byla po boku i jeho manželka Martina

Příští rok oslaví rodina další jubileum, a to padesáté výročí svatby. Nezbývá, než jim popřát, aby všechny karamboly už měli za sebou a čekal je jen příjemný společný život.

V jaké roli máte Janu Preissovou nejraději? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek